Tipy ako byť skvelým partnerom alebo partnerkou

Vytvorenie vzťahu s niekým, do koho ste blázon, je jeden z najlepších pocitov v živote. Vytvorenie úspešného a trvalého vzťahu si však vyžaduje úsilie. Nasledujúce tipy vám pomôžu byť skvelým partnerom alebo partnerkou.

1. Najskôr len randite

Viac ako jedenkrát. Bežná chyba, ktorú LGBT ľudia pri prvých vzťahoch robia, je, že príliš skoro riešia vážnosť vzťahu, možno preto, že sa boja, že už si nikoho nenájdu, keďže spoznať LGBT partnera, alebo partnerku nie je také ľahké. Predtým, ako sa pristihnete, že sa zobúdzate pri niekom koho ledva poznáte, choďte spolu von, aby ste zistili, či si vyhovujete. Nestačí, že ste obaja teplí. Mali by ste vedieť, či máte spoločné záujmy, podobné hodnoty a plány do budúcnosti.  

2. Komunikácia

Spolu s dôverou je to to najdôležitejšie, čo treba vedieť vo vzťahu zvládnuť. Je dôležité, aby ste otvorene, úprimne  a pokojne hovorili o svojich pocitoch. Skrývať to, ako sa cítite, hovoriť svojej partnerke, alebo partnerovi, čo si myslíte, že chcú počuť, alebo komunikovať nahnevane, môže vzťahu uškodiť. Ak vás niekto obťažoval, alebo ak ste postúpili v práci, alebo ak ste dostali cenu, alebo ak vám najlepší priateľ povedal, že sa sťahuje – zdieľajte to s partnerkou, alebo partnerom.  Hovoriť čestne a otvorene vám umožní lepšie spoznať sa, riešiť problémy a urovnávať nezhody. Na druhej strane, hádky alebo ignorovanie problémov vytvárajú medzi nami vzdialenosť. Ak máte niečo, o čom potrebujete hovoriť – povedzte to! Nemusíte súhlasiť so všetkým, ale dôležité je vypočuť aj partnera alebo partnerku a pokúsiť sa nájsť kompromis. Koniec koncov, nehľadali ste na vzťah klon samého seba.

3. Dôvera

Vzťah bez dôvery vám šťastie neprinesie. Ak podozrievate, žiarlite, nedôverujete a neustále sledujete partnera alebo partnerku vonku, na internete, v mobile, pravdepodobne to váš vzťah zničí. Jediným spôsobom, ako naozaj dať vzťahu šancu rozvíjať sa, je veriť vašej partnerke alebo partnerovi, že budú verní a spravia všetko pre dobro vášho vzťahu. Znie to jasne, ale mnohí potrebujú pripomenúť: váš partner alebo partnerka sa rozhodli byť s vami a s nikým iným.

4. Ujasnite si spolu, či váš vzťah bude exkluzívny, alebo nie

Dobrá komunikácia v tejto oblasti je naozaj dôležitá. Ak jeden alebo jedna z vás považuje váš vzťah za „otvorený“, inak povedané, že iní partneri sú okej a druhý zase verí, že váš vzťah je monogamný a exkluzívny, máte problém. Keď začne „otvorený“ partner, alebo partnerka flirtovať s niekým, tak „exkluzívny“ partner, alebo partnerka môže cítiť zmätok, hnev, ublíženie.

5. Smiech

Užite si seba navzájom a bavte sa. Niekedy ľudia vnímajú vo vzťahu len rozdiely a iné názory, nehovoriac o vonkajších problémoch a zabúdajú na šťastné a zábavné chvíle s partnerkou, alebo partnerom. Zdieľanie smiechu a dobrých momentov s partnerom alebo partnerkou je jedným z najlepších zážitkov v živote. Ak sa ale zdá, že o sebe pochybujete a dávate prednosť tomu, že trávite čas oddelene, môže to byť čas na to, aby sa vaše cesty rozišli.

