10 kníh, ktoré by nemali chýbať v žiadnej queer knižnici

V slovenských kníhkupectvách by ste pravdepodobne márne hľadali policu vyhradenú LGBTI beletrii. Diel s touto tematikou sa tam napriek tomu skrýva dosť, treba len poznať konkrétne názvy.

1. Portia de Rossi: Neznesiteľná ľahkosť (Unbearable Lightness)

Navonok bola krásna, šťastná a úspešná. V skutočnosti zápasila s anorexiou a bála sa priznať, že ju priťahujú ženy. Tak vyzeral život Portie de Rossi predtým, ako spoznala svoju terajšiu manželku Ellen DeGeneres. Jej autobiografia dokazuje, že človek musí najskôr prijať sám seba, až potom si dokáže vytvárať zdravé vzťahy.

2. André Aciman: Nájdi si ma (Find me)

V druhej časti príbehu Call Me by Your Name je z Elia slávny klavirista a z Olivera vysokoškolský profesor. Obaja sa už cez svoj letný vzťah preniesli, no možno nie natrvalo. Oliver totiž zvažuje návrat do Európy.

https://www.instagram.com/p/B8EVhPcnmcf/?utm_source=ig_web_copy_link

3. Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya (The Picture of Dorian Gray)

Klasika, do ktorej autor vložil vlastnú náklonnosť k mužom. Keď Dorian prvýkrát uvidí portrét od Basila, vyriekne osudné prianie: „Kiežby som zostal navždy mladý a starla by len moja tvár na obraze. Dal by som za to čokoľvek – aj svoju dušu!“ Ako sa hovorí, so želaniami opatrne. Ich naplnenie vás totiž dovedie k nečakaným zvratom a pokušeniam. A jediný spôsob, ako sa zbaviť pokušenia, je podľahnúť mu.

4. Alice Oseman: Motýliky – prvá láska (Heartstopper)

Charlie a Nick. Dvaja nesmelí chlapci, ktorí sa do seba zaľúbia v škole. Najskôr si vzájomnú príťažlivosť nevedia vysvetliť. Keďže podobnú situáciu zažívajú tínedžeri po celom svete, autorka spracovala príbeh do komiksovej podoby a nezabudla pritom na témy ako sebaprijatie či coming out.

https://www.instagram.com/p/B2j7AgzIalK/?utm_source=ig_web_copy_link

5. Ariel Levy: Proti všetkým pravidlám (The Rules Do Not Apply)

Možno aj vy ste príliš. Príliš zvedaví, príliš impulzívni, príliš vášniví. Príliš vy. Tak ako novinárka Ariel Levy. V autobiografii opisuje okrem práce aj vzťah s exmanželkou, potrat, rozvod a príčiny nevery. „Dochádza k nej, keď od svojho partnera nedostávate, čo potrebujete. Chcete viac: viac lásky, viac sexu, viac pozornosti, viac zábavy.“

6. Deborah Levy: Horúce mlieko (Hot Milk)

„Dnes mi spadol laptop na betón. Je v ňom polovica môjho života a vie o mne viac než ktokoľvek iný. Čiže ak sa rozbil, v istom zmysle som sa rozbila tiež.“ Tak sa začína rozprávanie Sofie, ktorá až v Grécku pochopí, ako chce, aby vyzeral jej život. „Milujem Ingrid Bauer a ona miluje mňa.“ Vie, že ich vzťah nebude jednoduchý. Napriek tomu riskuje všetko, len aby jedného dňa neskončila s nepríťažlivým mužom a dieťaťom po boku.

7. Jeanette Winterson: Vášeň (The Passion)

Henri vášnivo zbožňoval Napoleona a Napoleon vášnivo zbožňoval kurence. Villanelle hrala v kasínach o svoje srdce a jedného dňa prehrala. Keď sa životy hlavných postáv pretnú, netrvá dlho a Henri sa zamiluje. Villanelle však naďalej túži po takzvanej Pikovej dáme, ktorú spoznala v Benátkach.

https://www.instagram.com/p/B0gxvqjHalm/?utm_source=ig_web_copy_link

8. Meredith Russo: If I Was Your Girl

Osemnásťročná Amanda patrí v škole, do ktorej prestúpila, medzi populárne dievčatá. Nikto zatiaľ nevie, že kedysi bola chlapcom menom Andrew. Konečne sa cíti komfortne vo svojom tele, no zároveň bojuje s dilemou – mala by povedať novým priateľom o svojej minulosti?

9. Haruki Murakami: Sputnik, moja láska (Sputnik Sweetheart)

Keď si Miu zamení názov satelitu s literárnym označením bítnik, Sumire ju začne oslovovať Sputnik, moja láska. Hoci jej o sedemnásť rokov staršia žena nedokáže opätovať city naplno, čaká nás intímny príbeh plný tajuplných myšlienok, vďaka ktorým lepšie pochopíme samých seba.

10. Hida Viloria: Born Both – An Intersex Life

Hidu vychovávali ako dievča, ale počas dospievania si všimla, že jej telo vyzerá inak. Postupne prichádzala sama na to, čo jej rodičia zatajili. S pojmom „intersexualita“ sa prvýkrát stretla až ako 26-ročná v novinách. Postupne začala objavovať, aké je to biologicky patriť k obom pohlaviam a zároveň ani k jednému. Keď prijala svoju identitu, stala sa z nej jedna z najznámejších intersexuálnych aktivistiek na svete. Viac sa dočítate v jej biografii.