Socializmus s teplou tvárou

Socialistický človek nie je homosexuál. Je tabu! 

Inscenácia Socializmus s teplou tvárou rozpráva o tom, ako sa žilo queer ľuďom za komunizmu. Odohráva sa v 80. rokoch počas normalizácie. Mladý muž príde do hlavného mesta s túžbou vyliečiť sa z homosexuality. Na ulici stretáva podivnú skupinku, ktorá je iná a nezapadá do šedého priemeru socializmu. Ide o Alex, ktorá ma tajnú milenku, Zlaticu a Básnika, ktorí spolu žijú. 

Postupne sa zoznamuje s miestami a spôsobmi, ako títo neviditeľní a neexistujúci ľudia prežívajú. Vylieči ho socialistické zdravotníctvo? Rozvrátia sa tradičné manželstvá? Chytí ho ŠTB do svojej pasce ružových zoznamov? Inscenácia vznikla na podklade rozhovorov pamätníkov a pamätníčok z LGBTI komunity, za čo im zo srdca ďakujeme. Hru napísal Andrej Kuruc a režíroval Marián Amsler. Na tvorbe a zrealizovaní divadlo NOMANTINELS spolupracovalo s divadlom DPM. Vznik inscenácie je tiež súčasťou väčšieho medzinárodné projektu o dejinách queer ľudí Removal of Queer Curtain v rámci krajín Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Srbsko, kde bude hra vzhľadom na podobnosť skúseností zo života v socializme tiež prezentovaná.

Online premiéra: 13.12 2020

Autor: Andrej Kuruc

Réžia: Marián Amsler

Hrajú: Jakub Švec, Peter Tilajčík, Michaela Fech, Ľuboš Janák, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný

Scéna a kostýmy: Alžbeta Kutliaková

Fotografie a design: Ľuboš Kotlár

Lightdesign: Boris Adamčík

Produkcia: Petra Mária Lančaričová, Andrej Kuruc, Róbert Pakan

Technické zabezpečenie: Boris Adamčík, Dominik Janovský, Martin Hodoň

Inscenácia je prístupná od 16 rokov.

Inscenáciu finančne podporili:

Ministerstvo kultúry SR, Višegradské granty z Medzinárodného višegradského fondu (Visegrad fund), Program Európy pre občanov Európskej únie (European for Citizens Fund of Programme), Nadácia mesta Bratislavy

Partneri:

Divadlo DPM
Nová Cvernovka
Finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR