Autor textu: Andrej Kuruc / Foto: Accenture FIlipíny
Medzinárodná firma Accenture je jednou z mála na Slovensku, ktorá podporuje aj LGBT zamestnancov a zamestnankyne. Svedčí o tom ocenenie Via Bona Slovakia za rok 2017, kde v kategórii skvelý zamestnávateľ dostala organizácia špeciálnu cenu pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s názvom Zamestnávateľ ústretový k rodine, rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí za odvážny a inovatívny prístup pri poskytovaní benefitov pre LGBT zamestnancov a zamestnankyne, ktoré pokrývajú 100 % možných rodinných scenárov. O tom ako konkrétna podpora LGBT zamestnancov a zamestnankýň v ich firme vyzerá, sme sa rozprávali so Zuzanou Guller, regionálnou riaditeľkou ľudských zdrojov, Accenture Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko a Richardom Hargašom, senior manažérom, Accenture Slovensko.
Archívny text sme publikovali najprv vo vydaní Jar 2018
Čo pre Vás a vašu organizáciu znamená podpora LGBT zamestnancov a zamestnankýň? Prečo je podľa vás dôležité sa aj im venovať v rámci organizácie?
Zuzana Guller: LGBT podpora je u nás v Accenture definovaná v rámci našich základných cieľov inklúzie a diverzity. Naši ľudia sú našim najdôležitejším aktívom. Vieme, že ak budú v práci sami sebou a spokojní a nebudú sa musieť skrývať a pretvarovať, tak vedia potom podávať aj lepšie pracovné výkony.
Dostali ste ocenenie za odvážny a inovatívny prístup pri poskytovaní benefitov pre LGBT zamestnancov, o aké benefity ide?
Zuzana Guller: Významná časť našich benefitov sa týka manželstiev, rodiny a detí (tzv. rodinné benefity). Vzhľadom na chýbajúcu právnu úpravu LGBT vzťahov na Slovensku nie je jednoduché ich poskytovať pre LGBT páry. Chceli sme nájsť spôsob, ako poskytnúť každý benefit aj pre LGBT zamestnanca, ktorý naň má vzhľadom na rodinnú situáciu nárok, ale chýbajú mu formálne náležitosti poskytované štátom. No nechceli sme ostať len u podpory LGBT zamestnancov, ale podporiť aj čoraz častejšie rôzne iné rodinné usporiadania. Preto od mája 2017 poskytujeme manželské a rodinné benefity všetkým zamestnancom a zamestnankyniam (vrátane nevlastných rodičov, rodičov osvojených detí atď.). Konkrétne ide o poskytovanie sobášneho príspevku na základe sobášneho listu. V prípade LGBT párov ho poskytujeme na základe potvrdenia o registrovanom partnerstve, či manželstve z krajín, kde to právna úprava umožňuje. Ďalej poskytujeme deň voľna na svadbu, príspevok pri narodení dieťaťa a deň voľna pri narodení dieťaťa na základe čestného vyhlásenia, aj v prípade ak jeden z rodičov nie je formálne uvedený v rodnom liste. Umožňujeme tiež prístup na detské akcie a ku všetkým benefitom týkajúcich sa detí, ako prázdninové tábory, opatrovanie v detskom kútiku Accenture, Mikulášske a MDD akcie atď..
V rámci Accenture s cieľom podporiť zamestnancov a zamestnankyne v lokálnych LGBT komunitách po celom svete vrátane Slovenska vytvorili globálnu sieť Pride at Accenture Network a v podobe komunity ponúkajú podporu aj transrodovým zamestnancom a zamestnankyniam. Majú tiež LGBT Ally program, prostredníctvom ktorého môžu zamestnanci vyjadriť svoju podporu inklúzii a zvyšovať povedomie o rovnoprávnosti LGBT komunity.
Prečo si myslíte, že je dôležité podporiť aj LGBT rodiny v zamestnaní, špecificky na Slovensku kde nie sú právne uznané a kde to veľa zamestnávateľov nerobí kvôli predsudkom?
