Autor: David Benedek / Foto: Netflix
Na pocity objavovania svojej sexuálnej orientácie či prvej lásky si spomíname hádam všetci. Všetky radosti aj starosti tohto obdobia sa podarilo zobraziť v novom britskom queer seriáli Heartstopper.
Komiks Heartstopper od britskej autorky Alice Oseman si od svojho pôvodného internetového vydania v roku 2016 našiel obrovskú fanúšikovskú základňu. Hoci očividne nespadám do cieľovej vekovej skupiny, pred dvoma rokmi som si kúpil prvý diel a za chvíľu ho prečítal. Bolo mi hneď jasné, že komiks je venovaný hlavne násťročnému čitateľstvu približne vo veku jeho postáv, teda okolo pätnásť-šestnásť rokov. V tom čase Netflix oznámil, že chystá hranú seriálovú adaptáciu, tak som si rovno prečítal aj zvyšok. Existujú zatiaľ štyri knihy a všetky sa dajú prečítať aj online, napríklad na oficiálnej stránke autorky na Tumblr. Piata a posledná kniha má vyjsť vo februári 2023.
V apríli sme sa konečne dočkali aj spomínanej seriálovej verzie. Osobne pozerám všetku audiovizuálnu tvorbu, ktorá sa venuje LGBTI+ postavám a queer témam, takže som si Heartstopper nemohol nechať ujsť. Po seriáloch ako Eufória či Elita ide o príjemný odpočinok od expresívneho zobrazenia divokého tínedžerského života plného drog, neviazaného sexu a nespočetných drám.
Heartstopper totiž predstavuje úplný opak. Príbeh sleduje dvoch britských chlapcov, Nicka a Charlieho, ktorí chodia na chlapčenské gymnázium. Charlie je veľmi bystrý a láskavý – a jediný vyoutovaný gej na škole. Nick je veselý hráč rugby s citlivým srdcom, ktorý sa však líši od ostatných. Nečakané priateľstvo tejto dvojice začne vo chvíli, keď ich profesor posadí vedľa seba, a pre Charlieho sa rýchlo stane niečím viac. A hoci spočiatku neverí, že má u Nicka šancu, láska funguje prekvapivými spôsobmi a Nick sa o Charlieho zaujíma viac než by hociktorý z nich čakal. Heartstopper je o láske, priateľstve a lojalite. Zahŕňa množstvo malých príbehov zo života Nicka a Charlieho, ktoré spolu vytvárajú niečo väčšie.
Prvá vec, ktorá ma na seriálovom spracovaní zaujala, je štylistická a príbehová podoba s britskými gejskými filmami z deväťdesiatych rokov, ako sú napríklad Get Real (1998, réžia: Simon Shore) a Nádherná vec (Beautiful Thing, 1996, réžia: Hettie Macdonald). Keď som tieto filmy pozeral ako mladý tínedžer, objavoval som svoju sexualitu a poskytovali mi presné zobrazenie toho, čo som práve prežíval vo svojom vlastnom živote, no nevedel som to presne popísať. Nepochybne je pozitívom, že presne takúto funkciu bude Heartstopper plniť pre súčasnú mladú generáciu queer ľudí. Seriál sa teší obrovskej popularite a je dostupný na najznámejšej streamovacej platforme. Dokáže pomôcť mladým ľuďom, ktorí si svoju inakosť uvedomujú, alebo ju iba začínajú objavovať.
Obzvlášť cenné bude pre nich sledovať na postave Charlieho, aký je už vo svojich štrnástich rokoch vyrovnaný so svojou orientáciou a napriek tomu, že v minulosti zažil šikanu, neskrýva sa a dokáže byť otvorene sám sebou. Rovnako skvelé je vidieť postavu, ako je Nick, ktorý svoju bisexualitu iba objavuje, a to nielen prostredníctvom internetu a médií, ale aj vďaka tomu, že sa môže o týchto veciach porozprávať s inými mladými queer ľuďmi, ktorí majú svoju identitu už istý čas vyriešenú.
Nick si totiž nie je automaticky istý, čo cíti, a nedomýšľa si, čím prechádzajú ostatní. Jeho vlastnými slovami – má poriadnu gejskú krízu. To, že sa v istých scénach spýta Charlieho alebo Tary na ich vlastné skúsenosti a ani s jednou sa nedokáže stotožniť, mu pomôže nájsť správny slovník na pomenovanie svojej orientácie. Keď ostatným povie, že je bisexuál, nikto to nespochybňuje, a to sa v reprezentácii bisexuality len tak nevidí. Heartstopper učí, že nie je žiadny správny alebo predpísaný spôsob, ako byť queer. Každý si musí nájsť svoju vlastnú cestu.
Okrem Charlieho a Nicka sa v seriáli Heartstopper objavuje viacero vedľajších postáv nemenej zaujímavých ako ústredná dvojica. Tao je Charlieho najlepší kamarát a správa sa k nemu ochranársky. Vždy sa rád vraciam k sledovaniu dejových liniek, v ktorých sa heterossexuálni muži cítia úplne pohodlne so svojimi kamarátmi gejmi. Uvedomujem si, že v súčasnosti to môže byť medzi mladými ľuďmi oveľa bežnejšie, ale pre mňa, ako mileniála, ktorý podobné skúsenosti nemal, je to stále fascinujúce.
Elle je Charlieho dobrá kamarátka, ktorá po svojom coming-oute ako transrodové dievča prestúpila na dievčenskú školu. Medzi ňou a Taom vzniká vzťah, ktorý je niečím viac ako kamarátstvom, a táto dejová linka je rovnako roztomilá ako tá Charlieho a Nickova. Stretávame aj Taru a Darcy, dve celkom odlišné dievčatá, ktoré spolu tvoria už istú dobu pár a zisťujú, že coming-out nie je pre nikoho jednoduchý. Rád by som spomenul ešte postavu Nickovej mamy, ktorú si zahrala vynikajúca herečka, už legendárna Olivia Colman. Jej účinkovanie v seriáli sa podarilo pred verejnosťou utajiť do poslednej chvíle, takže v deň premiéry bolo príjemným prekvapením.
Správa o tom, že seriálu pribudnú ďalšie dve série, ma skutočne potešila. Napriek tomu, že obsahovo v podstate neprináša nič zásadne nové, ide o tzv. feel-good obsah, ktorý momentálne vo svete treba. A povedzme si na rovinu, omnoho viac podpriemerných seriálov s výlučne heterosexuálnymi postavami dostáva nespočetné príležitosti na nové série. Aj preto dúfam, že sa seriálu Heartstopper na obrazovkách budeme tešiť ešte dlhé roky.