Dúha vyjadruje, že všetci chceme to isté

Autorka textu: Dominika Chrastová / Ilustrácia: Viktória Szabóová

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2021

Druhý štvrťrok sa na Slovensku niesol najmä v duchu (staro)nových seriálov, „kontroverznej“ dúhy a, samozrejme, nemohol chýbať ani ďalší návrh na sťaženie prístupu k interrupciám.

Pred rokom sme publikovali recenziu na seriál Feel Good, ktorý je dielom komičky Mae Martin. Postavy sa zoznámili aj úspešne dali dokopy hneď v prvej časti, aby následne vo zvyšných epizódach riešili, či sa k sebe vôbec hodia, alebo ide len o nadšenie z niečoho nového, prípadne o vzájomnú závislosť.

Začiatkom júna vyšla druhá séria a my opäť až do poslednej časti premýšľame, prečo vôbec sledujeme toxický vzťah a čo z neho môže vzniknúť. Spoiler alert: napokon sa hlavným hrdinkám podarí popracovať na všetkých svojich negatívnych vlastnostiach. Dokonca fázu, v ktorej sa navzájom plné neistoty potrebujú, pretvoria až do zdravého vzťahu, kde jedna druhú jednoducho miluje a chce bez akýchkoľvek „dodatočných bullshitov“.

V realite sa vám tiež môže stať niečo podobné, veď aj komička Mae pri písaní scenára čerpala námety z vlastného života. Ocitnete sa v toxickom vzťahu a možno ho zachránite – alebo pre vaše dobro našťastie zanikne. Ani po zlej skúsenosti však neprestanete hľadať, pretože zrejme chcete to isté, čo spomínané postavy alebo napríklad Villanelle zo seriálu Killing Eve. Zábavnú prácu, pekné bývanie, niekoho, s kým budete môcť pozerať filmy či cestovať.

Dúha na oblohe sa tiež páči ľuďom bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu či rodovú identitu. Rodičia škôlkarov v nej však vidia aj ideológiu a firmy skvelý námet na marketingovú kampaň. A tak je z prírodného úkazu v poslednom čase jedna z najkontroverznejších spoločenských tém. Konkurenciu nachádza azda iba v materniciach, a tak poslanec, ktorý zjavne nemá dostatok „poobednej kávy“, prišiel s veľmi originálnym návrhom na sprísnenie interrupčného zákona.

Sedemnásteho mája si aj mnohí a mnohé „straight allies“ pripli dúhovú stužku, aby vyjadrili podporu komunite, ktorá tradične musí znášať politické útoky len preto, že existuje. Proti homofóbii, bifóbii a transfóbii sa však nestačí postaviť iba jeden deň v roku. Oveľa dôležitejšie je, aby si spoločnosť na seba „pripínala“ porozumenie a akceptáciu voči menšinám aj každý ďalší deň. Pretože len tak sa nálady a myslenie na Slovensku konečne posunú pozitívnym smerom a to, po čom túži každý jeden človek, prestane byť v prípade partnerských vzťahov párov rovnakého pohlavia  vnímané ako „inakosť“.

Pred nami je Pride spolu s množstvom sprievodných akcií. Prajem vám, aby ste si toto obdobie užili po boku osoby, ktorú milujete. A ak ste svoju polovičku ešte nenašli, nezúfajte. Užite si leto plné podujatí a počkajte, kým si namiesto „potrebujem niekoho“ pomyslíte „chcem práve teba“.