Steven Universe je najlepšou rozprávkou o tom, aké je byť trans

Foto: Netflix

Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Zima 2019.

Nevedia ho pochopiť. Hlavný hrdina populárneho amerického seriálu Steven Universe sa zúfalo snaží svoje okolie presvedčiť, že je chlapec – všetci v ňom totiž vidia ženu. Animovaný príbeh stanice Cartoon Network má dnes už 160 epizód, z hľadiska reprezentácie queer postáv a vzťahov je revolúciou a jedna z jeho nedávnych častí odhalila, že skrýval skvelú metaforu na prepis rodu. Slovenskí diváci a diváčky ho môžu pozerať na Netflixe.

Seriál sa odohráva v idylickom mestečku Beach City s obrovskou plážou na pobreží oceánu, ktoré je často ohrozené vpádmi mimozemšťanov. Vesmírne návštevníčky prezývané Gems získavajú svoju silu z drahokamov, podľa nich dedia aj mená. Ide o technologicky mimoriadne vyspelú civilizáciu, rozdelenú na kasty a čo je ešte zaujímavejšie, dokážu vzájomne vytvoriť fúzie. 

Ak sa dve z Gems majú dostatočne radi a vedia nájsť súlad, môžu sa spojiť v novú bytosť. Tieto fúzie sú v seriáli dobrou metaforou na romantické vzťahy a hlavne, mimozemšťania nediskriminujú na základe rodu. Steven Universe sa tak pred časom stal vôbec prvou rozprávkou, ktorá ukázala detským divákom lesbickú svadbu. 

Ešte zaujímavejší príbeh má však hlavný hrdina príbehu: Steven je chlapec krátko pred pubertou, v Beach City žije so svojím bohémskym otcom – gitaristom a povaľačom. Steven cíti, že je iný, než jeho rovesníci a rovesníčky. Jeho mama Rose je totiž mimozemšťanka a zdedil po nej drahokam, vďaka ktorému ovláda pár magických síl. Rose však kedysi záhadne zmizla a neostalo po nej nič iné, len Steven. 

Chlapec postupne odhaľuje pravdu o mame, o svojom pôvode a o zdedených schopnostiach a na čo ich môže využiť. Medzitým neustále s kamarátmi a kamarátkami zachraňuje Zem pred zloduchmi. Vesmírni návštevníci tiež hľadajú Rose a pri pátraní si ju často zamieňajú práve so Stevenom – hoci vyzerajú úplne inak. Myslia si, že ide o rovnakú osobu, akurát zmenila svoj vzhľad, aby ich zmiatla. Steven sa im neúspešne snaží vysvetliť, že je niekým iným, než si myslia. A teda okrem toho, že seriál neustále otvára otázku, ako prekročiť tieň rodičov a ich hriechy, vracia sa aj k tomu, ako prijať inakosť. 

Trans ľudia sa so Stevenom vedia stotožniť. S prepisom rodu často prichádza zmena identity – nové meno, nový výzor, niekedy aj nová osobnosť. Trans ľudia pri tom prechádzajú bojom, keď musia presvedčiť svoje okolie, nech tieto zmeny prijmú, pochopia ich a zmieria sa s nimi – a ich protivníkmi sú často práve tí najbližší – kamaráti, rodičia. 

“Som to len ja – vždy som bol/bola/bolo ja,” uvedomuje si Steven vo finále seriálu (v epizóde Change Your Mind odvysielanej v januári 2019) a podarí sa mu zvíťaziť nad netoleranciou zloduchov z inej civilizácie. Aj americké National Center for Transgender Equality neskrývalo nadšenie s takýmto finále, keď na twitteri napísalo: “Steven Universe pokračuje v rozprávaní úžasných príbehov, ktoré si zaslúžia byť vypočuté.”

Seriál vymyslela americká queer ikona, scenáristka Rebecca Sugar, ktorá krátko pred odvysielaním silnej epizódy odhalila, že je sama non-binary ženou. V tvorbe detských programov sa jej podarilo zbúrať niekoľko bariér. Najprv sa stala prvou ženou, ktorá vytvorila vlastný program pre Cartoon Network, neskôr predstavila prvú non-binary intersex postavičku v detskom seriáli a potom vybojovala odvysielanie už spomenutej kreslenej lesbickej svadby. 

Hlavne posledný bod musela v televíznej spoločnosti presadzovať roky. Keď sa jej to podarilo, celej LGBTQ+ komunite odkázala: „Zaslúžite si to. Zaslúžili ste si to už pred dvadsiatimi rokmi, zaslúžite si to dnes a zaslúžite si to aj o dvadsať rokov. Už dávno sme mali nakrútiť tisícky podobných scén.“ 

Aktivistkou však nie je, v rozhovore pre portál Them.us hovorila, že pôvodne chcela len pripraviť seriál o jej vzťahu s bratom. Ten bol vraj hlavnou inšpiráciou pre postavu Stevena: „V detstve som nemala v škole veľa kamarátov a on bol tým jediným a najlepším – vždy som sa tešila domov. Až neskôr som pochopila, aké dôležité je mať v skorom veku pri sebe niekoho, kto vám úplne rozumie.“

V Steven Universe hľadala jazyk pre pocity, ktoré dosiaľ v popkultúre neboli definované. „Keď som bola malá, často ma rodičia a kamaráti kritizovali, že z mojich kresieb nevedia rozoznať, ktoré postavy sú mužské a ktoré ženské. Občas ma to trápilo, ale to je problém. Dnes si už nemyslím, že by sa tým ľudia mali zaoberať.“

Z toho, že vytvorila niečo nové alebo originálne sama vzrušenie necíti. Skôr cíti hnev, že non-binary kreslené postavičky v televízii pred Steven Universe neboli. „Myslím si, že hlavne pri tvorbe zábavy pre deti by sme sa mali snažiť vytvoriť slobodné a bezpečné miesto pre deti bez definovaného rodu, ale taktiež pre deti, ktoré sa stanú ich blízkymi. Pamätám si, ako ma v detstve traumatizovalo, keď sa mi páčili chlapčenské seriály.“ 

Bolo pre ňu preto dôležité, aby vytvorila príbeh, ktorý dokáže osloviť nielen queer deti – okrem inakosti zdôrazňuje, aké ťažké, ale zároveň oslobodzujúce môže byť sebapoznávanie a taktiež spoznávanie niekoho iného, s kým sa rozhodneme mať vzťah. 

Po piatich sériách nezostáva nič iné, než skonštatovať, že sa jej to podarilo, keďže Steven Universe sleduje priemerne milión divákov a diváčiek. Hoci sa s epizódou Change Your Mind uzavrela väčšina načrtnutých dejových línií, Rebecca Sugar predsa len chystá niekoľko posledných epizód, ktoré sa pozrú na život Stevena a jeho kamarátov o niekoľko rokov v budúcnosti.