Marek Novotný: Už nováčikovia majú počas prvých dní prednášku o diverzite a inklúzii v IBM vrátane LGBT ľudí

Foto – Jakub Kováč / Autor: Andrej Kuruc

Marek Novotný má 33 rokov, pochádza z Trnavy, študoval medzinárodné vzťahy v Prahe s jednoročným pobytom v Paríži, pričom asi 7 rokov prežil v Čechách, vo Francúzsku a v Británii. Po štúdiách sa vrátil na Slovensko, kde prijal ponuku v IBM a pracuje tam už 8 rok. V rámci IMB organizuje školenia pre kolegov v Európe a je predsedom EAGLE IBM Slovakia.

Poznámka: Archívny text pochádza z vydania jar 2018

Si predsedom EAGLE IBM Slovakia, čo to znamená?

EAGLE je skratka pre Employee Alliance for LGBT Empowerment. Je to niečo ako LGBT zamestnanecká skupina u nás vo firme. Táto komunita je prítomná v rôznych krajinách. Nie je to len slovenské špecifikum. Vždy to závisí od lokálnych zamestnancov v danej krajine, či majú záujem angažovať sa a robiť osvetu v LGBT oblasti. Na Slovensku v IBM je táto skupina aktívna od roku 2012, kedy som už bol vo firme a stal sa jej členom. Asi pred rokom a pol som sa stal jej lídrom.

Akým aktivitám sa EAGLE IBM venuje?

Snažíme sa zviditeľniť LGBT komunitu medzi ostatnými zamestnancami. Zároveň chceme umožniť LGBT zamestnancom a zamestnankyniam, aby sa stretli s kolegami, či kolegyňami, ktorí si prešli podobným životným príbehom a tým pádom majú veľa spoločného. Môžu si poradiť, mnohé sa dozvedieť, čiže je to výborné pre networking, stretávanie sa s ľuďmi. Je to inkluzívna komunita. Nie je obmedzená len na LGBT ľudí, ale navštevujú ju aj tzv. straight allies (pozn. redakcie: spojenci LGBT komunity, ktorí majú heterosexuálnu orientáciu). Ide o ľudí, ktorí podporujú LGBT komunitu z rôzneho dôvodu, či už majú známeho, kamaráta, brata, sestru, tetu, ktorí sú LGBT a z tohto dôvodu sa rozhodli prísť na naše akcie, či už sú vzdelávacie, alebo čisto spoločenské. Robíme úplne jednoduché aktivity. Napríklad sa dohodneme, že ideme na nejaký LGBT film do kina. Jeden kolega chodieva rád hrávať stolové hry. Vždy dá dohromady pozvánku. Rozpošle ju a ľudia sa ozvú, či majú, alebo nemajú záujem prísť. Potom sa organizujú rôzne školenia, napr. o coming oute na pracovisku. V tomto smere sme realizovali minulý rok zopár školení, hlavne pre koordinátorov a tím lídrov, ktorí už začínajú personálne pracovať s kolegami a kolegyňami zo svojho tímu a potrebujú vedieť, aké je to mať LGBT  človeka v rámci tímu.

Robíte aj väčšie podujatia?

Snažíme sa spolupracovať napr. s neziskovými organizáciami ako Diversity PRO, ktorá má za cieľ podporiť a zviditeľniť LGBT inklúziu na pracovisku. S nimi organizujeme rôzne väčšie podujatia typu LGBT Professionalls, ktoré sa napríklad konalo včera (pozn. redakcie: 17.5.2018 pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii a transfóbii). Bolo to v spolupráci s Holandskou ambasádou. Toto podujatie už bolo väčšie a prístupné verejnosti. Organizovali sme ho v externých priestoroch, čiže už to nebola vnútropodniková akcia. Každoročne spoluorganizujeme aj LGBT  Businnes Fórum. V IBM je oddelenie pre celú Európu, Blízky východ a Afriku, ktoré má na starosti špecificky LGBT trh. Jeho výkonný riaditeľ, ktorý pracuje z Holandska, podporuje naše business fóra aj na Slovensku. Na podujatí sa bežne zúčastňuje a snaží sa týmto spôsobom zviditeľniť IBM a prípadne nájsť nových klientov.

Má IBM smernicu o nediskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity a v čom by IBM mohla byť príkladom pre ostatných zamestnávateľov?

IBM bola jedna z prvých firiem, ktorá začiatkom 20ho storočia zamestnala prvého Afroameričana, prvú ženu a postupne svoju diverzitu rozšírila aj na oblasť LGBT. Myslím, že v  USA bola táto vnútropodniková smernica obohatená o zákaz diskriminácie LGBT ľudí už v 80tych rokoch. Postupne sa rozšírila aj do ďalších pobočiek po celom svete. V rámci IBM už nováčikom, počas ich prvého – druhého dňa, robíme okrem iného  aj 30 minútovú prednášku o diverzite a inklúzii v IBM. Dôležité je aby vedeli, že táto téma má podporu najvyššieho vedenia.  Dozvedia sa o danej smernici, aké máme aktivity a skupiny v rámci diverzity – či už je to oblasť LGBT, podpora rodičov na pracovisku, podpora žien, cudzincov pracujúcich na Slovensku, ľudí so zdravotným postihnutím. Čiže rozmanitosť je chápaná v omnoho širšom ponímaní než len LGBT.

