Katy Perry a jej Cry About It Later: Útek pred problémami, prijatie vlastnej sexuality

Autor: Matej Somr / Foto: Facebook

Text sme prvý raz publikovali v čísle Zima 2020.

Zásadný príbeh o tom, ako sa človek zbavuje trápenia? Novinka Katy Perry s názvom Cry About It Later poukazuje na speváčkino ťažké obdobie. 

Život občas píše rôzne príbehy. Niekedy ide o krátke poviedky, občas sú to siahodlhé romány, pri ktorých sa hlavný hrdina či hrdinka neraz zapotia. V jednom sa však dokážeme zhodnúť – šťastným koncom predchádza nekonečné množstvo dramatických pasáží okorenených mätúcimi zápletkami. 

Katy Perry evidentne svoj „šťastný koniec“ dosiahla a prišiel čas rekapitulovať, čím si musela prejsť a čo na ceste za šťastím prežila. Jednou z takých skladieb zo šiestej štúdiovky Smile (Úsmev) je aj song s názvom Cry About It Later (Budem nad tým plakať neskôr). 

Perry opisuje album Smile ako jej cestu k svetlu s príbehmi o odolnosti, nádeji a láske. Hudobný prírastok uzrel svetlo sveta 28. augusta 2020 po speváčkinom období plnom depresií, kritiky verejnosti, rozchodu s vtedajším priateľom, po zásnubách s Orlandom Bloomom a napokon po jej tehotenstve. Singel Cry About It Later pochádza už práve zo spomínaného albumu. Podľa portálu ABC Radio News hovorí o zásadnom príbehu niekoho, kto robí všetko preto, aby zabudol na svoje trápenie.

Nad problémami treba plakať neskôr

Šťastie je vo všeobecnosti veľmi ťažko definovateľným pojmom. Každý ho nachádza v niečom inom – niekto v materiálnom, niekto zas v duchovnom. Nejestvuje jednotný druh šťastia, ktoré by uspokojilo všetkých rovnakým spôsobom, pretože ide o individuálnu záležitosť. Katy Perry sa viac-menej sústredila práve na duchovnú, respektíve psychickú časť človeka. Hľadanie vlastnej identity, hľadanie niekoho, kto by nás ako osobu napĺňal a priam dotvoril náš kompletný celok. 

Už ako zo samotného názvu skladby plynie, speváčka poukazuje na to, ako treba občas všetko zahodiť za hlavu a podľahnúť zábave, pričom plakať môžeme neskôr. Každý z nás rieši svoje problémy rozdielnym spôsobom. Zatiaľ čo jedna skupina hľadá potešenie v sladkých maškrtách, ďalšia zas má nutkanie siahnuť po „metle ľudstva“, iní bežia niekam do neznáma. Katy sa rozhodla odsúvať svoju vnútornú bolesť na neskoršie časy. Priam ju odignorovala a uprednostnila čas venovaný nekontrolovateľnej zábave. Pieseň vypovedá aj o jej vlastných zážitkoch počas temných období jej života. 

Hľadanie šťastia v toxických vzťahoch

Nalejme si  čistého vína. Kto neurobil aspoň raz v živote niečo také? Vzťah s určitou osobou sa nedá len tak zahodiť za hlavu či po rozchode vymazať jedným tlačidlom. Aj napriek miliónom dôvodov, prečo sme opustili daného partnera, nám ostávajú v pamäti aj tie krásne prežité chvíle. Často sa ich snažíme hľadať v nových vzťahoch, tak ako Katy vo videoklipe. 

Cestuje skrz rôzne čarovné miesta, na ktorých stretáva potenciálnych partnerov, ale z nejakého dôvodu pri nich nenachádza to pravé potešenie. Od každého znenazdajky odchádza preč a pokračuje vo svojej pátracej misii po šťastí.

„I know tomorrow I’ll be love hungover. But I’m ready for a shameless summer. Champagne on ice only makes you stronger.“ (Viem, že zajtra budem mať kocovinu z lásky. Ale som pripravená na nehanebné leto. Šampanské na ľade ťa len posilní.) Oddáva sa popritom bezprostrednej zábave a svoju vnútornú nespokojnosť si kompenzuje pitím či užívaním menších románikov.  

