Autor: Marek Hudec / Foto: DJ Gäp/Facebook
Vogue bály, počas ktorých tanečníci a tanečníčky predvádzajú zložité tanečné akrobacie, módu a rôzne disciplíny, majú jedinečnú hudbu. Musí dobre ladiť s dravým štýlom vystupovania účinkujúcich. Na Slovensku tento tanečný štýl, vychádzajúci z queer subkultúry, zviditeľňuje Monika Prikkelová. Podujatia Välvät spoluorganizuje DJ Gäp, výrazná osobnosť domácej klubovej scény. Predstavil sa na festivale Sensorium, ktorý si kladie za cieľ vytvoriť rozmanitý program a inkluzívne prostredie aj pre LGBTI+ ľudí.
„Vogue som spoznal cez hudbu okolo labelu Fade to Mind, GHE20G0TH1K, MikeQ alebo LSDXOXO a postupne som spoznával jeho históriu a pozadie hlbšie,“ vraví DJ Gäp. Nepochybne ho ovplyvnilo aj to, že jeho otec je známy skladateľ experimentálnej hudby Daniel Matej, ktorý bol zároveň organizátorom dnes už neexistujúceho festivalu Večery novej hudby.
„Neskôr som vyrastal v prostredí starej A4, takže k avantgardnému umeniu mám od malička veľmi blízko. Okrem toho som v detstve počúval Linkin Park, Bomfunk MC’s a MTV. Pri mojej tvorbe ma akosi podvedome silno inšpiroval Timbaland a 00’s r’n’b, neskôr aj juhoamerický underground a mnoho iného – a celé sa to vo mne akosi voľne mieša.“
DJ Gäp si myslí, že je dôležité, aby mohol byť každý sám sebou a cítil sa v tom slobodne. Vníma to ako základnú otázku ľudských práv, aby sa nikto nestaral druhému do jeho života a jeho tela. „Mne osobne je napríklad jedno aj to, kto s kým chodí či spí, a rovnako, čo si kto myslí o mne. Keď má niekto iný potrebu sa akokoľvek verejne definovať, nech to robí a má moju plnú podporu, a keď ich v tom bude chcieť ktokoľvek akokoľvek obmedzovať, tak sa ich určite zastanem.“
V detstve mal viacero kamarátov z queer komunity a videl, že ich orientácia bola v škole dôvodom na šikanu. „Nikdy som sa necítil dobre vo veľkých mačistických chalanských skupinách, v ktorých chce každý ukázať svoju mužnosť. Radšej som robil doma hudbu a obklopoval sa jemnejšími, vnímavými ľuďmi.“
Organizátori Sensoria zdôrazňujú, že motív diverzity je dôležitý aj v hudbe. „Snažíme sa prezentovať čo najširšie spektrum hudby, ktorá je mimo dominantného angloamerického kontextu, a tiež klubové subžánre, ktoré často vychádzajú z queer podhubia,“ vraví Juraj Hoppan z organizačného tímu festivalu. V programe sa napríklad ocitla aj Wyme, s ktorou sme mali minulý rok v magazíne rozhovor a ktorá organizuje feministickú a queer párty Xeno. Festival Sensorium sa uskutočnil počas víkendu 17. a 18. júna.