Queer hudba: Poníženie, hrdosť a odvaha. Zahoďte masky a začnite žiť!

Text:  Matej Somr  / Foto: Taylor Swift

Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Zima 2019.

„Medzi hrdosťou a poníženosťou stojí niečo tretie, čo patrí k životu, a to je jednoducho odvaha,“ tieto nádherné slová vyslovil nemecký prozaik a básnik Theodor Fontane. Citát dostatočne vyjadruje to, čím sa väčšina LGBTI ľudí potýka vo svojom živote. Od poníženia od okolia, znehodnocovaním a ubližovaním na ľudskej duši až k samotnému povzneseniu sa nad vecou, prijatím vlastnej identity a byť hrdý na to, kým je. Človek, aby zvládol dôjsť do finálneho štádia, potrebuje vynaložiť neskutočné množstvo energie a nájsť v sebe obrovskú dávku odvahy. Nech už ste ktokoľvek, nech sa nachádzate kdekoľvek, buďte úprimní sami pred sebou. Buďte tou osobu, ktorou ste. Zahoďte masky a začnite žiť slobodne bez zbytočných „divadelných hier“ určených pre verejnosť. Určite máte rôzne životné ciele, ale pokiaľ sa necháte pohltiť strachom, čo povie okolie, budete sa iba zbytočne brzdiť. Niektorí ľudia možno začnú na vás nazerať skrz prsty, či nebudú vás chcieť pochopiť, ale treba mať na pamäti jedno – máte len jeden život! Prežite ho tak, ako vy sami chcete. Každý z vás je strojcom vlastného šťastia a je len na vás ako s nim naložíte. Buďte ako motýľ, ktorý je pestrofarebný a slobodný!

Madonna – Dark Ballet (Temný balet)

Oslovila nie jednu generáciu. Obrovská podporovateľka LGBTI ľudí. Jej videoklipy často bývajú kontroverzné v spojitosti s cirkevnými symbolmi, kde rada predvádza svoje hriešne pohyby a skladby nesú dosť často silné odkazy. To je MADONNA, kráľovná popu! 

Od 80-tých rokov má vo svojej zbierke nespočetné množstvo hudobných vzácností, za ktoré bola milovaná i nenávidená, prevažne zo strany cirkvi.  Ak ste si mysleli, že táto žena nemá čo už ponúknuť hudobnému priemyslu i svetu, tak ste sa mýlili! Cirkev sa opäť musela potýkať s výčitkami a poukázaním na jej nekalé praktiky skrz jej najnovší song s názvom Dark Ballet.

Madonna opäť predviedla to, ako umenie dokáže silne reflektovať udalosti, či postoje v spoločnosti so silnou pridanou hodnotou. Temný videoklip s príbehom Johanky z Arku má v sebe zakomponované hlboké posolstvo pre verejnosť. Predovšetkým hlavný odkaz posiela samotnej cirkvi, ktorá má obrovskú moc pri nastoľovaní hodnôt a mienky u ľudí v otázkach týkajúce sa rôznych spoločenských tém.    

Videoklip skladby, za ktorým stojí režisér Emmanuel Adjei, otvára citát francúzskej bojovníčky Johanky z Arku, Panny Orleánskej: „Jeden život je všetko, čo máme, a žijeme ho tak, ako veríme, že by sme mali. Ale obetovať to, čo sme, a žiť bez viery, to je osud hroznejší ako umieranie.“ Hlavnú predstaviteľku v mini hudobnej dráme si zahral trans umelec Mykki Blanco. 

V audiovizuálnom diele Dark Ballet má divák možnosť sledovať slávny príbeh Johanky z Arku. Historická udalosť je prirovnaná k súčasnému boju transrodových ľudí o ich toleranciu v spoločnosti. „Bojovala s Angličanmi a vyhrala, no Francúzi stále neboli šťastní. Stále ju súdili. Vraveli, že je muž, potom, že je lesbička, čarodejnica, a nakoniec ju upálili na hranici, no ona sa ničoho nebála. Obdivujem to,“ oficiálne prehlásila Madonna vo svojom vyhlásení. 

Okrem spomínaného problému trans ľudí tu zaznie všeobecná kritika voči predstaviteľom cirkvi. V pasáži: „They are so naive. They think we are not aware of their crimes. We know, but we are just not ready to act,“ im Madonna dáva jasne najavo, ako ľudia už dávno vedia o ich zločinoch. Len stále nie sú naplno pripravení sa poriadne vzoprieť týmto ich prehreškom z minulosti, či zo súčasnosti.

