Pepijn Zwanenberg je 48 ročný holandský politik a DJ, ktorý sa zaslúžil o vytvorenie prvého stáleho dúhového prechodu pre chodcov na svete v Utrechte. V decembri navštívil Bratislavu v rámci Pecha Kucha Night a pri tej príležitosti sme sa porozprávali o jeho dúhovej rodine, práci politika a prečo sa venuje DJingu.
O tom, ako sa stali dúhovou rodinou
Pepijn má partnera Iva, s ktorým žije od roku 2000 v Utrechte na hausbóte. Nie sú zobratí, aj keď v Holandsku sú manželstvá dvoch gejov legálne. Vychovávajú spolu 2,5 ročnú dcérku Katee. Oslovili svoju hetero kamarátku Janet, ktorá nemala deti a nevedela, či chce deti, ale povedala nakoniec áno. Katee žije v striedavej rodičovskej starostlivosti. Polovicu času je s matkou a polovicu času s Pepijnom a Ivom. Každý týždeň majú spoločné večere a niekedy sa stretnú vonku na kávu alebo pivo, sviatky trávia ako jedna rodina. Pepijn hovorí: „Máme dve rozdielne domácnosti, ale cítime sa ako jedna rodina, ktorá má spolu dieťa, sme veľmi dobrí priatelia, ide to veľmi dobre.“
Zákonnými rodičmi dcérky sú Pepijn a Janet, Ivo nie. V Holandsku môže mať dieťa maximálne dvoch rodičov. Znamená to, že ak Ivo pôjde do Bruselu alebo Bratislavy s Katee môžu ho podozrievať z únosu, alebo ak chce pre ňu Ivo otvoriť bankový účet, nemôže to urobiť, pretože nie je otec.
Pepijn to rozvíja: „Chceme všetky práva, ale tiež všetky povinnosti. Holandsko toleruje veľa, ale väčšina dúhové rodiny nemá rada, alebo ich neakceptuje. Dieťa vychovávané dvoma mužmi, to je stále aj u nás divné, stále sú tam nejaké predsudky, ak sa chcete stať rodičom, hovoria vám, že musíte byť párom a spraviť si dieťa, a nie použiť všetky tieto umelé spôsoby.“, sťažuje sa Pepjin. Dodáva však, žeby sa to mohlo v blízkej budúcnosti zmeniť. Keďže je stále viac rôznych rodín, holandské Ministerstvo spravodlivosti vytvorilo komisiu, ktorá robila výskum v praxi a nakoniec navrhla, že dieťa môže mať maximálne štyroch rodičov a dve rozdielne domácnosti.
Minulý rok mali voľby, majú novú vládu, v nich dve kresťanské politické strany, ktoré stále tvrdia, že rodiny sú to najdôležitejšie a že treba chrániť deti, stále sa však rozhodujú, či túto zmenu uzákonia, pretože tento typ rodím im nevonia. Vo vláde sú ale aj dve ďalšie strany, ktoré sa zaviazali k dúhovému memorandu. To bolo podpísané takmer všetkými stranami okrem kresťanskej, a po preskúmaní chcú úpravu rodičovstva zahrnúť do novej legislatívy. Pepijn dúfa, že sa tak stane, lebo je to lepšie pre ochranu ich dieťaťa. „Teraz, keď sa mne, alebo Janet niečo stane, môžu vziať dcéru preč od Iva, alebo si moja matka môže na dieťa robiť nároky.“ Pepijn ale verí, že spoločnosť sa mení, tak ako to bolo predtým s gej manželstvami, ľudia požadujú svoje práva, čo je dobrá vec. „Moja matka tiež nebola nadšená, keď som jej povedal, že sa stane starou mamou, a teraz sa hnevá, keď jej aspoň raz za týždeň nepošlem obrázky vnučky,“ usmieva sa.
Pepijn hovorí tiež o tom, prečo sa nerozhodli pre adopciu. Spoločná adopcia detí v Holandsku je legálna, ale je to problematické. Keď si chcete adoptovať dieťa a ste gej pár, jediná krajina okrem Holandska, kde si môžete adoptovať dieťa, je USA (niektoré štáty), pretože iné krajiny nepodporujú adopciu gej pármi, teda v Holandsku je to legálne, ale napríklad v Maroku povedia, že takýto pár si nemôže adoptovať deti, konzervatívne krajiny to nechcú. Ak chce pár adoptovať dieťa v USA, musí mať pod 40 rokov a náklady sú medzi 35000 až 45000 dolárov. V Holandsku adopcia nie je veľmi bežná, lebo ak je dieťa z rozvrátenej rodiny, alebo matka je drogovo závislá, deti idú do náhradnej rodiny, čiže sa nestanete rodičom a keď sa situácia matky zlepší, môžu sa deti vrátiť k nej, čiže adopcia nie je u nich dobrá možnosť, vysvetľuje Pepijn.
A čo sa týka riešenia ich súčasnej rodičovskej situácie, podpísali medzi sebou zmluvu, že ich dcéra je pre nich prioritou. Tam je uvedené, čo urobia, keď sa pohádajú, čo sa stane, keď niekto zomrie, keď dvaja ľudia zomrú, všetky možné negatívne situácie sú zahrnuté v kontrakte a keď sa dostanú do hroznej hádky, mali by spolu komunikovať, inak musia ísť na mediáciu. Snažia sa myslieť na všetky veci, veľa párov to tak nerobí, pretože si myslia, že majú lásku, majú deti a zostanú spolu po zvyšok života, ale to tak nemusí byť, upozorňuje Pepijn.
