Bratislavský kiss-in alebo slušné bozkávanie v uliciach Bratislavy

Autor textu: Robert Pakan / Foto: Nový čas

Stala sa taká vec u nás, na tom našom Slovensku, že už aj bozk na líce je nemorálny a neslušný. Nemali sme o akceptácii lesieb a gejov na Slovensku vysokú mienku, ale v Bratislave, v tej našej liberálnej oáze, sa už prijatie „iných” výrazne posunulo. Nuž fandili sme si možno až príliš.

Archívny text bol pôvodne publikovaný v čísle Jar 2018

V týchto pohnutých časoch, kedy desaťtisíce ľudí protestujú a domáhajú sa „Slušného Slovenska”, išli si takto zaprotestovať aj dve dievčence. Dievčence sú to rúče a okrem priateľstva ich spája aj láska. Sú lesby, pár. Hovorme im Kristína a Barbora. Nie sú to krycie mená. Skutočne sa tak volajú.  Mená pre tento príbeh  nebudeme zamieňať. Kristína a Barbora sú totiž reálne ľudské bytosti, ktoré dýchajú a cítia.  Po občianskom angažovaní sa išli obe ešte na chvíľu zohriať do blízkej kaviarne. Dali si čaj. A k nemu si dali ešte jeden sladký bozk na líce. Poviete si: „Čo už je toto za príbeh?”  Pusa na líce? Tak tie sa na verejnosti rozdajú milióny. Avšak, nie je pusa ako pusa. Táto konkrétna veľmi pohoršila čašníčku kaviarne, ktorá okamžite reagovala: „Bez tých pusiniek poprosím”. Dve dospelé ženy ostali šokované. Čašníčka však vo vysvetľovaní pokračovala: „Nechceme, aby sa na pusy museli dívať naši zákazníci.” Dve dospelé ženy ešte stále ostávajú ako obarené čajom, ktorý ešte ani nenaservírovali a čašníčka pokračovala: „My sme slušný podnik!” Na to sa ženy zodvihli a povedali, že odchádzajú, lebo v homofóbnom podniku viac nebudú.

Reakcia kaviarne 

Reakcia na túto udalosť nenechala na seba dlhšie čakať. Po tom, ako sa Kristína zdôverila s nemilou udalosťou na sociálnej sieti, vyslúžil si podnik spŕšku kritiky, na ktorú neskôr reagoval takto:

„Akceptujeme všetkých ľudí bez ohľadu rasy, vierovyznania a orientácie, a určite nikoho nevyhadzujeme … My sme toho názoru, že v kaviarni, bare si máte oddýchnuť, vypnúť od bežných starostí, a nie sa tam obchytávať a bozkávať,“ 

Kaviareň vo svojom vyjadrení skonštatovala, že každý človek by si mal položiť otázku, či svojím správaním neobťažuje okolie. „Nie každému sa páči to, čo vám príde úplne normálne a naopak. Nedá sa vyhovieť všetkým,“

Status kaviarne mohol a mal všetko vyriešiť. Za správanie čašníčky sa mali ospravedlniť a možno ju preškoliť, ako sa má správať k zákazníkom a zákazníčkam. Možno potom by vlna odporu a „bojkotu” voči spomínanej kaviarni ustála. Vyjadrenie však len potvrdilo homofóbny postoj.

Bozkávacia akcia 

Vo všetkom zlom sa však udialo čosi naozaj krásne. Spontánna hromadná verejná bozkávacia akcia na podporu dvoch žien, ktoré neurobili nič iné, len si dali krásnu romantickú pusu na líce. Všetko sa zorganizovalo cez sociálne siete a vznikol event „Verejné a slušné bozkávanie pred Café Barista”.

Nonšalantne opomenieme plné vedro hejtu, ktoré sa vylialo na všetkých LGBTI ľudí po zverejnení udalosti. Potešením zostáva, že naozaj sa pred kaviareň prišlo bozkávať vyše 15 párov akýchkoľvek sexuálnych identít. Bratislava sa tak pridala k ďalším mestám, ktoré takéto verejné bozkávacie protesty už absolvovali. Bozkom sa predsa nedá pohoršiť. Bozk teší ľudí. Láska obohacuje.

