Vitajte na planéte Chromatica, kde vládne rovnosť a hudba lieči

Uplynulo už vyše desať rokov od vydania albumu The Fame. Lady Gaga v tom čase priniesla niečo nové, svieže a plné energie. Teraz sa vracia z futuristickej planéty Chromatica. Oveľa silnejšia než kedykoľvek predtým. Dokazujú to samotné skladby z nového albumu, kde sú texty obohatené o hlbšie myšlienky a melódie majú v sebe zakomponovanú poriadnu emotívnu nálož. Lady Gaga zrušila Zem. Teraz žije na planéte Chromatica.

V poradí šiesty album Lady Gaga s názvom Chromatica vyšiel 29. mája 2020. Hudobné ošatenie v sebe nesie prvky deväťdesiatych rokov obohatené o EDM, house a iné elektronické žánre. Hlavnými témami, ktorými sa pop diva v skladbách zaoberá, sú duševné zdravie, depresia, osamelosť, krutá láska, trauma zo sexuálneho zneužitia. Texty, respektíve ich témy sa dostávajú do rozporu s energickým hudobným podkladom. „Chromatica je akýmsi druhom planéty Mad Max s ružovými hranolmi, kde balady sú zakázané,“ približuje Lady Gaga pre magazín Pitchfork.

Od JoanneChromatica. Prečo taká prevratná zmena?

Album Joanne venovala svojmu otcovi a jeho rodine ako „liek“ na prekonanú traumu. Táto snaha dopadla neúspešne, čo speváčke prinieslo obrovské sklamanie, spustili sa u nej silné depresie a prepadla častému fajčeniu. Ako sama tvrdí, tvorba albumu Chromatica bola najlepšou cestou k vyliečeniu. Pre rozhovor s Apple Music dodala, že práve vlastné neúspešné vzťahy jej poslúžili ako základ k tvorbe nových skladieb.

„Žijem na planéte Chromatica, to je miesto, kde žijem. Našla som Zem, odstránila som ju. Zem je zrušená. Žijem na Chromatica,“ popisuje titul nového hudobného diela v časopise Rolling Stone. Rôznorodú farebnú planétu môžete po prvý raz uzrieť vo videoklipe ku skladbe Stupid Love (Hlúpa láska).

Symbol zvuku – alfa a omega celého albumu

Nový album si vyžiadal aj nový look. Pred oficiálnym vydaním nového hudobného prírastku vyšiel dočasný obal so symbolom na ružovom pozadí. Mnohí sa domnievali, že ide o symbol jin a jang. Lady Gaga neskôr na webovom portáli Pitchfork uviedla veci na pravú mieru: „Logo Chromatica má v sebe sínusovú vlnu, ktorá je matematickým symbolom zvuku. Zvuk je pre mňa tým, čo ma uzdravilo a dalo mi životnú silu, aby som mohla urobiť túto štúdiovú nahrávku. O tom je Chromatica.“

Konečný a oficiálny obal albumu zachoval pôvodný symbol Chromatica doplnený o speváčkinu umeleckú fotku, na ktorej je interpretka oblečená do „brnenia“. Celá kompozícia je ladená futuristicky, s intergalaktickým nádychom. Trey Alston z MTV ju prirovnal ku kombinácii šialeného Maxa, Mortal Kombatu a napokon cyberpunkovej fantázie. Podľa Hilary Hughes z Billboardu našla inšpiráciu vo filmovom Votrelcovi. O výsledný efekt sa postaral nemecký fotograf Norbert Schoerner v spolupráci s tvorivým tímom pod vedením Nicolu Formichettiho.

Energický rytmus v súlade s ťažkými témami

Album Chromatica v žiadnom prípade neobsahuje balady, fanúšik v ňom nájde množstvo tanečnej hudby v kombinácií s textami, ktoré vypovedajú o neľahkých stavoch v živote človeka. Svet nie je čiernobiely, ale nie je ani čisto ružový. Lady Gaga zakomponovala do skladieb prostredníctvom textov i melódií súkromné, priam intímne výpovede.

Hneď v úvode môžete natrafiť na skladbu Alice. Spojenie Alice a krajiny zázrakov (Wonderland) môže pri prvom vypočutí budiť dojem, že sa pieseň venuje práve tejto knižnej postave, respektíve že sa v plnej miere odvoláva na známy príbeh. Avšak ide o metaforu. Pasáž: „My name isn’t Alice but I’ll keep looking for Wonderland“ (Nevolám sa Alica, ale aj tak budem ďalej hľadať krajinu zázrakov) vypovedá o tom, že speváčka sa nemieni vzdať kvôli neúspechom či rôznym životným zvratom a neprestane napredovať. Pieseň odkazuje aj na duševnú chorobu v podobe hlbokej depresie a na neustály vnútorný zápas s vlastnou mysľou pri hľadaní miesta, kde nájde pokoj a šťastie.

