Queer hudba: Keď sú naše emócie pretavené do hudby a tanca

Text: Matej Somr  / Foto: Pinterest

Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Jar 2019.

Osamelosť vo mne občas spúšťa vlnu kreativity – piješ ďalší pohár vína a cítiš sa ešte horšie. Umenie nemôže existovať bez bolesti; a umenie existuje, aby miernilo bolesť,“ prehlásil v roku 1963 nemecký rockový hudobník Till Lindermann. Svojím spôsobom je každý druh umenia poháňaný emóciami – radosťou, smútkom, šťastím, utrpením. V našej uponáhľanej dobe často zabúdame na svoju citovú stránku. Okrem toho, že sme zložení z mäsa a kostí, máme v sebe zakomponovanú fascinujúcu nervovú sieť. Tá zabezpečuje bežné životné funkcie a zodpovedá za to, čo cítime. Práve umenie, či už výtvarné, tanečné, alebo iné, nám naplno pomáha pretransformovať náš vnútorný svet na plátno, do skladby alebo na papier. 

Sam Tsui – A Million Pieces (Milión kúskov)

Meno Sam Tsui je veľmi známe predovšetkým v prostredí YouTube. Mladého sympatického speváka môžete poznať vďaka cover verziám rôznych známych piesní. Medzi prvotiny, ktoré mohlo slovenské obecenstvo zaregistrovať, bolo prerobenie skladby od Britney Spears „Hold It Against Me“ z roku 2011. Do jeho zbierky najnovšie patrí cover populárneho singlu „Shallow“ z filmu A Star Is Born (Zrodila sa hviezda).

Okrem iného, v roku 2018 vypustil svoj najnovší album Trust, na ktorom sa objavila i veľmi krásna skladba „A Million Pieces“ (Milión kúskov).  Pierka, rozbité poháre, slzy a bláznivý tanec – to všetko môžeme objaviť vo videoklipe k tejto nahrávke. 

Na mojom novom albume Trust sa mi najviac páči začlenenie tanca a snaha vytvoriť videá, ktoré nielen bavia, ale sú aj umeleckými dielami, ktoré majú čo povedať,“ bližšie o svojej tvorbe prezradil Sam Tsui pre portál JustJaredJR.com.

 Dej videoklipu zachytáva príbeh dvoch mužov vo vzťahu, keď sú emócie vykreslené práve skrz tanečné umenie. Harmonická súhra textu, hudby a tanca zanecháva u diváka hudobno-divadelný zážitok. Hlavných úloh sa zhostili samotný spevák Sam a jeho tanečný partner Valentino Vladimirov, ktorý pochádza až z Bulharska.

 V komentároch pod videom sa objavila častá pripomienka, prečo mu nerobil tanečného partnera práve jeho manžel Casey Breves. Obaja hudobníci si povedali svoje áno v roku 2016. Doposiaľ žiadne presné stanovisko zo strany speváka neprišlo a dá sa iba polemizovať o tom, že Sam asi nechce miešať súkromie s profesijným životom.  

 Existujú mnohé teórie medzi fanúšikmi ohľadom skutočného významu tohto krásne spracovaného audiovizuálneho diela. Jedni tvrdia, že ide o rozchodovú skladbu, keďže text piesne vyjadruje, ako jedna osoba dokáže rozbiť niekoho dušu na milión kúskov. Avšak, druhí sa skôr pohrávajú s myšlienkou, že ide o vyobrazenie takzvaného toxického vzťahu. Teda vzťahu, ktorý je naplnený neskutočnou, ba priam búrlivou vášňou, pričom aj napriek občasným nezhodám si nevedia jeden bez druhého predstaviť žiť. Ako všetci vieme, tak medzi láskou a nenávisťou skutočne existuje tenká hranica. Záleží na partneroch, či dokážu spolu prežívať šťastné chvíle aj zamračené dni. Vďaka nim sa totiž často ukáže, aká silná láska vo vzťahu panuje.  

Sam Smith, Normani – Dancing With a Stranger (Tanec s cudzincom)

 Ďalší charizmatický spevák z LGBTI komunity v spolupráci s americkou speváčkou Normani (známa z formácie Fifth Harmony) vypustil do sveta hit s názvom „Dancing With a Stranger“, ktorý dobyl nielen hudobné rebríčky vo viacerých krajinách, ale i srdcia mnohých poslucháčov. „Skladba vypovedá o zvládaní osamelosti a prechádzaní minulou stratenou láskou, spomína webový portál známeho časopisu Forbes.  

 Dvojica interpretov priniesla pre poslucháčov spojenie melanchólie s retro prvkami použitím R&B a disko štýlov z 80. rokov. Veľký dôraz sa kladie na hlasové vokály spevákov, ktoré v spojení s textom i hudobným podkladom majú vyvolať obrovskú vlnu emócií.  

 Refrén skladby, ktorý začína: „Look what you made me do. I’m with somebody new. Oh baby, baby. I’m dancing with a stranger,“ poukazuje iba na to, ako ani jeden z partnerov nechce byť sám a vyčítavo predhadzuje druhej strane, že je nútený tancovať s cudzincom, keďže ho bývalý partner pustil k vode.  

Zamilované páry, alebo vo všeobecnosti ľudia v súčasnej dobe sa nejako ani neusilujú bojovať o záchranu vzťahu. Lepšie im je opustiť „potápajúcu sa loď“ a naskočiť na „záchranný čln“. Často dochádza k takým situáciám, keď jeden alebo obaja z predošlého vzťahu neskutočne ľutujú to, čo sa stalo. Niekedy čakáme, že v náruči „cudzinca“ nás myseľ zbaví spomienok na bývalých partnerov. Potom to vo väčšine prípadov končí novým vzťahom, do ktorého si berieme ťarchu z toho predošlého, a tým pokračuje začarovaný kruh nešťastných vzťahov.

Nežnú, no zároveň melancholickú atmosféru sa podarilo zachytiť režisérovi videoklipu, Vaughanovi Arnellovi. Ten zasadil dej do prostredia moderného domu zakomponovaného  v tichom prírodnom prostredí. Keď budete hlbšie vnímať vizuálnu stránku, vaše oči uvidia mnoho skrytých, žiaľ, smutných právd. Keď je niekedy naším spoločníkom osamelosť, človek sa uchýli k iracionálnym veciam. Ako napríklad presedieť mnohé hodiny na zoznamkách a za každú cenu vyhľadávať či striedať partnerov, len aby sa ten prázdny pocit na malý okamih vyplnil niekým novým. Túto metaforu môžeme spozorovať v momente, keď si Sam a Normani pomocou hologramu premietajú svojich nápadníkov. Niekedy nie je na škodu dať si pohov od vzťahu a byť chvíľu single. Pretože to je ten čas, keď sa máme opäť naplno venovať svojim záujmom a rozvíjať svoju osobnosť, ktorá oslní niekoho nového, pre koho sa oplatí žiť.