Miley Cyrus spieva o vlastnej nezávislosti a podpore pre LGBT+ komunitu

Text: Matej Somr / Foto: Facebook/Miley Cyrus

Miley Cyrus je v šoubiznise postavičkou, ktorá prešla zaujímavým vývojom. Od nevinného dievčaťa žijúceho dvojitý život tínedžerky a popovej hviezdy v Disney seriáli Hannah Montana až po ženu s občasnými extravagantnými výstrelkami. Čo hovorí o jej živote nová pesnička Midnight Sky?

Miley si počas svojej kariéry prešla rôznymi zmenami odrážajúcimi jej životné skúsenosti. Mnohí snívali o tom, aké by bolo ocitnúť sa aspoň na malú chvíľu v jej koži a užiť si svetlá reflektorov, jasajúce davy fanúšikov – jednoducho ochutnať luxusný život hviezdy. Nie je všetko zlato, čo sa blyští, a nie je všetko skutočne tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. Sláva má často i temné stránky, ktoré dokážu zanechať na duši človeka hlboké jazvy.

Hviezdy popkultúry často prakticky nemajú vlastný, súkromný život a sú len produktom hudobno-zábavného priemyslu. Ako sa spomína v skladbe Hey Hi Hello od Shaun Baker: „So, who is really cool? You think – the stars. But they’re irregular. Just regulars.“ (Tak kto je v skutočnosti úžasný? Myslíš si, že práve tie hviezdy. Ale tie sú neobvyklé. Jednoducho bežní ľudia.) Slávne osobnosti sú taktiež len ľudia, a nie stroje. Každá z nich má určitý limit, pokiaľ dokáže niesť ťažké bremeno, akým je sláva.

Pointa skladby Midnight Sky? Pokiaľ dobre poznáte Miley Cyrus, jej tvorbu a tiež jej životný príbeh, dokážete správne interpretovať slová tohto songu na prvé počutie. Singel venuje najmä rozvodu so svojím ex-manželom Liamom Hemsworthom, ale aj svojim predošlým vzťahom s hereckou hviezdou Kaitlynn Carter či spevákom Codym Simpsonom. Miley a Liam spolu chodili už od roku 2009 a svoje „áno“ si povedali v roku 2019. Zvrat prišiel v auguste 2019, keď verejnosti oznámili rozchod, a celé to vyvrcholilo rozvodom v januári 2020.

Podľa portálu StyleCaster.com, Cyrus zhrnula celý svoj príbeh a rozprávanie o posledných rokoch do skladby Midnight Sky. Prešla nielen verejným rozchodom, ale v prvom rade rozchodom s človekom, s ktorým tvorila vyše desať rokov pár. Ako spomína v rozhovore pre SiriusXM, singel nie je len jej osobnou výpoveďou o celom vzťahu, ale označuje ho aj za „hudobnú stigmu“ rozvedenej ženy.

Po textovej stránke môžeme za silnú časť singla považovať nasledujúcu pasáž: „But it’s been a long time since I felt this good on my own (Uh) / Lotta years went by with my hands tied up in your ropes (Your ropes) / Forever and ever, no more (No more).“ (Ale už dávno som sa necítila tak dobre sama / Ubehlo mnoho rokov, kým som mala ruky zviazané v tvojich povrazoch / Stále a navždy, už nikdy viac).

Práve „spojenie navždy“ je v mnohých prípadoch ubíjajúce. Pretože už odmalička si istým spôsobom vštepujeme, ako získať a mať – priam vlastniť – najlepších priateľov navždy, pričom sami v tom momente nevieme predpovedať svoju budúcnosť. Nevieme ako sa vyvinieme, aké ambície budeme mať a či nás stále budú spájať rovnaké záľuby. Slovíčko „navždy“ je aj v manželstve neskutočné ťažké. Podľa Miley sa najmä ženy vo vzťahoch často cítia previnilo, keď sa práve to „navždy“ nenaplní.

Často si ako spoločnosť neuvedomujeme, aké nároky kladieme na ženy. Žiada sa od nich dokonalosť, a pokiaľ kritériá nespĺňajú (ale čie?), nazerá sa na ne, akoby zlyhali, naznačuje Miley. Práve toto často vedie k depresiám a ďalším ťažkým psychickým problémom.

Skladba Midnight Sky má v podstate dve stránky. Miley Cyrus v nej predovšetkým hovorí o vlastnej nezávislosti, ako aj o ženách vo všeobecnosti. No dá sa chápať aj ako úvaha o nezávislosti kohokoľvek, napríklad aj LGBTIQ ľudí. Azda všetci túžime po láske. Chceme ju dávať a prijímať, je to naša prirodzenosť. I napriek tomu, že dnešné vzťahy majú dosť často tendenciu rýchlo vyhasínať a zdá sa, že emočná inteligencia zakrpatieva, niekde v kútiku duše neustále prebýva túžba byť milovaný či milovaná. Láska je krásna, žiaľ, často neopätovaná či nepochopená emócia.

Ani cieľom LGBTIQ ľudí nie je neustále upozorňovať na svoju existenciu, bojujú skôr o to, aby sa dočkali akceptácie a mohli ľúbiť a byť ľúbení. Niekedy do toho vkladajú možno až príliš veľa úsilia a energie, apozitívna odozva neprichádza. Midnight Sky hovorí o nezávislosti žien, ako aj jednotlivca, ale speváčka poukazuje aj na to, že nepotrebujeme byť ľúbení niekým iným, pokiaľ ľúbime samých seba.

Veľmi výpovednou časťou skladby je úsek „I was born to run, I don’t belong to anyone. Don’t need to be loved by you.“ (Narodila som sa pre útek, nepatrím nikomu. Nepotrebujem, aby si ma miloval). Áno, ako už bolo spomenuté, tieto slová venovala predovšetkým svojmu ex-manželovi a všetkým zlým vzťahom, ktorými v živote prešla, ale za týmito slovami môžeme hľadať i ďalšie významy.

Pokiaľ si pozriete videoklip k tejto skladbe, uvidíte v ňom nielen nahú Miley obsypanú lentilkami, ale aj zvieratá v rôznych farebných odtieňoch. Nahotou symbolicky stvárňuje už spomínanú nezávislosť, ale vďaka farebným prvkom zároveň vytvára asociácie s LGBTIQ komunitou. V podstate odkazuje na to, že ľudia sú slobodné tvory, ktoré sa môžu vydať v živote ľubovoľným smerom. Môžu byť kým chcú, môžu milovať koho chcú. Aj keď sa do niekoho hlboko zamilujeme, v skutočnosti nikomu nepatríme. Nikto nás nevlastní ako majetok a máme právo prežiť život podľa vlastného uváženia.