Láska, úcta a solidarita. Viedenský PRIDE tak blízko a pritom tak ďaleko

Autor textu: Robert Pakan / Foto: Jakub Kováč

Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2018.

Z Bratislavy a zo Slovenska je to len kúsok. Stačí hodina autobusom, či vlakom a ste tam. Vzduch čerstvejší, tráva zelenšia a atmosféra dúhovejšia, slobodnejšia. Aj takýto je PRIDE vo Viedni.

23. ročník Viedenského PRIDEu (Wiener Regenbogenparade) sa už tradične konal druhý júnový týždeň. Účasť prekonala očakávania organizátorov a organizátoriek a dosiahla vyše 200 000 ľudí.

Už ako obvykle dúhový pochod sa hadil celým Ringom a tak trochu metaforicky išiel  v protismere. Kráča sa samozrejme v tanci. Rakúšania a Rakúšanky totiž PRIDEom už oslavujú. Aj v uplynulom roku mali čo sláviť v otázke práv LGBTI osôb. Rakúsky Ústavný súd totiž zrušil právne ustanovenia, ktoré diskriminujú páry opačného aj rovnakého pohlavia. V budúcnosti aj rovnakopohlavné páry budú môcť uzavrieť manželstvo. Ústavný súd svojím rozhodnutím zo 4. decembra 2017 zrušil tie právne predpisy, ktoré v súčasnosti popierajú manželstvá pre páry rovnakého pohlavia. Vo svojom odôvodnení súd uvádza, že tento krok je založený na zásade rovnakého zaobchádzania. Zrušenie nadobúda účinnosť k 31. decembru 2018. K rovnakému dátumu bude inštitút registrovaného partnerstva otvorený aj pre páry opačného pohlavia.

Ale to nie je koniec,“ dodáva predseda HOSI (Homosexuelle Initiative) Viedeň Moritz Yvon. „Aj keď máme tento rok dôvod na oslavu, je ešte veľa práce, pretože predsudky a nenávisť sú naďalej prítomné a dokonca aj fyzické útoky sú ešte stále bežné.” Preto je namieste stále pripomínať motto tohtoročného viedenského dúhové PRIDEu a to: “Láska, úcta a Solidarita.

PRIDE začína pred Radnicou a tiahne sa celým Ringom späť do bodu A. Pod radničnou vežou bola pripravená PRIDE dedina so stánkami a pódiom pre rečníkov. Vystriedali sa viacerí rakúski politici a političky a nesmela chýbať ani rakúska Diva Conchita Wurst. Po PRIDE sa konala afterparty s koncertami rôznych kapiel.

Foto: Jakub Kováč

Celý pochod je plný nápaditých alegorických vozov, performorov a perforeriek, rôznych tématických skupín a farebných zážitkov. Už tradične niekoľko vozov je venovaných lesbickým a gejským rodičom s ich deťmi. Nechýbajú aj etnické alebo národnostné menšiny. PRIDE má veľa častí plných rôznym formám sexuálnych preferencií. Nechýbajú asexuáli, bisexuáli, nebinárni ľudia. A potešil aj záprah dvanástich párov ľudí v kožených postrojoch s náhubkami, tak typický pre viedenskú sociétu.

V neposlednom rade, nedá mi nespomenúť aj víťaza pochodu, a to skupinu transrodových ľudí, ktorí boli oblečení celí v čiernom. Demonštrovali tak proti núteným kastráciám a mučeniu transrodových ľudí. Cenu si zaslúžili, ale ostáva len prianím, aby transrodoví ľudia už opäť mohli vyjsť vo svojich bielo-ružovo-fialových farbách a zanechali by tak smútočné kráčanie.

Ani vo Viedni nechýba AntiPRIDE alebo ak chcete, pochod za takzavanú tradičnú rodinu. Súperi a súperky dúhového sprievodu sa stretli na Michaeler platz, takpovediac zoči-voči účastníkom a účastníčkam sprievodu, aby okrem iného protestovali proti „pohlavnej šialenosti“ a „skorej sexulizácii.“

Viedenský PRIDE je skutočne plnofarebným podujatím, kedy kráčate cisárskym mestom, s ktorým nás ako Slovákov a Slovensky spája dlhá história. Určite je to aj celkom dobrá makačka, nakoľko prejsť celý Ring môže trvať aj 4 hodiny. Mávate dúhovou vlajkou a zdravíte starodávny Hoffburg, Burgstheatr, Operu, Parlament, či Burzu cenných papierov. A to za úžasnej podpory a mávania Viedenčanov a Viedenčaniek. Električky odeté do dúhového šatu síce ustúpili pochodu, ale slávia PRIDE tiež. Stretnete sa s obrovským počtom rodákov a rodáčok, kamošov a kamošiek a spoločne pochodujete. Lebo všetci sme jedna komunita.

Foto: Jakub Kováč

Viedeň čaká budúci rok veľký novošat. Stane sa totiž mestom pre EURO PRIDE 2019. Nepochybne túto udalosť mesto zvládne mit einem höheren Wiener Standard.

Náš PRIDE je ešte stále bojom. Bojom o viditeľnosť a rovnaké práva a zaobchádzanie. Na našom PRIDE sa tiež zabávame, ale tiež nezabúdame, že cesta za právami je ešte dlhá a tŕnistá. Ďakujeme, že nás ani tento rok neopustí ombudsmanka, aj napriek zákazu, ktorý dostala od politikov nácionalistickej strany.

Z Bratislavy a zo Slovenska je to do Viedne ešte obrovská diaľka.