Miss Petty: Mám radosť, keď počujem, že sa s mojou hudbou dokážu prepojiť ostatní queer ľudia

Autor: David Benedek / FOTO: Stefan Klos

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2023.

Miss Petty je v našich končinách veľmi známe meno, ktoré si spájame hlavne s hudbou a s drag kultúrou. V rozhovore pre QYS prezradila, kto ju inšpiruje, ako sa jej spolupracovalo s Charli XCX a ako sa cíti ohľadom svojho vystupovania na tohtoročnej Pohode.

Aký bol tvoj prvý kontakt s dragom?

Asi keď som bol dieťa a videl som v televízii Ivanu Chýlkovú v seriáli Ona je muž, prezlečenú za muža. Nechápal som ani prečo, ale predstava gender switch ma fascinovala. Mimochodom, nesnažte sa dohľadať ten seriál, spätne som zistil, že nie je dobrý.

Povedz mi o tom, ako si sám začal robiť drag.

Bolo to v roku 2018 a bohužiaľ mám pocit, že už začínam zabúdať, ako a prečo som vtedy začal, a spomínam si skôr na odpovede, ktoré od začiatku dávam v rozhovoroch, a už ani neviem, aká bola pravda. Ale v podstate drag spája dohromady veľa vecí, ktoré ma bavia a dávajú mi možnosť byť stopercentne teplý a nehanbiť sa za to. To je oslobodzujúce.

Ako si prišiel k menu Miss Petty?

Petty znamená v angličtine malicherný, ale zároveň to znie ako meno. Miss Petty ako charakter je trochu neposlušná a trochu bitch, a to meno to pekne vystihuje.

Kto sú tvoje inšpirácie?

Drag Queen, ktorá ma najviac inšpiruje, je Kandy Muse. Vedel som o nej už pred Drag Race a mal som tú česť ju vidieť naživo v New Yorku. A speváčka, ktorá ma inšpiruje už od môjho detstva, je stopercentne Madonna. Jej koncerty sú next level.

Si prvou českou drag queen, ktorá produkuje vlastnú hudobnú tvorbu. Prečo si sa rozhodol spojiť drag a hudbu? Bol to tvoj sen?

Keď som začal robiť drag, vôbec som nepočítal s tým, že by som to niekedy spojil s hudbou. To sa stalo až počas pandémie a vzniklo to tak trošku náhodou a tak trošku na popud mojich kamarátov. Objavili moju starú hudobnú tvorbu a ukázali mi, že sa za ňu nemusím hanbiť. A naopak, že by som mal začať robiť novú hudbu ako Miss Petty.

Chcel si sa vždy venovať hlavne spievaniu?

Áno, pretože hudba mi dovoľuje prepájať sa s ľuďmi tak, ako nič iné, a to je pocit, o ktorý by som nerád prišiel. Na druhej strane som človek, ktorý nemá problém sa meniť, a je možné, že niekedy zmením názor aj na svoju tvorbu.

Považuješ sa viac za drag queen, alebo za hudobníčku?

Považujem sa za hudobníčku oblečenú v dragu.

Čo je hlavnou témou tvojich piesní?

Nemám a ani by som nechcel mať jednu hlavnú tému. S každou piesňou objavujem nové stránky Miss Petty a veci, o ktorých chcem hovoriť alebo z ktorých sa chcem prostredníctvom hudby vyspovedať. Ale mám radosť, keď počujem, že sa s mojou hudbou dokážu prepojiť ostatní queer ľudia, takže by sa asi dalo povedať, že jednou z mojich hlavných tém je oslava inakosti.

Máš medzi svojimi piesňami najobľúbenejšiu?

Nemám. Väčšinou mám jednoducho najradšej tú, na ktorej práve pracujem, a najviac ma naživo baví vystupovať s trackmi, ktoré sú pre mňa stále čerstvé a nové.

Povedz mi o tvorbe tvojich dvoch EP Y2GAY a SLAY.

Sú to moje prvé dva pokusy vytvoriť malé kompaktné diela, ktoré spája myšlienka alebo sound. Narodil som sa v roku 1995 a vyrástol som na prelome milénia, a preto často hľadám inšpiráciu zvukmi z nultých rokov. Tieto dve EP to, myslím, dobre ilustrujú.

Tvoj najväčší hit je pieseň „Jsem Tučná“. Aká bola pre teba spolupráca so Slaytinou?

Natočiť videoklip k tracku „Jsem Tučná“ nebolo jednoduché, ale spolupráca so Slaytinou bola super a dodnes sa mám od Adama čo učiť. Je neuveriteľne cieľavedomý a istý vo svojej vízii.

Aké to bolo, vystupovať po boku Charli XCX?

Bol to splnený sen, ale dodnes sa nemôžem pozerať na videá z onoho večera, pretože som vtedy bol taký unesený z toho, že stojím vedľa Charli XCX, že som sa snáď viac pozeral na ňu, než sa sústredil na vystupovanie alebo na ľudí pred sebou. Ale som vďačný za ten zážitok.

Ty a ja sme spoločne spolupracovali na kampani Job ne Boj pre portál Pretlak. Si rád, že si tvárou tejto kampane?

Ak mala táto kampaň nejaký dopad a pomohla aspoň pár ľuďom nájsť si tú správnu prácu, v ktorej môžu byť sami sebou, tak potom som spokojný.

Tento rok vystupuješ na festivale Pohoda, ako k tomu prišlo a čo môžu fanúšikovia očakávať?

Áno, je to tak! Budem na Tepláreň stage a vybral si ma tam Roman Samotný. Ja aj celý môj tím sa na to neskutočne, veľmi tešíme. Ak všetko vyjde tak, ako má, tak to bude zatiaľ moja najväčšia show, ale nechcem veľmi prezrádzať.

Čo je tvoj najobľúbenejší gig, ktorý si kedy mal?

Človek si žiaľ často pamätá viac tie, ktoré sa mu nepodarili, pretože trávia dlhé dni po nich premýšľaním nad tým, čo sa pokazilo. Ale z tých obľúbených je to určite koncert v Brne v klube Kabinet Múz alebo koncert na začiatku Prague Pride. A potom aj krst EPčka Slay v Paláci Akropolis.

Čo považuješ za tvoj zatiaľ najväčší úspech?

To, že stále idem a že ľudia odo mňa stále chcú novú hudbu a chodia na moje koncerty. A poznajú všetky slová mojich pesničiek.

Aké sú tvoje sny do budúcnosti?

Strašne rád by som vydal album. Ďalším veľkým snom by bolo viac vystupovať v zahraničí a ísť so svojím tímom na turné, pretože mám okolo seba tých najlepších ľudí a chcem s nimi tráviť čo najviac času a obletieť s nimi svet.