Dúhové vlajky, rúška, livestream. Ako pripraviť PRIDE v časoch krízy?

Foto: Jan Kostaa z PRIDE BB 2020

Archívny článok sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2020.

Banská Bystrica zorganizovala jeden z mála PRIDE sprievodov vo verejnom priestore. Do hygienických opatrení kvôli pandémii koronavírusu sa zmestila. Bratislavský a košický PRIDE sa takisto pripravujú na menšie podujatia vo verejnom priestore, organizátori a organizátorky na celom svete sa spojili.

Rúško na tvári, dúhová vlajka v ruke. Napriek hustému dažďu 20. júna takmer sto ľudí prešlo námestím SNP v Banskej Bystrici. Bol to už tretí ročník PRIDE-u v meste. Farebne oblečený sprievod tancoval pod dáždnikmi a v pršiplášťoch do rytmu popových hitov, ktoré púšťali z reproduktora na kolieskach. Miluj blížneho, apeloval transparent jednej z účastníčok v závere sprievodu.

Reagoval na to, že prijatie LGBTIQ komunity prechádza po marcových parlamentných voľbách ťažkými časmi. „PRIDE je celosvetové hnutie, ktoré nám každý rok v rôznych častiach sveta pripomína, že revolúcia sa síce začala v šesťdesiatych rokoch, ale dodnes sa neskončila. 28. júna uplynie 51 rokov odvtedy, ako sa v newyorskom klube Stonewall postavila skupina queer ľudí inej farby pleti na odpor policajnej šikane, ktorej čelili pre svoju identitu,“ zhrnul dejiny PRIDE-u vo svojom prejave Milan Zvada z miestnej iniciatívy Inokraj.

Zhromaždenie sa presunulo do kultúrneho centra Záhrada neďaleko námestia. Po diskusiách na ľudskoprávne témy nasledovalo umenie: výstava Adama Englera, sólový koncert huslistu Mareka Končeka a tanečný set dídžejky B-Complex.

Bol to jeden z mála PRIDE sprievodov pripravených tento rok vo verejnom priestore, počtom účastníkov a účastníčok sa zmestil do nariadení hygienikov. Po vypuknutí pandémie koronavírusu je totiž vo väčšine krajín obmedzené zhromažďovanie. Akým spôsobom sa teda viete pridať k oslavám napriek kríze?

Bratislava musela meniť koncept

Obmedzenia sa dotknú aj najväčšieho PRIDE-u na Slovensku, ktorý minulý rok v Bratislave navštívilo rekordných desaťtisíc ľudí. Teraz sa bratislavský PRIDE pripravoval na jubilejné oslavy, keďže už je to dekáda, odkedy LGBTIQ komunita prvý raz vyšla na Slovensku hrdo do ulíc s dúhovými vlajkami.

Organizátori a organizátorky si chceli vo veľkom pripomenúť, akou dlhou cestou podujatie prešlo, no nakoniec sa kvôli hygienickým nariadeniam rozhodli pre ústredné podujatie vysielané cez internet a sériu menších sprievodných akcií počas týždňa od 20. júla. 

PRIDE týždeň otvorí v pondelok 20. júla diskusia o dopadoch koronakrízy na slovenskú LGBTIQ komunitu s ľuďmi z poradenských centier inPoradňa a Prizma. V sobotu, teda deň, na ktorý bol pôvodne plánovaný samotný pochod hlavným mestom, pripravujú živý prenos prejavov a hudobných vystúpení slovenských hudobných skupín Bad Karma Boys, Puding pani Elvisovej a Modré Hory. Nasledovať bude PRIDE párty vo viacerých bratislavských kluboch. Veľkú oslavu desiatich rokov PRIDE-u na Slovensku chystajú skôr o rok.

„Je to pre nás trochu sklamanie, keďže pre desiaty ročník PRIDE-u sme mali naplánované zmeny koncepcie – chceli sme sa presunúť na Námestie slobody, pripraviť väčší program. Ale situácia si prechod k online forme vyžadovala,“ hovorí Martin Macko z Iniciatívy Inakosť.