Verejnosť toto negatívne správanie kaviarne možno donúti zamyslieť sa nad tým, kto určuje hranice morálky. Azda sa niektorí ľudia cítili ako viac morálny a teda lepší? Oscar Wilde hovorí: „Morálka je postoj voči ľuďom, ktorých nemáme radi.” V tomto prípade kaviareň len podčiarkla tento citát svojou homofóbnou prepisovačkou. 

Kiss-in v USA (2012)

Kiss-in je druh verejného zhromaždenia, ktorý má za úlohu do tvári „moralistov” chrstnúť tisíce bozkov, a už je na nich ako sa s nimi vysporiadajú. Keď sa podobná udalosť organizovala v USA v roku 2012, zapojené boli viaceré mestá. Známa je pod názvom Chick-fil-A kiss-in. Prezident známeho fastfoodového reťazca sa verejne vyjadril proti právam LGBTI ľudí a proti manželstvám rovnakopohlavných párov. Citoval z biblických textov a kázal komunite. LGBTI aktivisti a aktivistky a podporovatelia gejských a lesbických manželstiev v reštauráciách Chick-fil verejným bozkávaním prejavili svoj nesúhlas s vyjadreniami prezidenta reťazca. Akcia vyvolala veľký mediálny záujem a verejné bozkávanie bolo pred každou pobočkou reštaurácie.

Zdroj: NY Daily News

Sainsbury’s kiss-in (2016)

 Bezpečnostná služba v supermarkete prinútila Thomasa Reesa (32) rokov a jeho priateľa Joshuu Bradwellovi (25) rokov, aby opustili priestory supermarketu po tom, ako ich iný zákazník upozornil a sťažoval sa na to, že sa pár správa nemorálne a „nevhodne sa dotýkajú”. Sainsbury sa ospravedlnilo, a síce ponúklo páru poukážku vo výške 10 libier, aby ju minul v obchode, aktivisti povedali, že toto gesto „neakceptujú“ a zhromaždili protestujúcich, aby sa masovo bozkávali pred obchodom.

Kiss in v Indii (2014)

Akcie sa však nedejú len v USA alebo Európe. V roku 2014 v indickej Kerale prebehla bozkávacia akcia Kiss of love protest. Akcia sa začala v Kerale a pre veľký úspech a zanietenie protestujúcich sa rozšírila aj do ďalších častí Indie. Začiatok však nebol taký pozitívny. V roku 2000 bolo v Kerali niekoľko prípadov morálnej kontroly. V roku 2011 bola 26-ročná mladá žena zabitá davom v Kodiyathure v Kerale za údajný vzťah s vydatou ženou. Všetci obvinení boli odsúdení na doživotie. V júni 2014 boli divadelná umelkyňa a jej kolegyňa zadržané a dané do policajnej väzby za spoločné cestovanie v noci, čo vyvolalo protesty proti mravnej kontrole na sociálnych médiách. V celom meste Kerala bolo hlásených niekoľko veľmi podobných prípadov. Tieto všetky udalosti podnietili v masové protestné bozkávanie Kiss of love protest v Kerale. 

Zdroj: India Today

Manhatans’s kiss-in (2018)

Posledný známy protest prebehol v New Yorku pod názvom Manhatans’s kiss-in vo Februári 2018. Newyorčania sa za dažďa bozkávali pred veľvyslanectvom Uzbekistanu. Známe spievanie v daždi nahradilo bozkávanie v daždi s patričnou newyorskou romantikou. Aktivisti a aktivistky uskutočnili zhromaždenie a bozkávanie, pričom dúfali, že upriamia pozornosť na násilie spôsobované zo strany štátu voči komunitám LGBTQ + v Uzbekistane, Azerbajdžane a Tadžikistane. Každý z nich je členom Organizácie Spojených národov, ktorej budova bola umiestnená hneď vo vedľajšej ulici od bozkávajúceho sa davu.

Nám ostáva len dúfať, že takých akcií ako bratislavský kiss-in bude čo najviac, avšak dôvodom ich organizovania bude len obyčajná chuť pobozkať sa a nie protestovať.