6. Stojte pri sebe

Nenechajte svojho partnera alebo svoju partnerku trápiť sa, hlavne ak nie ste vyoutovaný a člen vašej rodiny si robí pred vami vtipy z LGBT ľudí, alebo nadáva na nich. Ja vaše právo milovať, nikto nemá právo hovoriť vám niečo iné. Ak nie ste vyoutovaná alebo vyoutovaný, zoberte svoju partnerku, alebo partnera a odíďte s tým, že poviete, že takéto urážajúce vtipy sú vám nepríjemné. A keď je vtip namierený na partnera alebo partnerku, povedzte kamarátom, rodine, ktorí takýto vtip spravili, že je to pre vás neakceptovateľné a požiadajte ich, aby si takéto poznámky nabudúce nechali pre seba. Nenechajte iných, aby ubližovali vašim partnerom, alebo partnerkám.

7. Dráma

Niektorí ľudia sa radi hádajú a emočne vyčerpávajú, ale dráma je zlý spôsob, ako vyriešiť problémy alebo vyjadriť nespokojnosť vo vzťahoch. Môže vás to uspokojiť v tom, že sa cítite dôležito a ste stredobodom pozornosti, ale je to vlastne veľmi detský spôsob, ako komunikovať svoje pocity.

8. Romantika

Romantika a pozornosť k druhému by nemali skončiť v momente, keď máte istotu, že ste si partnerku, alebo partnera získali. Je dobré pravidelne ukazovať svojmu partnerovi alebo partnerke ako vám na ňom alebo na nej záleží a že ich nepovažujete za samozrejmosť. Buďte milí a kreatívni: prekvapte darčekom, večerou, alebo kultúrou. To robí človek, ktorý ľúbi. Je to tvrdá práca a neudržateľná, ak vyvíja úsilie iba jeden partner alebo partnerka. Uistite sa, že ste sa nestali lenivými vo vzťahu.

9. Rešpekt

Neberte svoju partnerku ako samozrejmosť, alebo nezačnite s ňou zaobchádzať ako s príslušenstvom, ktoré vám patrí. On alebo ona sú rovnako úžasné osoby, ako keď ste sa spoznali.

10. Nedokonalosti

Nikto nie je dokonalý. Prijmite to, že aj váš partner alebo partnerka robia chyby, majú nedokonalosti a nebudú vždy v najlepšom rozpoložení. Ani vy nie. Nikto sa nerodí ako odborník na vzťahy a my všetci máme zlé dni.

11. Minulosť

Neumožnite, aby vaša minulosť alebo minulosť vášho partnera alebo partnerky ovplyvňovali to, čo máte teraz. Ak vám bolo vo vzťahoch predtým ublížené, neznamená to, že sa to stane aj so súčasnou partnerkou alebo partnerom. Možno, že váš chalan alebo priateľka mali pred vami veľa partnerov a partneriek, ale nepredpokladajte, že sú neschopní a neschopné monogamie. Ľudia sa môžu meniť.

12. Asertivita

Nestaňte sa rohožkou. Aj keď je normálne chcieť sa páčiť svojmu partnerovi alebo partnerke a urobiť ich šťastnými, nemalo by to byť na úkor vašich vlastných potrieb. Je v poriadku z času na čas nesúhlasiť. Byť asertívnymi znamená, že hľadáte pre seba to, aby bol váš vzťah v rovnováhe. Takže ak sa vám nepáči skutočnosť, že váš priateľ trávi každú noc so svojimi kamarátmi, a s úsmevom mu povedzte, že sa vám to nepáči.  

13. Poznajte svoje práva

Vedeli ste, že napriek neexistencii právnej úpravy je možné situácie vznikajúce v partnerskom živote riešiť? Napríklad v rôznych životných situáciách, pri ktorých vykonávate právne úkony (zastupovanie v  bežných veciach, preberanie zásielok, uzatváranie kúpnopredajných zmlúv) sa môžete vzájomne splnomocniť na zastupovanie. Môžete udeliť aj tzv. generálnu plnú moc a splnomocniť tak partnera alebo partnerku na všetky právne úkony. Podľa druhu právnych úkonov musí byť podpis na plnej moci úradne overený. Overenie vykoná ktorýkoľvek notár alebo matrikár. Viac informácií o právnom riešení svojich partnerstiev nájdete v brožútke Q – centra Spoznaj svoje práva https://qcentrum.sk/download/spoznaj-svoje-prava.pdf, alebo môžete kontaktovať právnu poradňu Q-centra poradna@qcentrum.sk

Spracované podľa:

http://www.wikihow.com/Have-a-Gay-or-Lesbian-Relationship

http://www.bgiok.org.uk/relationships/tips.html