Exkurz do dejín queer ikon. Koho uznávame v dobe internetu?

Autor: David Benedek / Foto: Facebook

Text sme prvý raz publikovali v čísle Zima 2020.

V histórii populárnej kultúry existuje mnoho celebrít, ktoré mali veľký vplyv na LGBTI+ komunitu. Či už išlo o ich hudbu alebo aktivizmus, stali sa ikonami pre queer ľudí po celom svete. Aký je rozdiel vo vnímaní queer ikon medzi staršou a dnešnou generáciou?

Počiatok slovného spojenia gej ikona sa spája s jedným menom – Judy Garland. Judy sa preslávila ako sedemnásťročná postavou Dorothy vo filme Čarodejník z krajiny Oz z roku 1939. Jej život bol kvôli drogovej závislosti krátky a tragický. 

Od 40. rokov až po jej smrť v roku 1969 cítilo mnoho homosexuálov blízke puto k jej životu a tvorbe. To, že jej dôležitým publikom boli práve homosexuáli, bolo jasné aj verejnosti. Queer magazín The Advocate ju dokonca raz nazval Elvisom pre homosexuálov. Judy mala vo svojom srdci vždy špeciálne miesto pre queer komunitu. 

Na otázku, či jej nevadí, že jej hlavná fanúšikovská základňa sú homosexuáli, často odpovedala: ,,Naozaj mi na tom nezáleží. Spievam pre všetkých ľudí.“ To, čo gej komunitu a Judy spájalo, bol fakt, že obe strany vedeli o tom, aké je to trpieť a aký osamelý dokáže človek byť v modernom svete. Esquire Magazine sa raz vyjadril: „Homosexuáli majú tendenciu stotožňovať sa s utrpením a neprijatím od spoločnosti. Sú prenasledovanou skupinou a chápu utrpenie. A rovnako aj Judy Garland.“ 

Dá sa teda povedať, že obdiv LGBTI+ komunity k ženským herečkám a speváčkam začal v stotožnení sa v rovnakom utrpení a nepochopení. Všetko sa to ale zmenilo v 60. rokoch, keď prišli na scénu dve ikonické mená. Prvé z nich je, samozrejme, Cher. Cher je definíciou slovného spojenia gej ikona už viac ako šesťdesiat rokov. Svoju popularitu si u queer publika našla vďaka svojej hudbe, výrazným kostýmom a veľmi verejným osobným životom. Jej štatút queer ikony sa potvrdil aj u generácie mileniálov vďaka jej obrovskému hitu Believe z roku 1998, a taktiež keď verejne podporila svojho transrodového syna Chaza Bona. 

Cher, Foto: Facebook

Druhé meno je Dolly Parton. V Amerike existuje vtip: „Čo majú spoločné starí bieli republikánski muži a homosexuáli? Lásku k Dolly Parton.“ V country hudbe nie je obvyklé, aby sa speváci vyjadrovali k témam ako LGBTI+ práva, feminizmus či rasizmus. Dolly bola prvá country speváčka, ktorá verejne podporovala gej komunitu a dodnes tvrdí, že bez svojich gej fanúšikov by nebola tam, kde je dnes. 

V 80. rokoch prišla jedna z najdôležitejších queer ikon v histórii – Madonna. Madonna si získala LGBTI+ komunitu svojím zobrazovaním sexuálnych tabu, populárnymi hudobnými klipmi, verejnou podporou LGBT+ komunity počas najhoršieho obdobia HIV/AIDS epidémie a tým, že vždy mala okolo seba gej zamestnancov, tanečníkov a stylistov. Štatút gej ikony potvrdila v roku 1990 svojou piesňou Vogue, ktorá je lovesongom pre jej queer fanúšikov.

V čom teda prišla zmena? Zatiaľ čo s Judy Garland sa gejovia stotožňovali kvôli tomu, že boli na okraji spoločnosti a neakceptovaní celým svetom, v Cher, Dolly Parton a Madonne si gejovia hľadali vzory dokonalosti a niečoho, čo reprezentuje ich vnútornú silu. 