Zuzana Guller: V rámci inklúzie a diverzity ideme preto ďaleko za naše právne povinnosti. Snažíme sa vytvoriť prostredie, v ktorom sa budú zamestnanci cítiť bezpečne a spokojne bez ohľadu na svoju orientáciu alebo rodinné usporiadanie a budú mať k dispozícii rovnaké možnosti a príležitosti. Aj tak sa dá bojovať proti predsudkom.
V Accenture máte vytvorenú aj Pride at Accenture Network. Pre koho je určená a ako sa do nej môže LGBT zamestnanec či zamestnankyňa zapojiť?
Richard Hargaš: Sieť „Pride at Accenture“ je formou dobrovoľnej zamestnaneckej záujmovej skupiny (employee resource group), ktorej cieľom je zastrešovať aktivity, ktoré sa v Accenture týkajú LGBT oblasti. Do siete sa môžu zapojiť všetci Accenture zamestnanci a zamestnankyne na Slovensku, ktorí sa chcú aktívne podieľať na jej činnosti. Členovia siete si sami určujú priority, ktorým sa v rámci nej venujú a sami aj prikladajú „ruky k dielu“ aby sa jednotlivé úlohy aj realizovali. Slovenská sieť „Pride at Accenture“ si za svoju misiu zvolila nasledovné: „Pestovať a podporovať inkluzívne prostredie v rámci a mimo Accenture, kde LGBTIQ+ kolegovia a kolegyne môžu byť sami sebou a kde sa môžu cítiť sebaisto a bezpečne, keď chcú spraviť coming out. “
Považujete za dôležité aby LGBT zamestnanci a zamestnankyne mali v práci svojich spojencov (ally)? Ako to funguje vo vašej organizácii?
Richard Hargaš: Áno, LGBT spojenci sú dôležitou súčasťou našej stratégie. Accenture zamestnanci a zamestnankyne sa môžu stať oficiálnym LGBT spojencom tak, že sa prihlásia na firemnom intranete. Následne je pri vyhľadávaní na portáli pri ich mene vidieť, že sú, okrem iných charakteristík, ktoré sa na portáli o danom zamestnancovi ukazujú, LGBT spojenec (LGBT Ally). Okrem portálu môžu zamestnanci vyjadriť svoju podporu nosením pestrofarebných Diversity Ally šnúrok na krku, ktoré sú určené na vstupné kartičky. Pre zamestnancov, ktorí sa prihlásili ako spojenci pripravujeme špeciálne komunikačné aktivity (napr. informačný workshop), aby sme im pomohli lepšie plniť ich role, teda aby boli informovaní, viditeľní, komunikovali o téme a aby boli aktívni.
Čo by ste odporučili mladým LGBT ľuďom, ktorí začínajú kariéru, akých zamestnávateľov by si mali vyberať, čo by im mohlo uľahčiť začiatok kariéry v organizácii ?
Richard Hargaš: Mladým ľuďom, ktorí len začínajú svoju kariéru by sme odporučili aby sa o svojom budúcom potenciálnom zamestnávateľovi, čo najviac informovali. Dôležitou oblasťou, o ktorej by sa mali dozvedieť je aj organizačná kultúra, kam patrí aj prístup k LGBT zamestnancom. Sú zamestnávatelia, ktorí sa k tejto téme vyjadrujú oficiálne, či už vo svojich informačných materiáloch alebo formou členstva v iniciatívach akými je na Slovensku napr. Charta diverzity. Ak sa neviete dopátrať ku konkrétnym informáciám o firme, o ktorú sa zaujímate, spýtajte sa priamo vo firme alebo u svojich známych. V Accenture veríme, že ľudia môžu podávať plný výkon len vtedy, pokiaľ sú sami sebou. Pokiaľ musia skrývať kým sú, míňajú zbytočne energiu, ktorú mohli použiť inde, napríklad na osobný rast.
Plánujete niekde vy budúcnosti podporiť aj Dúhový Pride, alebo aktivity ktoré by smerovali k zrovnoprávneniu LGBT ľudí na Slovensku?
Richard Hargaš: Accenture zamestnanci sa minulý rok (2017) oficiálne s firemným transparentom zúčastnili Pride v Bratislave a plánujeme tak urobiť aj tento rok spolu s ďalšími firmami v IT branži.