Švandovo divadlo: Dějiny násilí (CZ) 23. 10. — 19:00 — SND

Ako veľmi sa môže líšiť rozprávanie jednej skutočnej udalosti? Odvážne a šokujúce vyznanie pripomínajúce detektívny príbeh naruby.

V decembri 2012 Édouarda Louise znásilnil a takmer zabil muž, ktorého Édouard stretol počas cesty z vianočnej večere a následne ho pozval k sebe domov. Aby sa vyrovnal s posttraumatickou stresovou poruchou, obrátil sa vo svojich spomienkach k minulosti, ktorú chcel navždy nechať za sebou. Hlavný hrdina rozpráva o okolnostiach traumatickej udalosti lekárom, polícii a svojim blízkym. No každý z nich trestný čin vidí svojím vlastným pohľadom.

Z osobnej skúsenosti sa tak rodí história násilia, nad ktorou už priamy účastník stratil kontrolu. Do príbehu vstupujú malomestské predsudky siahajúce k homofóbii, rasizmus správnych orgánov a jednotlivec, ktorý za jednu noc prežil intenzívny vzťah blízkosti a následnej zrady, sa stáva len neosobnou štatistikou včerajších správ.

Odvážna a šokujúca výpoveď je adaptáciou románu mladého francúzskeho autora Édouarda Louise, ktorý sa po vydaní svojho debutu Skončiť s Eddym B. stal literárnym fenoménom.

I vďaka tomu, že jeho autobiografické romány otvárajú naliehavú otázku stále pretrvávajúcich rasových a sexuálnych predsudkov. Švandovo divadlo predstaví toto dielo Édouarda Louise slovenským divákom ako prvé v adaptácii mladého autora a režiséra Tomáša Loužného, ktorý bol v minulom roku nominovaný divadelnou kritikou na talent roka.

OSOBY A OBSADENIE: Oskar Hes, Jan Grundman, Nataša Bednářová, Marie Štípková
David Punčochář, Ivo Sedláček

INSCENAČNÝ TÍM
PREKLAD: Sára Vybíralová, RÉŽIA: Tomáš Loužný, DRAMATURGIA: David Košťák
SCÉNA: Petr Vítek, KOSTÝMY: Martin Chocholoušek, HUDBA: Ivo Sedláček
INŠPICIENTKA A ASISTENTKA RÉŽIE: Blanka Popková, PRODUKCIA: Tereza Marková