Dúhový prechod pre chodcov
Pepijn je samosprávnym politikom v Utrechte už takmer 12 rokov. Podľa neho ide o multikultúralne mesto. Vraví, že „Utrecht je krajší ako Amsterdam, máme krásne kanály, najväčšiu univerzitu, školy zamerané na umenie, veľké množstvo študentov, je to veľmi vibrujúce mesto.“ Pepijnova politická strana tú má väčší vplyv ako v Amsterdame. Utečenci tam nie sú žiadny problém, majú program pre nich v tejto oblasti, kurzy, komunikujú so susedstvami, mladých sa snažia integrovať. Pepijn patrí do ľavicovej strany zelených, na ktorú často útočia extrémne pravicové strany, ktoré sa snažia oslovovať LGBT ľudí hrozbami, že keď do krajiny prídu moslimskí utečenci, tak im ublížia. Pepijn sa sťažuje, že majú stále rovnakú podporu, bez ohľadu na škandály.
V rámci svojej práce sa venuje bývaniu, prostrediu v meste a kultúrnemu dedičstvu a teda aj takým veciam, ako vytvorenie dúhového prechodu pre chodcov. Jeden taký videl v San Francisku počas Pride dňa. To ho inšpirovalo a tak keď bol v roku 2013 Utrecht hosťovským mestom Pride dňa, prišiel s návrhom namaľovať a zaviesť takýto prechod aj v ich meste.
Pepijn argumentuje: „V meste máme veľmi dobrú LGBTIQ+ politiku, ale nemôžete ju vidieť, nie je na uliciach, a preto som bol presvedčený, že dúhový prechod pre chodcov je super symbol. Po prechode musí prejsť každý, aj xenofób, homofób, tiež musia prejsť cez dúhu, keď sa chcú dostať na druhú stranu cesty.“ A tak vznikol prvý permanentný dúhový prechod pre chodcov na svete.
Bol otvorený 24. júna 2013 v centre mesta v oblasti, kde sú nákupné centrá. Existuje teda už 5 rokov. V súčasnosti majú v Holandsku už okolo 50 dúhových prechodov, tak v Amsterdame, ako aj v malých dedinkách. Každý týždeň, alebo každý mesiac sa k nim pridá nový. „Rozširuje sa to po celej krajine“, teší sa Pepijn. „Je dôležité ukázať, že každý je súčasťou spoločnosti a že stojí za tento svet a myslím si, že je to fantastické. A vyzerá dobre na ulici, je to dobrá vec. „ Má aj fotku s dcérou na dúhovom prechode, bol nominovaný ako osobnosť roka v meste, a miestne noviny s ním urobili obrázok roka.
Pepijn je dojatý: „Je to krásna fotka, je to fotka, o ktorej človek vedel, že raz príde. Je milé, keď aj mesto môže ukázať, že je mesto ľudských práv, že je v meste symbol, každý po ňom chodí, je v strede nákupnej zóny, tak každý musí po ňom prejsť.“ Niektorí ľudia kritizovali, že je ľahké namaľovať prechod v centre, že na predmestí by to neurobili. Ale Pepijn im vždy odpovedá, že toto je miesto, kde každý, alebo každá chodí, aj keď príde niekto z inej dediny.
Páči sa mu tiež to, že musí po ňom prejsť aj ten, kto je zlý človek, to je anarchistická stránka tejto veci. Inicioval tiež, podobne ako majú vo Viedni, spustenie semaforov s postavičkami párov rovnakého pohlavia. Keď takto niekde potrebujú zmeniť svetlá na semaforoch, vedia to urobiť aj na iných miestach. „Aj u vás“, podpichuje Pepijn.
Prečo ho baví dídžejing
Pepijn ukončil divadelnú školu ako divadelný scenárista, ale prestal to robiť. Pracuje v politike a je DJ. Hrá elektro hudbu, disco, punk. Začal robiť vlastný typ párty, ktorá sa volá „Cruise control“. Vždy ho prekvapovalo, keď išiel do gej baru v Bratislave, v Barcelone, v Amsterdame, všade bola tá istá hudba, celý čas Lady Gaga, všetky hudobné idoly. Takže si povedal, že naozaj musí urobiť niečo iné. „Tak som začal s párty, kde hráme hudbu, ktorú mám/máme radi, väčší undergorund. Sme taký queer kolektív dídžejov, hrali sme každý mesiac, teraz každé dva mesiace a robíme dídžejing na festivaloch“, vysvetľuje Pepijn. Na párty nezarábajú žiadne peniaze, robia to zadarmo. Podľa Pepijna byť dídžejom je veľmi pekná kombinácia s prácou v Mestskej rade. Väčšina ľudí v politike má oblek, vyzerajú ako keby pracovali v biznise. Raz sa ho jeden zo študentov, ktorý prišiel na radnicu, opýtal, prečo je jediný politik, ktorý vyzerá normálne. Pepijn si myslí, že párty sú dobré pre užívanie si života, ale sú tiež dobré z politického hľadiska, môžu pomôcť ľuďom s rôznymi životnými štýlmi zapadnúť. Pepijn spomína: „Je to zábavné, pár rokov dozadu som stretával ľudí a oni mi rozprávali svoje pocity, že Cruise control zmenil ich život, lebo mohli byť samými sebou, tak ako sa to len dá“, dodáva na záver stretnutia.
Webová stránka: http://pepijnzwanenberg.nl/pepijnzwanenberg.nl/Welkom.html
Facebook stránka párty: https://www.facebook.com/cruisecontrol.utrecht/