Nevyrovnané vnútorné pocity, neuzatvorené predošlé kapitoly nám tvoria komplikované zápletky na ďalších stranách knihy života. Zaručene sa postarajú o dramatické scény prilievajúce olej už aj tak do rozpáleného ohňa. Dochádza k začarovanému kruhu, z ktorého akoby niet úniku. Či chceme alebo nie, neurovnané emócie si berieme do ďalších vzťahov a márne sa snažíme o hľadania šťastia v inom náručí. Sme silno presvedčení o tom, že keď nájdeme svoju „náhradu“, vyriešime problém a zaženieme obavy či strach z pocitu osamelosti. 

Už len to, že nového partnera považujeme za náhradu starého vzťahu, je obrovský problém. Nový vzťah je zaručene predurčený ku katastrofe. Tak ako sa spieva v jednej strofe: „I’m gonna fake it ’til it makes me feel good.“ (Dovtedy to mienim predstierať, až pokým sa nebudem cítiť dobre.) Vytváraním ilúzií a predstieraním nevyplníme ten prázdny pohár, aby v konečnom dôsledku uhasil náš smäd. 

Niečo také si uvedomila aj speváčka Katy Perry pri samotnej skladbe. Vedeli ste, že textom sa song odvoláva na singel The One That Got Away? Pasáž zo skladby Cry About It Later: „I think I’m ready to be someone’s new muse / I think I’m ready for a brand new tattoo“ (Myslím, že som pripravená byť niekoho novou múzou / Myslím si, že som pripravená na úplne nové tetovanie) sa vracia do minulosti, tiež s prepojením na dávnejší hit v úryvku: „Someone said you had your tattoo removed / Saw you downtown, singing the blues / It’s time to face the music, I’m no longer your muse“ (Niekto povedal, že si si nechal odstrániť tetovanie / Videla som ťa v centre mesta spievať si blues / Je čas postaviť sa hudbe, už nie som tvojou múzou). Speváčka a jej bývalý manžel Russell Brand si v čase, keď ešte boli spolu, dali spraviť identické tetovanie. Herec sa ho po rozvode rýchlo zbavil, čo inšpirovalo Katy k napísaniu daného textu. V skladbe Cry About It Later je však pripravená ísť ďalej a tetovanie používa ako metaforu na hľadanie novej lásky.

Nájdi sám seba, nájdeš skutočné šťastie

Po pozretí videoklipu k skladbe ste pravdepodobne zaregistrovali celkom zaujímavý koniec. Speváčkina kreslená podoba pobozkala v závere klipu ženu. „I kissed a girl and I like it“ – pamätáte si túto slávnu hlášku z refrénu veľkého hitu, akým bol I Kissed a Girl? Opäť sa napájame na odkaz z minulosti, presnejšie na rok 2008. V danom roku vtrhla na hudobnú scénu so skladbou s bisexuálnym podtónom. Perry ale svoju sexualitu nikdy neoznačila. 

Na galavečere venovanom kampani za ľudské práva v roku 2017 vystúpila speváčka s príhovorom, kde opisovala aj svoje skúsenosti. „Hovorím svoje pravdy a svoje fantázie maľujem do týchto malých popových piesní s veľkosťou hltu. Napríklad: Pobozkala som dievča – a páčilo sa mi to. Pravdupovediac, urobila som viac než to,“ odznelo z úst populárnej speváčky. Ďalej sama priznala, že ako mladá bola veľmi zvedavá. Podľa jej slov sexualita nie je čierno-biela, ale ponúka pestrú paletu.

Vzhľadom na text, ako aj audiovizuálnu podobu skladby, kde Katy bozká ďalšiu ženu, dochádza k mnohým špekuláciám. Napríklad, že singel hovorí práve o dávnejšom hlbšom vzťahu speváčky s neznámou ženou. Záver klipu môže mať aj ďalšie vysvetlenia. 

Dá sa hovoriť o symbolickom bozku s vlastným vnútrom, vlastnou dušou. Postava vo videoklipe stelesňuje anjela, čo môže stvárňovať ľudskú dušu. Ďalšia pointa môže tkvieť v tom, že ide o prijatie seba samého. Niekedy je skutočne najťažšie prijať práve vlastnú osobnosť, vlastnú sexualitu. Často odkladáme túto skutočnosť a nechceme ju riešiť, pretože je ľahšie splynúť s davom ako voči nemu čeliť tým, kto v skutočnosti sme. Môžeme nad tým plakať neskôr, no rozhodne by sme to nemali odkladať donekonečna. Pre vlastný vnútorný komfort a naše vnútorné šťastie.