Už v máji mali z viacerých zdrojov potvrdené, že počas leta nebude možné organizovať podujatia pre viac ako tisíc návštevníkov a návštevníčok. V tíme sa dohodli, že v tejto situácii nemá zmysel organizovať open-air festival na námestí. Keby totiž rozbehli prípravy, znamenalo by to finančné náklady, ktoré by v prípade zrušenia podujatia vyšli nazmar – a to si organizačný tím nemohol dovoliť. Uvažovalo sa aj nad presunom termínu na september, no prevážil predpoklad, že situácia s pandémiou a nariadeniami sa už nebude dramaticky meniť.

Organizovať PRIDE si vyžaduje dlhodobú prácu, prvé prípravy začínajú už v januári, intenzívne sa na ňom však pracuje posledné dva mesiace. Macko dopĺňa, že pripravia čo najpestrejší program a ešte stále uvažujú o tom, ako sa ľudia budú môcť ku komunite prihlásiť cez online prenos.

Jedna z bratislavských organizátoriek Monika Grochová sa zúčastnila aj banskobystrického podujatia. Vo svojom prejave pripomenula, že pandémia výrazne zasiahla do životov LGBTIQ párov: „Práve počas kríz a mimoriadnych situácií sa nerovnosti v spoločnosti ukazujú v jasnom svetle. Medzinárodné páry rovnakého pohlavia nemôžu v súčasnosti spoločne cestovať, niektoré rozdelila hranica a tie, ktoré sa starajú o dieťa, sa v starostlivosti nemôžu striedať, lebo štát uznáva za rodiča len jednu osobu.“

Chceme, aby PRIDE reflektoval situáciu v Maďarsku

Ideme do online priestoru, hovorí Zara Kromková o košickom PRIDE, treťom veľkom letnom podujatí. Spolu s ostatnými organizátormi a organizátorkami chystajú týždenný program plný online prenosov, ktorý sa začne v piatok 14. augusta výstavou LGBTIQ umelkýň a umelcov.

Nebude chýbať feministická diskusia, online workshop o mýtoch a faktoch, slam poetry či debata o teplých rodičoch. Väčšina podujatí bude vysielaná online naživo z košickej Tabačky. Vyše týždeň aktivít skončí 23. augusta ekumenickou bohoslužbou. Organizátorom finančne už druhý rok pomohlo aj mesto cez grantový program a podporu mu vyjadril aj starosta jednej z mestských častí.

V súvislosti s tým organizátori a organizátorky uvažujú aj o usporiadaní diskusie na tému vzťahu regionálnej politiky a života LGBTIQ ľudí. Radi by pozvali za stôl viacerých starostov a starostky mestských častí. „Chceli by sme, aby PRIDE reflektoval aj situáciu v Maďarsku, kde zaviedli zákaz právnej tranzície,“ dopĺňa Zara.

Ľudia, ktorí budú prenos sledovať online, sa budú môcť do viacerých diskusií aj zapojiť a vyjadriť svoj názor alebo podporu komunite.

PRIDE ako celosvetové podujatia, alebo v zime?

Podobne ako v Bratislave a Košiciach, väčšina PRIDE-ov po celom svete bude prebiehať cez internetové vysielanie a aplikácie. V sobotu 27. júna sa napríklad stovky organizátorov a organizátoriek z rôznych miest spojili, aby pripravili globálny online PRIDE.

Na celodennom programe spievali napríklad Melanie C, Natasha Bedingfield, Pussy Riot či Kesha. Svoje inšpiratívne odkazy nahrali aj novozélandská premiérka Jacinda Ardern a kanadský premiér Justin Trudeau.

V zbierke na podporu dúhových organizácií, ktoré majú výpadky kvôli koronakríze, sa podarilo vyzbierať 25-tisíc dolárov. Mestá však pripravujú aj vlastné programy. Napríklad štokholmský PRIDE bude prebiehať digitálne cez víkend od 31. júla do 2. augusta. Okrem toho sa prvý raz rozhodol pripraviť aj zimnú verziu festivalu, o ktorom predpokladajú, že už prebehne bez obmedzení v zhromažďovaní sa.

Aj najväčší PRIDE sprievod na svete v New Yorku (každý rok sa ho zúčastnia milióny účastníkov a účastníčok) stavil uprostred pandémie na online podujatia. Jedným zo zaujímavých bodov programu bola koncom júna štafeta osamelých bežcov a bežkýň, ktorí a ktoré si svoj beh nakrúcali na telefón.