Stále máme málo LGBTI+ dídžejstva na Slovensku, tvrdí transrodová dídžejka Transmisia

Autor: David Benedek / FOTO: Sara Balogova, Michal Hradský, Filip Krajčo

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2024.

TRANSmisia hrdo reprezentuje LGBTQI+ komunitu v rámci klubovej scény a oplatí sa ju sledovať kvôli jej pestrej selekcii queer tvorby, žánrovej fluidite a eklektickým postklubovým setom. Unikátny mix, ktorý vytvára experimentovaním so žánrovými hranicami, je zárukou zážitku plného tanca, radosti a oslavy jedinečnosti.

Kedy si sa začala venovať DJingu? Čo tomu predchádzalo?

Začala som niekedy okolo roku 2022. Vždy som rada púšťala ľuďom pesničky a potom sme robili takú malú párty a ľuďom sa páčila moja selekcia. Postupne som začala hrať v kluboch a zjavne sa to stále páči.

Aký bol tvoj vývin k dídžejke, ktorou si dnes?

Predpokladám, že taký klasický. Pokus – omyl. Za veľa vďačím môjmu kamarátstvu, že zo začiatku chodili na párty, kde som hrala, a počúvali to, aj keď to neznelo ešte najlepšie. Pomohol mi feedback z hrania pred ľuďmi. Postupne som spoznávala aj viac dídžejov a hudobníkov a vždy som sa niečomu novému priučila.

Akú hráš hudbu?

Ja to nazývam cringe core, pretože to nie je jeden uchopiteľný žáner, ale skôr zmes hyperpopu, hardcore, trance či popu. Rada vytváram počas setu momenty, keď ľudia nechápu, prečo v undergroundovom klube tancujú na remix Britney Spears. 

Kto je tvoje obľúbené hudobníctvo?

Medzi moje obľúbené hudobníctvo určite patrí SOPHIE, Arca, AG Cook, Charli XCX, Lana Del Rey, ale teraz si dosť užívam mladého Slováka, ktorý vystupuje pod menom Sugoi Kimono. Rovnako ako moje sety, môj hudobný vkus je celkom rôznorodý.

Čo môžu ľudia čakať počas tvojho DJ setu? 

Zábavu a pot. Vyberám si akcie, ktoré považujem za kvír bezpečné miesta. Pesničky v mojich setoch sú často veľmi rytmické a energické. Rovnako si myslím, že moja selekcia má veľa kvír piesní, či už sú to také gej klasiky, alebo je to hudba vytváraná kvír umelcami. Mám rada, keď sa ľudia bavia, tancujú, spievajú si a užívajú si moment. To sa snažím preniesť počas môjho setu na nich. Transmisia pre mňa znamená prevod energie, a to si myslím, že tak trochu robím. Tým, že tracky, ktoré hrám, mi robia radosť a niekedy si ich aj sama spievam, ľudia okolo mňa sa cítia často podobne. 

Čo považuješ za svoje veľké DJ úspechy? 

Ten najväčší bol asi hranie na festivale Pohoda 2023 na Tepláreň stage, kde ma čakala úplne krásna energia. Každé moje hranie však považujem za úspech, pretože mi potvrdzuje, že ľuďom sa páči, čo robím, a chcú toho viac. Rovnako ako dídžejka za úspech považujem to, keď mi iná osoba z brandže pochváli buď výber trackov, alebo set.

Na akú akciu sa vždy rada vraciaš?

Môj najlepší kamarát robí akciu Pureheart, čo je showcase mladých umelcov a je vždy spojený s vernisážou, tetovaniami a malými predajcami. Je to priestor na ukázanie mladých (často kvír) ľudí. Po tejto časti je vždy párty, kde už som sa stala rezident dídžejkou. Vždy mi robí radosť hrať na tejto akcii, pretože zakaždým sa objavia noví kvír ľudia a zároveň je to záruka, že stretnem veľa kamarátstva. Posledná párty dokonca mala aj tému a veľa z nás prišlo v barokovom kostýme, vznikol taký milý moment, že sme mali maškarný ples v undergroundovom klube.

Aký je tvoj vzťah s LGBTI+ komunitou? 

Snažím sa byť úzko spätá s komunitou, mám pocit, že ani nemám kamarátstvo mimo komunity. Rovnako sa cez sociálne siete snažím hovoriť o problémoch LGBTI+ ľudí. Bola som aj súčasťou pár podcastov a diskusií, kde sme riešili danú problematiku. Rovnako párty a kluby, kde hrám a ktoré navštevujem, sú kvír bezpečné miesta.

Aké to je, byť transrodovou ženou v DJ svete?

Je to stále náročné, hlavne na Slovensku. Zo začiatku sa mi stávalo, že som prišla niekam, kde nerešpektovali moje rodové zámená, a potom sa mi už ani nechcelo hrať. Zároveň mám pocit, že ľudia na mňa pozerali trochu skrz prsty. Po útoku na Zámockej sa začalo viac prihliadať na integráciu LGBTI+ ľudí v rámci lineupu. Odvtedy ma viac volali hrávať, aj keď človek niekedy nevie, či daná akcia stojí za hodnotami LGBTI+ komunity alebo je to iba performatívne.

Je na Slovensku dosť transrodového dídžejstva?

Ak to porovnávame s množstvom cisheterosexuálneho dídžejstva, tak určite nie. Myslím si zároveň, že všeobecne stále máme málo LGBTI+ dídžejstva na Slovensku.

Kto sú tvoje DJ vzory?

B-Complex, TAAHLIAH, Kavari, DJ Gäp.

Čomu sa venuješ okrem DJingu? Čo študuješ, čo rada robíš vo voľnom čase?

Študujem francúzštinu na univerzite, veľa čítam a robím si vlastnú rešerš o problematike feminizmu, rodovej identity a LGBTI+ témy. 

Kde vidíš svoju DJ kariéru o 5 rokov?

V hrobe, alebo na stužkovej. To myslím zo žartu.