Masky, latex, kroje. Ako sa obliecť na Pride?

Autor: Tonie Thimble / Foto: Jakub Kováč

Priblížme si horúce trendy a módne stálice. Pride je pre nás možnosť zviditeľniť queer komunitu na Slovensku a poukázať na jej problémy. Chceme sa predviesť v tom najlepšom svetle a predstaviť sa tým, ktorí ešte nevedia, čo slovko queer znamená, ale aj podrypnúť Alianciu za rodinu a zabaviť sa.

Vždy sú vítané dúhové vlajky, náramky, prívesky. Nemusíte sa však obmedzovať na klasickú dúhovú, máme aj progresívnu dúhovú, bledomodro-ružovo-bielu transrodovú, hnedú s medveďou packou pre veľkých chlpatých gejov či ružovú vlajku pre femme lesby. Každá citová a sexuálna orientácia či identita má tú svoju a najlepšie je spraviť si o nich prehľad na wikipédii alebo webinári o queer symboloch na našom facebookovom profile Dúhový rok.

Áno, aj heterosexuálni ľudia majú svoju, čierno-bielu pásikavú. Tí z nich, ktorí podporujú queer komunitu, používajú čierno-bielu vlajku s dúhovým „A“ ako ally – angl. spojenec či spojenkyňa. Všetky permutácie queer komunity sú vítané a možno vám pomôžu nájsť niekoho podobného. Osobne si plánujem obliecť asexuálnu a nebinárnu vlajku, ktoré budú spojené na ramenách a prepásané do starogréckeho odevu peplos, lebo čo je teplejšie ako staroveké Grécko?

Kvetinová koruna či veniec budú ideálnymi doplnkami. Britsko-írska skupina One Direction pred rokmi zaviedla kvetinové koruny do módy a fandom seriálu Hannibal vyšvihol tento doplnok do módneho mainstreamu a každého obchodu. Pred pandémiou boli kvetinové koruny v móde tak v queer komunite, ako aj mimo nej.

Pride je ideálna príležitosť na experimentovanie so sebavyjadrením. V práci vás vidia celý týždeň iba v obleku? Pride vás privíta v sukni. Doma vám chcú natlačiť mašličky a ružovú? Berte na seba binder a kapsáče. Pride je skvelé miesto na výmenu typov a trikov na módu a mejkap.

Zvážte však obuv. Väčšina pochodov sa koná v starom centre miest a dlaždice sú nevhodné pre vaše nové ihličky. Ťažké čižmy, kanady a podobne vyzerajú dobre aj so šatami a ochránia vaše členky pred vyvrtnutím. Ak predsa len chcete ísť na nestabilných topánkach, berte so sebou niekoho, koho sa celý čas môžete pridržiavať.

Vychádzkové paličky a barle sú ideálnym spoločníkom pre boľavé nohy. Neodporúčam taktické paličky alebo také so skrytým mečom vnútri. Sú príliš ťažké a nemotorné, ak ich potrebujete ako zdravotnícku pomôcku pri chôdzi. Je aj istá pravdepodobnosť, že vás s nimi nepustia na Pride cez bezpečnostnú kontrolu.

O latexe a koži sa zvykne často diskutovať. Mal by si človek obliecť kinky šatočky či kožené nohavice? To je otázka. Nájde sa nejeden hlas, čo tvrdí, že dúhový pochod má byť vhodný pre celú rodinu. Najhlasnejšie protestujú konzervatívci, ktorí by chceli všetky tieto „zvrhlosti“ zakázať. Čo je však na Pride nevhodné pre deti? Keď vieme vysvetliť troj- či päťročnému dieťaťu, prečo sa herečka a herec vo filme bozkávajú, aký máme problém povedať to isté o dvoch mužoch či dvoch ženách? Dali si pusu, lebo sa ľúbia. Hotovo. Ujovia a tety majú na sebe masky ako na maškarnom bále. Tomu deti rozumejú, aj oni majú v škôlke karneval. Ak neviete vysvetliť svojmu dieťaťu veci, ktoré môže uvidieť na Pride, neberte ho na Pride. Poďte sa najprv vzdelať a ratolesť vezmite na Pride až o rok.

