10 lesbických a bisexuálnych knižných postáv, s ktorými sa oplatí prežiť leto

Autorka: Dominika Chrastová / Foto: Amazon

Lesbická a bisexuálna reprezentácia je často oveľa lepšie zvládnutá v nekonečnom množstve fan-fiction príbehov než v knižkách na pultoch kníhkupectiev. Napriek tomu sme vybrali desať postáv, ktorých príbehom vám odporúčame dať šancu. Niektoré z nich vás pobavia, iné zaujmú spôsobom, akým sa vyrovnali so svojou inakosťou či nástrahami opätovaných a neopätovaných lások.

1. Anabela – Láska je láska

Zoznam začíname debutom slovenskej spisovateľky Daniely Slávik z roku 2017. Dej sa sústredí na Anabelin boj s náročnou šéfkou, predsudkami a premenlivým správaním príťažlivej Leny. Knižka je navyše plná myšlienok o akceptácii v spoločnosti, ktoré sú na Slovensku aj po piatich rokoch stále aktuálne.

2. Ariel Levy – Proti všetkým pravidlám

Ak máte chuť vžiť sa do reálnej bisexuálnej protagonistky, odporúčame spisovateľku Ariel Levy, ktorá v knihe Proti všetkým pravidlám rozpráva o svojom živote. Avšak keďže ide o skutočný príbeh, netešte sa na happyend, zato môžete čakať aj náročnejšie pasáže o nevere. „Dochádza k nej, keď od svojho partnera nedostávate, čo potrebujete. Chcete viac: viac lásky, viac sexu, viac pozornosti, viac zábavy,“ opisuje svoj pohľad Ariel.

3. August Landry – One Last Stop

Tento rok sa na pultoch slovenských kníhkupectiev objavila novinka autorky Casey McQuiston. Hlavnou hrdinkou je 23-ročná August, ktorá nevie, čo chce, a aktuálne hľadá zmysel existencie v New Yorku. V tamojšom metre spozná príťažlivú Jane. Zápletka vzniká, keď si obe postavy uvedomia, že Jane sa zasekla v čase a nedokáže z metra vystúpiť. Ak hľadáte príbeh, ktorý by vás rozosmial aj typickým chaotickým zoznamovaním dvoch queer dievčat, One Last Stop je jasná voľba. Knižku už navyše zoženiete aj v češtine, pod názvom Poslední stanice.

4. Delilah Green – Delilah Green Doesn’t Care

Názov knihy od autorky Ashley Herring Blake síce naznačuje, že hlavnej postave na ničom extra nezáleží, no to sa zmení, keď stretne Claire. Delilah má vo svojej sexualite jasno, ale v malom rodnom meste si od každovečerného balenia žien musí dať pauzu. Sústrediť by sa mala najmä na prípravu rozlúčky so slobodou pre svoju sestru, no nezvyčajné a nečakané spojenie s Claire ju rozptýli. Ak si chcete dať od príbehov s témou coming-outu pauzu, tento je pre vás ten pravý.

5. Evelyn Hugo – Sedem manželov Evelyn Hugovej

Dielo spisovateľky Taylor Jenkins Reid sme v magazíne QYS spomínali už viackrát, no jeho hlavná postava nesmie chýbať ani v tomto zozname. Evelyn Hugo predstavuje ideálnu reprezentáciu ženy, ktorá si až v zrelom veku a popri fascinujúcej kariére uvedomí, že je bisexuálka. Kniha zároveň skvele bojuje s mýtom, že „ide iba o životnú fázu“, a ponúka iný pohľad na intimitu. „Ľudia si myslia, že intimita je o sexe, pritom intimita je o pravde. O tom, ako niekomu odhalíte svoju osobnosť. A keď sa pred nimi cítite nahí, povedia vám, že s nimi ste v bezpečí.“ Do života Evelyn Hugo sa navyše už môžete začítať aj v slovenčine.

6. Oksana Astankova – séria Killing Eve

Štvrtá séria seriálu Killing Eve bola extrémnym sklamaním. Ak ste videli záver, nepotrebujete na toto tvrdenie žiadnu argumentáciu. Dojem vám ale môže zlepšiť pôvodná trojdielna knižná predloha od Lukea Jenningsa. Spoiler: hlavné postavy sa v tomto spracovaní zblížia ešte viac a prežijú všetky nástrahy. Oksana alias Villanelle síce v knihách srší viac pragmatizmom ako humorom, no to nemení nič na skutočnosti, že jej prirodzenú príťažlivosť k viacerým rodom a najmä k Eve popkultúrny svet potreboval.

7. Sofia – Horúce mlieko

„Dnes mi spadol laptop na betón. Je v ňom polovica môjho života a vie o mne viac než ktokoľvek iný. Čiže ak sa rozbil, v istom zmysle som sa rozbila tiež.“ Týmto konštatovaním vás vtiahne do svojho rozprávania postava Sofie, ktorú napísala autorka Deborah Levy. Keďže príbeh sa odohráva v Grécku a vyšiel už aj v slovenčine, považujeme ho za ideálny na letné čítanie. Najzaujímavejšiu pasáž tvorí porovnávanie a následné rozhodnutie, či by Sofia radšej viedla život s mužom alebo s novou známosťou, Ingrid.

8. Sumire – Sputnik Sweetheart

Klasika od Harukiho Murakamiho. V príbehu Sumire sa nájde každá čitateľka, ktorej sa na začiatku objavovania svojej sexuality páčila staršia žena. V prípade Sumire ide o Miu. Keď si pomýli názov satelitu s literárnym označením bítnik, Sumire ju začne oslovovať „Sputnik, moja láska“. Hoci je medzi nimi sedemnásťročný rozdiel a vzťah ich v budúcnosti nečaká, vzájomné interakcie posúvajú obe protagonistky ďalej.

9. Therese – Carol

Asi každá queer žena pozná filmové spracovanie s Cate Blanchett v úlohe Carol. Filmu však predchádzala knižná predloha od Patricie Highsmith už z roku 1952. A hoci je postava Carol v pamäti diváčok dominantná, azda väčšiu pozornosť si zaslúži práve Therese, mladšia žena, ktorá vedie skromný život a čaká, kým sa Carol znova zjaví v obchode, respektíve kým si vyrieši rodinné záväzky. Možno práve bez Theresinej trpezlivosti by táto love story nemohla fungovať.

10. Villanelle – Vášeň

Na rozdiel od predchádzajúcej Villanelle spomínanej v tomto zozname, táto pochádza z príbehu Vášeň od Jeanette Winterson. Opäť ide o skvelú reprezentáciu bisexuálnej ženy, ktorú v kasíne opantá takzvaná Piková dáma. A tak sa Benátky stanú pre Villanelle miestom, kde jedného dňa hrala o svoje srdce a prehrala. Stále je však čas na odvetu a splnenie túžob. Ak v lete pocítite letargiu, skúste siahnuť po Vášni.