Azda všetci a všetky niekedy čakáme, že príde niekto, kto vylieči našu bolesť, dodá nám silu a vyrieši všetky naše problémy. Pritom si neuvedomujeme, že sme strojcami vlastného šťastia a môžeme naň dosiahnuť, ak v seba uveríme. Otázka však znie: Môže nás láska ochrániť pred bolesťou? Aj na takéto úvahy natrafíme pri počúvaní skladby Stupid Love. Už Elvis Presley vo svojej skladbe Can´t Help Falling In Love spieval: „Múdri hovoria, že len blázni môžu do toho vbehnúť.“ Je naozaj láska taká hlúpa? Alebo je hlúpe zaľúbiť sa? Naozaj berieme lásku len ako hlúposť, no napriek tomu ju mnohí z nás neskutočne k svojmu bytiu potrebujeme? Väčšina ľudí od vzťahu neočakáva materiálne obohatenie sa, či zmenu sociálneho statusu. Jediné, čo chcú, je prostá, jednoduchá, čistá – pre niekoho hlúpa – láska. Nič viac, nič menej.

Zaujímavý je aj ďalší singel Sour Candy (Kyslý cukrík), z ktorého takpovediac doslova cítiť vôňu lízaniek, cukríkov a žuvačiek. Po mnohých sklamaniach dokážu naše srdcia skamenieť, môžu sa stať nedobytnými. Zvyčajne aj náš telesný postoj, gestikulácia či názory môžu vyvolávať dojem, že sme neprístupní. Ale opak býva pravdou. Zatiaľ čo na povrchu pôsobíme ako kyslý cukrík, vo vnútri sme sladkí ako med. Vďaka zlým skúsenostiam s láskou, dôverou či v inej oblasti si budujeme okolo seba ochranné hradby, no občas v tom našom vnútri tlie malá iskierka nádeje, hlad po nehe, láske alebo po tom, aby niekto prišiel tie tvrdé steny zbúrať a objavil naše „stratené ja“.

Album Chromatica je rôznorodý, no stmeľuje ho presvedčenie, že hudba v sebe nesie neskutočnú liečivú silu. Práve to opisuje v skladbe Sine from Above (Sínus zhora) v spolupráci s hviezdnou osobnosťou pop music, akou je Elton John. Lady Gaga ho v britskom hudobnom magazíne New Musical Express označila za svojho „mentora“ a niekoho, kto zohral veľmi dôležitú úlohu pri jej uzdravovacom procese. Singlom vzdáva poctu nielen hudbe a jej zázračným účinkom na zdravie, ale rozpráva aj o vzťahu s vyššou silou a oslavuje stretnutie spriaznených duší. Nemusí ísť pritom priamo o partnera alebo milenca. Stratené kúsky svojej duše často nachádzame aj v členoch a členkách rodiny či ďalších blízkych ľuďoch.

Ostrý dážď ako nádej v lepšie dni

Kolaborácia Lady Gaga s Arianou Grande priniesla najväčšiu bombu v podobe skladby Rain On Me (Spŕchni na mňa). Od prvej chvíle, respektíve prvých krátkych ukážok na sociálnych sieťach, sa fanúšikovia nevedeli dočkať veľkej premiéry naplánovanej na 22. mája tohto roka. Po zverejnení videoklipu na YouTube došlo k obrovskej eufórii medzi fanúšikmi, predovšetkým v LGBTIQ komunite. Videu raketovo rástla sledovanosť a počet zdieľaní. Vďaka sociálnej sieti TikTok singel nabral na ešte väčšej popularite. V okamihu vznikali rôzne „dance challenges“ na oficiálnu choreografiu k skladbe a cover videá s daždivou atmosférou.

Skladba má množstvo rôznych línií. Primárna rozpráva o pití a utápaní sa v problémoch. Slzy v tomto kontexte predstavujú dážď, no dážď je zároveň metaforou požívania alkoholu. Umelkyňa v dobe jej najväčších depresií siahala po väčšej dávke vína a iných alkoholických nápojov, aby znecitlivela voči emocionálnej bolesti. „I’d rather be dry, but at least I’m alive“ (Radšej by som bola v suchu, no aspoň som nažive). Radšej by nepila, no stále ešte neumrela. Rain on me teda môže ďalej pokračovať a ona potláčať bolesť, ktorú cíti.

V piesni možno nájsť mnoho významov. Vo videoklipe vidíme nože, ktoré padajú ako dážď. Môžu predstavovať problémy, útrapy, rôzne konflikty či nevysporiadané záležitosti. Človek by mal aj pod ich náporom vstať, utrieť si slzy a čeliť im.

Pre LGBTIQ komunitu sa tento singel stal akousi hymnou, ktorá prišla práve pred začiatkom mesiaca PRIDE osláv. Dážď nožov môže pre ľudí z tejto komunity predstavovať metaforu predsudkov, osočovania, urážok, neprijatia do spoločnosti a množstva ďalších faktorov. V  21. storočí by sa dalo očakávať, že žijeme v modernom, tolerantnom civilizovanom svete, ale realita ukazuje úplne iný obraz. Aj táto skladba predstavuje pre LGBTIQ ľudí nádej, povzbudzuje ich k hrdosti a prijatiu vlastnej identity. I napriek tŕnistým cestám je potrebné kráčať s hlavou hrdo vztýčenou a byť tým, čím naozaj sme.

Autor: Matej Somr

Foto: facebook.com/ladygaga