Dramatickú napätú atmosféru príbehu zakončuje citát od Mykkiho Blanca: „Chodím po tejto Zemi, čierny, teplý, HIV pozitívny, ale žiadne previnenie voči mne nie je také silné ako nádej, ktorú si držím vo vnútri.“

„Je to vizuálne, temné dielo, plné rozsiahlej kinematografie, obrazov starovekých európskych štruktúr a náboženskej ikonografie,“ okomentoval videoklip web Billboard.com. Aj hudobná novinka akou je Dark Ballet je iba dôkazom toho, ako sa Madonna nikdy nebála posunúť svoje hranice v umeleckej sfére.

Taylor Swift – Need To Calm Down (Potrebujete sa upokojiť)

Pride mesiac, akým bol jún, priniesol okrem mnohých zaujímavých akcií i rôzne hudobné „chuťovky“. Medzi ne radíme aj najnovší singel od americkej speváčky Taylor Swift. Tá pri príležitosti osláv a bojov za rovnoprávnosť vypustila do sveta novinku Need To Calm Down. Videoklip, ako aj samotná skladba mali byť nápomocné pri podpore LGBTI komunity. Farebný klip s chytľavým textom na melodickom podklade si okrem chvály zožal aj obrovskú vlnu kritiky. 

Hudobné dielo poukazujúce na homofóbiu  sa na internete objavilo 14. júna a vizuálnu podobu získalo až o 3 dni neskôr, teda 17. júna. Ruku k dielu priložil i Joel Little, ktorý spolupracoval už na predošlom hite Me!. Super farebné video podporuje a vyzýva divákov k podpísaniu petície na stránke Change.org pre Senát Spojených štátov amerických, aby schválil zákon o rovnosti. 

Za hudobným videom stojí režisér Drew Kirsch v spolupráci so samotnou speváčkou Taylor Swift a Todrickom Hallom (môžete ho poznať ako zabávača z YouTube; objavil sa po boku mnohých speváckych hviezd). Vo videoklipe si zahrali dokonca rôzne celebrity či známe tváre LGBTI komunity. Spomenieme mená ako tanečník Dexter Mayfield, herečka Laverne Cox, model Chester Lockhart, zabávač Todrick Hall, speváčka Hayley Kiyoko, herec Jesse Tyler Ferguson, právnik Justin Mikita, speváčka Ciara, spevák Adam Lambert, televízna osobnosť Ellen DeGeneres, zabávač Billy Porter, speváčka Katy Perry, herec Ryan Reynolds a mnohí ďalší. 

Dej príbehu sa odohráva vo farebnom parku plnom obytných prívesov. Hudobná umelkyňa postupne odkrýva vo svojom klipe tunajších obyvateľov. Tých stvárnili už vyššie spomenuté hviezdne tváre. Zábavné zábery občas prepnú na nespokojných demonštrantov protestujúcich voči LGBTI komunite. Tí držia rôzne transparenty s anti-gej sloganmi. Napriek tomu sa veselí občania nenechajú vyviesť z miery a posielajú hejterom jasný odkaz: „You need to calm down/Potrebujete sa upokojiť.“  

Najzaujímavejším momentom bol práve koniec samotného hudobného videoklipu, kde sa v objatí objavia dlhodobé rivalky v hudobnom priemysle, Taylor Swift a Katy Perry. V podstate ide o vyjadrenie aj toho, že je zbytočné viesť malicherné spory (napríklad o tom, kto má akú sexuálnu orientáciu či  rodovú identitu) a skôr by sa mali ľudia sústrediť na to, čo ich spája.

Hlavným zámerom  Taylor bolo týmto dúhovým audiovizuálnym dielom podporiť práve LGBTI komunitu a PRIDE oslavy. Avšak, okrem chvály padli na speváčkinu hlavu i nelichotivé kritické komentáre najmä prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Mnohí tvrdia, že celé video so zámerom podporiť  LGBTI komunitu bol nechutný pokus o propagáciu jej vychádzajúceho albumu s názvom Lover. Na speváčkinu obhajobu sa vyjadril aj Alex Goldschmidt zo spoločnosti Digital Media Management: „Pokiaľ peňažné prispievanie na LGBTI akcie, hosťovanie na LGBTI osláv a venovať celé hudobné video rovnoprávnosti je málo, tak potom neviem čo je dostačujúce.“