Komentár: Na pandémiu predsudkov zatiaľ nemáme vakcínu

Autorka textu: Dominika Chrastová / Foto: Outnow.ch

Text sme publikovali v čísle Zima 2020

Maďarský europoslanec si nacvičuje šprint z gej barov, hoci doma by stratégiu rovnosti pre LGBT+ ľudí nikdy nepodporil. Americké vianočné filmy oživila téma coming-outu a vitaj Elliot Page. Aké témy hýbali queer svetom v posledných týždňoch? 

Abby zvyčajne nemá rada Vianoce, no tentoraz sa ich nevie dočkať. Vyzdvihne zásnubný prsteň a cestou k rodičom svojej priateľky si predstavuje, ako ju pred všetkými požiada o roku. Kým však ona má vo všetkom jasno, Harper svoju sexualitu doma tají a Abby predstaví ako osirotenú kamarátku.  

Film Happiest Season, s Kristen Stewart a Mackenzie Davis v hlavných úlohách, otvára tému coming-outu. Robí to postupne, nenútene a aj celkom autenticky. Abby mala šťastie, rodičia prijali jej záujem o ženy bez akýchkoľvek výhrad. John sa však po prezradení, že je gej, podpory nedočkal. Otec ho vyhodil z domu a následne s ním prehovoril až po trinástich rokoch. „To, že Harper ešte nie je pripravená, neznamená, že ťa nemiluje,“ vysvetľuje najlepší kamarát Abby. Tá má pocit, akoby sa jej priateľka za ňu hanbila. „Neskrývam ťa. Skrývam seba,“ namieta Harper so slzami v očiach.

Americké mainstreamové snímky často nepatria medzi najkvalitnejšie, no v tomto prípade si film s príjemným vianočným happyendom pozrie aspoň väčšie publikum. A možno pár heterosexuálnych divákov lepšie pochopí, prečo stále bojujeme proti homofóbii alebo si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí transfóbie. 

Naposledy upriamil pozornosť na transsexuálnu komunitu Elliot Page, ktorý naplno prijal svoju identitu v tridsiatich troch rokoch. Jeho príbeh dokazuje, aká je cesta sebapoznania zložitá a niekedy aj zdĺhavá. Pod Elliotovým listom na Instagrame nájdeme stovky pozitívnych reakcií. Na Slovensku by ich, samozrejme, bolo neporovnateľne menej. Napriek tomu v redakcii dúfame, že aj vďaka tomuto magazínu sa krok po kroku posúvame k akceptácii všetkých farieb dúhy. Spolu s nami môžete pred akoukoľvek fóbiou hrdo vyhlásiť: „QYS my ass!“

Predsudky a stereotypné predstavy tvoria zvlášť pandémiu, na ktorú vakcína zatiaľ ešte tiež neexistuje. To isté platí aj o pokrytectve. Kým Európska komisia predkladá v Bruseli stratégie pre rovnosť LGBTIQ komunity, europoslanec, ktorý by nikdy podobné návrhy nepodporil, si nacvičuje šprint z gej barov. Niektorí Maďari zjavne chápu spoločnosť po svojom, a to v štýle: matka je žena, otec je muž a gang je bang, či nie?   

Možno nemusíme smútiť, že tento rok vianočnú Budapešť neuvidíme. Zatiaľ čo sa režim na hraniciach striedavo sprísňuje a uvoľňuje, dbajme na to, nech aspoň naša mentalita zostane otvorená. Nebojme sa prijať samých seba a tiež pár nových ľudí do svojich životov. Ktovie, kedy stretneme tú pravú osobu s peknými očami, v ktorých sa stratíme ako v opatreniach vlády. A ak aj na ceste sebapoznávania zablúdime, spomeňme si, že aj Kristen Stewart trvalo pár rokov, kým presedlala z trblietajúcich sa upírov na sebaisté ženy.