IBM Eagle

Eagle  znamená Aliancia zamestnancov pre LGBT posilnenie. Bola založená s cieľom  vytvoriť priestor pre zamestnancov a zamestnankyne IBM, ktorí sú lesbami, gejmi, bisexuálnymi alebo transrodovými ľuďmi a pre ich priateľov, kde sa môžu  stretávať, diskutovať a zdieľať nápady. Komunita na Slovensku sa stretáva prostredníctvom pravidelných turistických výletov alebo rôznych športových podujatí (crossfit, joga, korčuľovanie). Taktiež spoluorganizuje každoročné LGBT Business Forum, každý rok sa zúčastňujú Dúhového pochodu a  tiež sa môžu jej členovia a členky zúčastniť večerov stolových hier, rôznych workshopov, okrúhlych stolov, webcastov a profesionálnych networkingových podujatí.

Aký bol tvoj coming out na pracovisku, zažil si niečo negatívne?

Keďže som študoval v zahraničí, väčšina situácií, keď som čelil coming outu bola s mojimi kamarátmi a známymi. Tešili sa,  keď som povedal „áno som gej“, a odpovedali: „áno Marek, dlho sme už čakali, kedy nám to povieš“. To bolo veľmi milé. Študoval som v Prahe v medzinárodnom prostredí a išlo o spolužiakov, známych, ktorí boli otvorení rôznym typom rozmanitosti, čiže to bolo jednoduché. Hoci z mojej strany som mal trochu problém prejsť cez coming out a trvalo mi to zopár rokov, aj keď už som bol v Prahe. A potom, keď som sa vrátil na Slovensko v 25 rokoch, to už som bol úplne iný človek ako pred štúdiom v zahraničí. Vtedy som si  povedal, že keď mám žiť na Slovensku, tak musím byť sám sebou. Príležitosť vo firme, čo sa týka coming outu, bola hneď na začiatku  s mojou manažérkou.  Kolegyňa, ktorá sa vtedy snažila rozbehnúť LGBT zamestnaneckú skupinu, vylepila plagáty o premietaní LGBT filmu. Vtedy som povedal manažérke, že chcem aby vedela, že som gej. Ona sa potešila, že som mal odvahu povedať jej to. Povedala mi že má známeho, homosexuála.  Dlho nebol ochotný, alebo sa bál spraviť coming out. Veľmi tým trpel. Nadšene ma tam poslala a odvtedy sa to už v podstate vyvíjalo samo, nikde som to netajil.

A zažil si nejakú negatívnu reakciu?

Negatívnu ani nie,  závisí to od daného človeka. Ja si myslím, že keď je gej dostatočne sebavedomý, nehanbí sa za to, tak ostatní ho s tým nebudú zaťažovať a zoberú ho takého aký je.

Čo by si poradil mladým ľuďom, keď začínajú pracovať, ako urobiť coming out na pracovisku, keď majú obavy?

V prvom rade, nech sa zamyslia nad tým, pre koho chcú pracovať. Môžu sa inšpirovať Chartou diverzity, ktorú za posledný rok podpísalo vyše 30 zamestnávateľov na Slovensku. Zaviazali sa, že v rámci vnútorných smerníc a fungovania nebudú diskriminovať LGBT komunitu. Keď už si mladí ľudia vyberú, u koho budú pracovať, je to ich osobné rozhodnutie, či spraviť coming out. Je dôležité byť sám sebou, nehanbiť sa za seba. Keď ostatní kolegovia a kolegyne uvidia, že sa s LGBT ľuďmi dobre pracuje, že sú ako všetci ostatní, tak s tým nebudú mať problém.   A keby áno, treba to riešiť a nebáť sa to riešiť. Ak sa to nevyjasní hneď na začiatku, hrozí, že sa to bude len zhoršovať. Môže to vyostriť do situácie, keď jedna alebo druhá strana z  osobných dôvodov bude chcieť odísť z pracoviska.

Odkázal by si niečo aj tým, ktorí sa dozvedia, že ich kolega, či kolegyňa je LGBT, ako by bolo vhodné zareagovať?

Ak daný kolega nemá za sebou coming out, tak odporúčam  nenútilť ho spôsobom, „ja to už viem, tak by si to mal povedať aj ostatným“.  Takto môžu človeka skôr zraniť, pretože ešte nemusí byť pripravený na coming out. Keď im už kolega či kolegyňa povie, že je LGBT, môžu sa opýtať, či je to len medzi nimi, alebo súhlasí, že to ďalej nebudú tajiť medzi zvyškom teamu, a tým pádom sa informácia dostane na verejnosť.