Autor textu: Andrej Kuruc / Foto: Ladislava Lukáčová
Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Jar 2018
Futbal v. Homofóbia (FvH) je medzinárodná iniciatíva FARE (www.farenet.org) bojujúca proti homofóbii vo futbale, od amatérskej až po profesionálny futbal. Myšlienkou je je, aby futbal ukázal cestu pri odstraňovaní diskriminácie a predsudkov aj na základe sexuálnej orientácie alebo rodovej identity. Tento rok sa konali aj FARE aktivity na Slovensku v rámci mesiaca LGBT histórie vo februári. S jej organizátorom a dlhoročným LGBT aktivistom Richardom Feketem sme sa porozprávali o jeho priebehu.
Viem, že si roky LGBT aktivista, organizoval si prvé PRIDE pochody, prečo zrazu futbalový turnaj – si aj futbalista?
Futbal hrám úplne amatérsky, ledva behám za loptou. Radšej sa na futbal pozerám a ešte radšej sa kamarátim s futbalistami a futbalistkami. Pamätám si cca 10 rokov starú výbornú kampaň QLF s názvom Vykopnime homofóbiu! Dnes je znova a stále aktuálna. Už roky sa zapájam aj do akcií FARE (Football Against Racism in Europe) a pravidelne sa zúčastňujem turnaja Bratislavskej ligy v malom futbale (BLMF) proti rasizmu a intolerancii, ktorý začalo organizovať kedysi o.z. Ľudia proti rasizmu a teraz ho organizuje o.z. Inštitút pre medzikultúrny dialóg na jeseň na Mladej garde v Bratislave. Robím to z presvedčenia a pre myšlienku akcie – spájanie sa ľudí bez rozdielu farby pleti, národnosti, náboženstva a na základe boja proti rasizmu a intolerancii. Propagácia myšlienok tolerancie a mierového spolužitia medzi ľuďmi naberá na dôležitosti. Nielen v Európe získavajú na popularite zoskupenia hlásajúce nenávisť na základe predsudkov. Preto je nevyhnutné, aby sa konali aj podujatia ako tento turnaj, ktoré spájajú ľudí prostredníctvom športu či kultúry. Vždy som chcel postaviť aj LGBT družstvo, ale nikdy sa to nepodarilo. Zachytil som tento rok výzvu FARE ohľadne kampane FvH špeciálne zameranej na podporu LGBT komunity s možnosťou zapojiť sa. Za Slovensko sa toho nikto nechopil, tak som si vymyslel projekt týždňa rôznych aktivít a poslal ho. Vo FARE sa im to zapáčilo, a tak som sa do toho pustil.
Čo všetko sa uskutočnilo ešte okrem futbalového turnaja LGBT organizácií a aktivistov a aktivistiek?
Mali sme premietanie dokumentu FC ROMA o rasizme vo futbale a diskusiu na tému homofóbia a rasizmus v športe. Potom bol samotný futbalový turnaj LGBT aktivistov a organizácií a jednotlivcov, registrovalo sa a prišlo až šesť tímov a spolu asi 50 účastníkov a účastníčok. Verím, že nabudúce rok sa zapojí viac ľudí, už teraz viem, že budem potrebovať viac dobrovoľníkov na technické a organizačné zabezpečenie. Teraz som to robil sám s priateľom, bez ktorého pomoci by som to nezvládol. Pre nešportovcov sme realizovali workshop s Kundycrew o radikálnom vyšívaní feministických futbalových sloganov a šálov. Turnaj mal svoju futbalovú párty s vyhlásením výsledkov turnaja a odovzdaním diplomov a medailí víťazom a víťazkám. Súčasťou aktivít bola aj diskusia s programovým riaditeľom Jay Gilliamom z HRC Global NYC o Black History a živote LGBT ľudí v USA v porovnaní so Slovenskom.
Chystáš sa zorganizovať rovnaké podujatie aj o rok?
Určite áno, chcel by som z toho spraviť tradíciu a zapojiť do toho čo najviac ľudí. Niečo podobné ako je UCFO, prípadne sa s nimi spojiť. Myšlienka je rovnaká – odstránenie predsudkov a netolerancie pomocou univerzálneho jazyka športu a priateľstva medzi ľuďmi. LOVE – PEACE – NO WAR.