V 90. rokoch sme spoznali štyri dôležité ikony – Mariah Carey, Britney Spears, Christinu AguileruBeyoncé (v danej dobe ešte ako členku dievčenskej skupiny Destiny’s Child).  Dnešná generácia mladých ľudí si nedokáže predstaviť fenomén, akým Britney Spears bola. Koncom 90. rokov a začiatkom nového milénia ju poznala každá osoba na svete. Pre gej komunitu je ale dodnes dôležitou ikonou, ktorá predstavuje pre našu generáciu niečo podobné ako Judy Garland v minulom storočí. 

Britney si prešla osobným peklom, psychickou poruchou, neustálym negatívnym nátlakom médií a to je niečo, s čím sa queer fanúšikovia dokážu stotožniť dodnes. Silná neproblematická osoba, ktorej záleží na svojich fanúšikoch a je si vedomá toho, že bez gej komunity by jej kariéra nebola tam, kde je dnes. Ostatné známe speváčky z 90. rokov, vrátane Mariah, Christiny, Celine Dion, Janet Jackson či Kylie Minogue, spadajú dnes do špeciálnej kategórie, ktorá sa na dnešných sociálnych sieťach nazýva „legacy artist“. Ich tvorba v popovej hudbe je legendárna a v dobe vydania boli veľmi populárne, no ich nová produkcia má problém zaujať nových fanúšikov či priniesť veľké čísla v predaji albumov.  

Lady Gaga, foto: Facebook

V roku 2008 sa svetu predstavila Lady Gaga, pravdepodobne najdôležitejšia popová speváčka a najväčšia gej ikona dnešnej generácie. Lady Gaga podporovala LGBTI+ komunitu od začiatku svojej kariéry. Urobila pre queer komunitu mnoho dobra, zložila pieseň Born This Way, ktorá je považovaná za modernú gej hymnu, a založila obrovskú platformu proti šikane s názvom Born This Way Foundation. Lady Gaga bola prvá celebrita tejto generácie, ktorá verejne podporovala LGBTI+ komunitu ešte pred tým, ako sa z gej práv stal trend. Vytvorila bezpečné miesto pre mladých gejov, ktorí sa vďaka nej cítili otvorene a vďaka jej hudbe a podpore boli schopní prijať samých seba a svoju sexuálnu orientáciu. Lady Gaga je pre LGBTI+ komunitu symbol, ktorý sa pre ňu snaží vytvoriť utópiu, kde môže byť každý človek sám sebou.

Napriek tomu, že v prvých dvoch dekádach nového milénia sme mali gej ikony ako Britney Spears, Beyoncé, Rihanna, Lana Del Rey či Lady Gaga, ktoré svojich gej fanúšikov podporovali od začiatku, boli tu aj opačné prípady. Katy Perry sa v roku 2008 preslávila piesňou I Kissed a Girl, ktorú každá queer osoba pozná. Pred dvanástimi rokmi išlo o vynikajúci marketing, ktorý spravil z Katy obrovskú hviezdu, no v dnešnej dobe by fanúšikovia túto pieseň neprijali. Je totiž veľmi problematická a predstavuje lesbické a bisexuálne stereotypy, ktoré sú fetišom heterosexuálnych mužov. 

Ďalším zaujímavým prípadom je Taylor Swift. Taylor počas svojej štrnásťročnej kariéry nikdy nevyjadrila svoj postoj k politike či žiadnym spoločenským témam. Prišlo to až v roku 2019, keď vydala svoju pieseň You Need to Calm Down, ktorá je venovaná LGBTI+ komunite. V klipe k tejto piesni sa objavujú rôzne americké LGBTI+ celebrity (od Laverne Cox až po známe drag queens z reality show RuPaul’s Drag Race). Veľa ľudí bolo s týmto neskorým aktivizmom nespokojných. Taylor vyčítali, že zatiaľ čo Lady Gaga spievala o gej právach už v roku 2011 vo svojej piesni Born This Way (No matter gay, straight, or bi Lesbian, transgendered life), Taylorine texty typu „Cause shade never made anybody less gay“ prichádzajú príliš neskoro. Je na tom trochu pravdy. No vždy, keď významná celebrita ako Taylor Swift verejne podporí gej práva, otvára tým nanovo diskusiu o dôležitých témach, za čo by sme mali byť vďační.

