
Text: Martin Macko / Ilustračná fotografia: flickr.com
Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2017.
V Nemecku mali LGBTI páry už od roku 2001 možnosť uzavrieť životné partnerstvá a verejná mienka bola už roky naklonená aj sprístupneniu manželstva pre nich.
Rovnako všetky súčasné parlamentné strany s výnimkou strany CDU kancelárky Angely Merkel a najmä jej bavorskej katolíckej časti CSU. Napriek tomu, že v parlamente existovala väčšina za manželstvá pre všetkých, Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) bola viazaná koaličnou zmluvou s CDU a nemohla hlasovať za takýto zákon.
Až potom ako predseda SPD Martin Schultz vyhlásil, že podmienkou jeho strany pre vstup do ďalšej vládnej koalície bude prijatie manželstiev pre všetkých a spravil z tejto otázky jeden z hlavných bodov ich volebného programu, kancelárka Merkelová ustúpila.
Vyhlásila hlasovanie o tomto zákone za otázku svedomia jej poslancov a tí mohli tak hlasovať voľne bez záväzného stanoviska strany. Výsledkom bolo prijatie zákona v priebehu pár dní. Malta je malý ostrovný štát, kde sa 98 % obyvateľstva hlási ku katolíckej viere.
Najväčšia LGBT organizácia MGRM tu vznikla len v roku 2001 a v roku 2006 podporovalo manželstvo pre páry rovnakého pohlavia 18 % ľudí. Vyoutovať sa pred niekým znamenalo na tak malom ostrove vyoutovať sa pred všetkými. A tak väčšina LGBT ľudí nežila otvorene. Malta má však výhodu, že je súčasťou anglicky hovoriaceho sveta a veľmi ju ovplyvnil pozitívny vývoj vo Veľkej Británii.
Ľudia na Malte uvideli, že po prijatí registrovaných partnerstiev alebo manželstiev nenastal v iných krajinách žiadny negatívny vývoj a najmä samotní ľudia z komunity začali byť viditeľnejší a každý/á tak zrazu mal v rodine, práci alebo medzi svojimi priateľmi lesbu či geja.
Podpora registrovaných partnerstiev dosiahla v roku 2013 takmer 70 % a nová sociálnodemokratická vláda ich presadila v nasledujúcom roku. Podobne ako v Írsku slúžili registrované partnerstvá ako dôkaz pre väčšinu, že páry rovnakého pohlavia majú rovnaké hodnoty, že ich nechcú nikomu upierať ale pridať sa k nim.
Podpora pre manželstvá tak narástla v roku 2016 na 61 % a staronová vláda prijala príslušný zákon ako prvý po parlamentných voľbách v tomto roku. Čečensko je už desaťročia dejiskom hrubého porušovania ľudských práv.
Nielen, že tu platia ruské zákony namierené proti LGBT ľuďom, ale režim Ramzana Kadyrova s požehnaním Vladimíra Putina kooptoval interpretáciu moslimských tradičných hodnôt od radikálnych islamistov s cieľom vytlačiť ich do úzadia.
V apríli vyšlo najavo, že režim začal rozsiahlu kampaň voči mužom gejom, ich zatýkanie, internáciu v táboroch, či dokonca vraždy. Viaceré medzinárodné organizácie začali situáciu prešetrovať. Viaceré európske krajiny ponúkli azyl pre LGBT ľudí z Čečenska. Kadyrov zatiaľ medzinárodnú kritiku odbavuje konštatovaním, že v Čečensku nežijú žiadni homosexuáli.