Queer muzikály z Broadwaya a West Endu

Autor: David Benedek / Foto: Hello Tickets

Muzikály sú pre mnoho queer ľudí útekom z ich každodenného života na miesto, kde prevláda hudba a tanec. Nie je tajomstvom, že mnoho členov LGBTI+ komunity obľubuje predstavenia z amerického Broadwaya či anglického divadla West End. Tento článok vám predstaví 10 populárnych muzikálov s queer témami a postavami.

Priscilla, Queen of the Desert (2006)

Jukeboxový muzikál adaptovali podľa rovnomenného filmu z roku 1994, v ktorom sú použité známe popové piesne ako I Will Survive či Girls Just Wanna Have Fun. Rozpráva príbeh dvoch drag queens a transrodovej ženy, ktoré sa dohodnú na vystupovaní v drag show v odľahlom rezorte. Spoločne smerujú na západ Sydney na palube svojho autobusu Priscilla. Dostanú sa však do mnohých komických omylov, stretnú veľa zvláštnych ľudí a zažijú aj homofóbiu, pričom sa im podarí rozšíriť svoje komfortné zóny a nachádzať nové obzory.

Kinky Boots (2012)

Muzikál inšpirovaný britským filmom Kinky Boots z roku 2005 rozpráva príbeh Charlieho, ktorý zdedil po svojom otcovi továreň na topánky. Vytvára partnerstvo s kabaretnou umelkyňou a drag queen Lolou, aby spoločne vyrobili kolekciu topánok na vysokom podpätku a zachránili podnik. Počas toho Charlie a Lola zistia, že nie sú až takí rozdielni. Inscenácia si vyslúžila 13 nominácií a 6 víťazstiev na odovzdávaní cien Tony, ocenenie si odniesol aj Billy Porter za najlepšieho herca!

Fun Home (2013)

Alison objavuje vlastnú sexualitu, svoj vzťah s otcom, ktorý je gej, a pokúša sa odhaliť záhady, ktoré obklopujú jeho život. Ide o prvý broadwayský muzikál s lesbickou protagonistkou. Je vyrozprávaný v sérii nelineárnych scén prepojených rozprávačkou, ktorou je dospelá postava Alison. Muzikál získal mnoho cien a bol dokonca finalistom Pulitzerovej ceny za drámu v roku 2014.

The Prom (2016)

Muzikál sleduje štyroch hercov z Broadwaya, ktorí nariekajú nad svojou zašlou slávou, zatiaľ čo cestujú do konzervatívneho mesta Edgewater, aby pomohli lesbickej študentke, ktorej bolo zakázané priviesť svoju priateľku na stredoškolský ples. Napriek vážnym témam si Prom dokázal udržať veľkú dávku humoru a obecenstvu predstavuje zaujímavé postavy. Spojenie muzikálových hercov a stredoškolského prostredia bavilo divákov tak veľmi, že Ryan Murphy natočil filmovú adaptáciu pre Netflix.

Everybody’s Talking About Jamie (2017)

Muzikál založený na skutočnom príbehu je inšpirovaný britským dokumentom z roku 2011. Sleduje 16-ročného školáka Jamieho Campbella, ktorý prekonáva predsudky a šikanu, aby vystúpil z temnoty a stal sa drag queen. Everybody’s Talking About Jamie oslavuje prijatie, spolupatričnosť, silu bezpodmienečnej lásky matky k svojmu dieťaťu a to, aký dobrý je život, keď sa každý usiluje byť najlepším, ako vie. Muzikál sa v roku 2021 dokonca dočkal podarenej, rovnomennej filmovej verzie.

The View UpStairs (2017)

Inscenácia je založená na skutočných udalostiach podpaľačského útoku z roku 1973 v gejskom bare UpStairs Lounge v New Orleans. Tento útok mal za následok smrť 32 ľudí, čo bol pred streľbou v nočnom klube v Orlande najsmrtiacejší útok na LGBTI+ komunitu. Muzikál je inšpirovaný mnohými ľuďmi, ktorí toto miesto navštevovali, a vzdáva im poctu.

The Cher Show (2018)

Nejde tak veľmi o muzikál s queer témou, ale venuje sa najznámejšej gejskej ikone všetkých čias, Cher. Muzikál zobrazuje tri etapy jej života, prostredníctvom troch herečiek – Babe, Lady a Star. Vykresľuje tiež viacero ľudí, ktorí boli v jej živote dôležití, vrátane legendárneho módneho návrhára Boba Mackieho, Sonnyho Bona a Cheriných rodičov. Muzikál obsahuje piesne Cher, ako napríklad I Got You Babe, Gypsys, Tramps and Thieves či Believe.

Jagged Little Pill (2018)

Muzikál je inšpirovaný rovnomenným albumom Alanis Morissette z roku 1995. Skúma celý rad citlivých tém: znásilnenia, sexuality, závislosti a rasizmu. Sústreďuje sa na príbeh rodiny Healyovcov, ktorú tvoria MJ, Steve a ich dospievajúce deti Frankie a Nick. Na prvý pohľad Healyovci pôsobia ako dokonalá rodina, no MJ bojuje so silnejúcou závislosťou od opiátov a s traumou z minulosti. Steve sleduje, ako sa mu jeho žena stále viac vzďaľuje, bez toho, aby vedel prečo. Ich deti medzitým zápasia s vlastnými výzvami. Frankie je odhodlaná nájsť svoj vlastný hlas a objaviť svoju sexualitu, zatiaľ čo Nick musí vyvážiť tlak svojich rodičov. Muzikál mal premiéru v decembri 2019 a skončil o dva roky nato z dôvodu pandémie. Na 74. ročníku Tony Awards získal 15 nominácií, čo bolo najviac zo všetkých predstavení zo sezóny 2019/2020. Získal taktiež cenu Grammy za najlepší divadelný muzikálový album.

& Juliet (2019)

Muzikál o dospievaní s hudbou švédskeho popového skladateľa Maxa Martina. Obsahuje známe popové piesne od Britney Spears, Katy Perry či Backstreet Boys. Predstavenie sa začína hádkou Shakespeara a jeho manželky Anne Hathaway o ukončení hry Rómeo a Júlia. „Čo ak sa Júlia nezabila?“ pýta sa Anne pri vymýšľaní pokračovania, v ktorom sa oživená hrdinka vzoprie plánu svojich rodičov poslať ju do kláštora a utečie do Paríža v sprievode svojej sestry a nebinárnej najlepšej kamarátky May. Šou bola nominovaná na deväť cien Laurence Olivier Award v roku 2020, medzi nimi aj na cenu za najlepší nový muzikál.

A Strange Loop (2019)

Muzikál je o Usherovi, ktorého meno znie zhodou okolností rovnako ako jeho denná práca uvádzača (anglicky usher) Levieho kráľa na Broadwayi. Usher je tučný čierny homosexuálny spisovateľ, ktorý sa snaží orientovať v heteronormatívnom svete bielych ľudí. Podporuje ho šesťčlenný queer súbor, ktorý vyjadruje jeho vnútorné myšlienky. Muzikál získal Pulitzerovu cenu za drámu za rok 2020. Broadwayská premiéra ho čaká v apríli tohto roku.