Podporovanie svojich ikon sa v posledných rokoch dostalo až do extrémov. V roku 2000 vydal Eminem pieseň Stan o fanúšikovi, ktorý chorobne uznával svojho idola. V posledných rokoch sa dostal do popredia trend s názvom stan kultúra, ktorá vznikla na sociálnych sieťach Twitter, Instagram a TikTok. Výraz bol preslávený generáciou Gen Z a v podstate ide o silnú podporu istej celebrity. Slovo stan je pomenovanie pre mimoriadne alebo nadmieru nadšeného a oddaného fanúšika. Tejto pozornosti sa dočkali najmä súčasné mladé speváčky ako Ariana Grande, Dua Lipa, Lana Del Rey, Taylor Swift, Nicki Minaj či Miley Cyrus. Stan kultúra však dokáže byť nebezpečná. 

V mnohých prípadoch ide aj o zlé postavenie spoločnosti a nevhodné správanie queer fanúšikov. Podľa The Odyssey Online je stan kultúra definovaná extrémnymi činmi, ktorých sa dopúšťa menšina v rámci fanúšikovskej základne, ako napríklad vyhrážanie sa fanúšikom iných celebrít, zaobchádzanie s celebritami ako s polobohmi, alebo schopnosť urobiť čokoľvek pre pozornosť. Sociálne siete vytvorili hyperrealitu, v ktorej si fanúšikovia myslia, že vzdialenosť medzi nimi a ich ikonami je menšia ako inokedy.

Človek by sa spýtal, prečo v súčasnosti neexistujú mužské gej ikony ako v minulosti. Je stopercentné, že Freddie Mercury, Elton John, David Bowie, Prince či George Michael boli obrovské hviezdy pre generácie starších queer ľudí (a pre mnohých z nás aj dodnes). Nie je to tak, že by v dnešnej popovej hudbe neexistovali gej speváci, je ich mnoho (Troye Sivan, Adam Lambert, Ricky Martin či Orville Peck). LGBTI+ komunita je ale stále fixovaná na ženské vzory a nedokáže svoju podporu plno preukázať spevákom, ktorých kariéry sa nedostávajú na rovnakú úroveň ako popových speváčok. Toto potvrdil minulý rok napríklad aj samotný Troye Sivan v Homo Sapiens Podcast. A čo heterosexuálni speváci? Najjednoduchšie vysvetlenie je, že mnoho heterosexuálnych populárnych spevákov nestojí o pozornosť queer komunity. Zatiaľ čo ženské speváčky otvorene uznávajú svojich gej fanúšikov, muži majú strach priznať, že gej fanúšikov majú.

Queer publikum bude navždy uctievať svoje gej ikony a divy. V posledných rokoch ale prichádza k pozitívnemu trendu: gej kultúru začínajú definovať celebrity, ktoré sú súčasťou LGBTI+ komunity. Stále ide aj o speváčky a dokonca spevákov ako napríklad Janelle Monáe, Kim Petras, Hayley Kiyoko alebo Frank Ocean. Sú to však nové ikony z iných umení a médií, ktoré predstavujú zmeny, čo sa vo svete momentálne dejú. 

Transrodové herečky Laverne Cox (zo seriálu Orange is the New Black) a Indya Moore (zo seriálu Pose) dostávajú rovnakú podporu ako herečky, ktoré do LGBTI+ komunity nepatria. Vo filmovom a seriálovom svete patrí veľký obdiv menám ako Billy Eichner či Lena Waithe, ktorým sa postupne dostáva slávy za ich herecké a scenáristické talenty. RuPaul je na scéne od 90. rokov, jeho najväčšia popularita ale prišla s jeho reality šou RuPaul’s Drag Race, ktorá ročne dáva platformu mnohým drag queens, z ktorých sa taktiež stávajú gej ikony (napríklad Trixie Mattel, Katya, Shea Couleé). Ďalšou dôležitou gej ikonou súčasnosti je pravdepodobne tvorca Ryan Murphy, ktorý nám priniesol seriály ako Glee, American Horror Story či Ratched. Murphy je otvorený homosexuál a zmenil zobrazovanie LGBTI+ postáv v súčasnej seriálovej tvorbe.