Queer kniha: Medzi strachom a milovaním je Vášeň

Autorka textu: Dominika Chrastová / Foto: Martinus instagram 

Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2019.

Henri vášnivo zbožňoval Napoleona a Napoleon vášnivo zbožňoval kurence. Villanelle hrala v kasínach o svoje srdce a prehrala. Tak znie stručná anotácia románu Vášeň, ktorý spisovateľka Jeanette Wintersonová vydala už v roku 1987, no my sme sa slovenského prekladu dočkali až teraz. 

Príbeh zasadený do obdobia napoleonských vojen otvára opis Henriho práce. Keďže bol Napoleonovým obľúbencom, netrvalo dlho, kým si ho v predstavách zidealizoval a splnil mu každé kuchárske želanie. V praxi to znamenalo, že pokiaľ kurence nevaril, vykrúcal im krky a do toho počúval klebety o svojom pánovi. „Bol to najmocnejší muž na svete, a predsa nevedel poraziť Jozefínu v biliarde.“

Celá druhá kapitola patrí Villanelle, dcére benátskeho gondoliera. Pracovala v kasíne a aby mohla nenápadne kradnúť mešce s peniazmi, prezliekala sa za muža. Napriek tomu ju takzvaná Piková dáma veľmi rýchlo odhalila a začala ju vyhľadávať práve pre jej ženskosť. A tak Villanelle prvýkrát prehrala svoje srdce.

„Nemá zmysel milovať niekoho, pri kom sa nemôžete zobúdzať,“ zistila mladá gondolierka, keď sa do Benátok vrátil manžel jej milenky. A tak svoju slobodu prehrala druhýkrát. Tentoraz impulzívnym rozhodnutím vydať sa za dotieravého, no bohatého nápadníka, ktorému sa páčila najmä v mužskom odeve. Nedokázal si ju však skrotiť ani získať, tak ju napokon predal francúzskym vojakom do Moskvy.

Práve tam ju spoznal Henri a časom zistil, aký je rozdiel medzi zidealizovanou a pravou láskou. Villanelle bola síce bisexuálka, ale nedokázala sa doňho zaľúbiť. Jej srdce aj po rokoch patrilo Pikovej dáme.  

Román oceňovanej autorky, ktorá žije so svojou partnerkou Peggy Reynoldsovou, môže v kníhkupectvách pôsobiť gýčovo. Či už pre svoj obal, alebo naoko prvoplánový názov. V skutočnosti ho však Henriho naivita a Villanellina pragmatickosť robí nesmierne pútavým. Uprostred opisov sofistikovaných Benátok navyše nájdeme aj podstatu kasín a vášne. „Hráme v nádeji, že vyhráme, ale vzrušuje nás pomyslenie na to, o čo môžeme prísť.“