Polonahí ľudia sú aj na kúpalisku. Kto nechce vidieť obnažené genitálie, jednoducho nejde na nudapláž. Viditeľná pokožka nie je amorálna, o mravnosti človeka rozhodujú činy. Či už ide o majiteľa alebo majiteľku obnaženej hrude, alebo toho, kto sa na nich pozerá. Ak niekto ublíži druhému len kvôli jeho výzoru, je to jeho vlastná vizitka. Nikto nemá zo zákona výnimku na základe toho, že náhle uvidel dlhé nohy a má nutkanie páchať sexuálne násilie, napriek tomu, že napadnutých sa často pýtajú, čo mali v čase útoku oblečené.

Argument, že sa „nedôstojným oblečením“ znižuje úroveň podujatia, je chabá zásterka bigotnosti, a keď ho raz pripustíme, posunie sa hranica toho, čo sa považuje za nevhodné pre deti. V Maďarsku nesmú učitelia a učiteľky deťom povedať, že existuje iná ako heterosexuálna orientácia. Nechránia tým však deti, ale ich rodičov, ktorí si mylne myslia, že ak svoje dieťa izolujú od informácií, oni sami sa vyhnú „nešťastiu“, akým je mať dieťa s homosexuálnou orientáciou. V skutočnosti tým nanajvýš oddialia rozhovor, ktorí nechcú mať, pretože svoje deti ľúbia iba za určitých podmienok. Kink by však určite mal mať na Pride-och vyhradené priestory, aby sa mu dalo cielene vyhnúť aj ho zámerne vyhľadať.

Čo by reálne malo zavážiť pri vašom rozhodovaní, čo na seba, je počasie. Naozaj si chcete pudrovať celé telo, aby ste sa vedeli zaodieť do latexu na najteplejšiu časť dňa? Potom budete musieť špongiou vydrhnúť, čo sa nedá oprať, a znova odev napudrovať, aby sa nezlepil na veky vekov. V koži vám môže byť tiež veľmi teplo. Ak nemáte zdravotné problémy a nebojíte sa, že odpadnete od horúčavy a záchranári vám šatstvo prestrihnú, hor sa do kože.

Ak si chcete dať na tvár masku, prečo nie? Pandémia sa ešte celkom neskončila a prenos koronavírusu z človeka na človeka je možný aj na verejnom priestranstve. Kožené masky vás pred vírusmi ochránia menej, ale ak preferujete mať v intímnych momentoch na sebe gimp masku, hor sa do toho. S jej verejným nosením je ten istý problém ako pri iných kinky odevoch. Bude vám na Pride teplo.

Ak uvažujete, či zobrať na Pride domáceho maznáčika, overte si vopred, ako váš pes, mačka či papagáj znášajú davy ľudí a hluk. Zabaľte im misku na vodu a jedlo. Aj svojmu partnerovi či partnerke a sebe zabaľte jedlo s vodou, bez ohľadu na to, či sa chcete hrať na poníka alebo psíka.

Krinolíny, korzety a ďalší odev z minulosti nemusia hneď znamenať, že aj vaše hodnoty sú spiatočnícke. Len si, prosím, neutiahnite živôtik príliš natesno.

Ak ste si chceli obliecť ľudový kroj a zhodiť matku smrti Morenu z mosta a symbolicky tak odzvoniť smrti, chorobe a zime, na to bol čas dva týždne pred Veľkou nocou. Ale aj tak môžeme byť hrdí a hrdé na svoje korene. Kroj som síce ešte na Pride nevidelo, nápady a politiku zo stredoveku vídať skôr na protidemonštráciách alebo v parlamente. Nuž, ženy a ľudia s maternicou, zoberte varešky oblečené ako bábiky a „odmorenujte“ ich, možno príde feministická obroda, jar a s ňou koniec politických zásahov do maternice národa.

Na záver si nezabudnite zobrať odličovacie obrúsky a možno náhradný, menej výrazný odev. Po ukončení podujatí Pride sa v okolí môžu potulovať rôzne vyholené hlavy. Je smutné, že po oslave inakosti sa pre vlastné bezpečie zaodejeme do fádnych hábov, aby na nás nik nezaútočil. Pride je aj o zviditeľnení faktu, že nie každý partnerský pár sa môže len tak držať za ruky.