Knižná edícia NOMANTINELS

Boldizsár Nagy: Rozprávková krajina pre všetkých

Šťastné konce pre deti, ktoré sa cítia byť iné: Na Slovensku vychádza málo kníh, ktoré reflektujú život menšín. Prinášame preto preklad rozprávok s postavami, ktoré pochádzajú z prostredia extrémnej chudoby, rómskej menšiny, či LGBTI ľudí.

Kniha Rozprávková krajina pre všetkých vyšla v Maďarsku v roku 2020 a obsahuje sedemnásť príbehov. V rozprávkach sa vyskytujú postavy pochádzajúce z prostredia extrémnej chudoby, adoptované deti, rómska Palculienka či príbeh Popolušky, ktorá má otca alkoholika.

Príbehy oslovujú aj tých, pre ktorých je ťažšie nájsť si svoje miesto vo svete. Potvrdzujú, že hoci nie sme rovnakí a rovnaké a kráčame rôznymi cestami, po príchode je brána otvorená pre nás všetkých..

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Kniha vyšla s podporou mnohých z Vás, ktorí ju podporili počas crowdfundingovej kampane na stránke StartLab. Zo srdca vám ďakujeme.

Počet strán:
180

Rok vydania:
2021

Vydavateľstvo:
Drama Queer

Väzba:
pevná väzba

Jazyk:
slovenčina

ISBN:
9788097409104

Pôvod:
Maďarsko


Mia Žureková: Tá bolesť ťa prejde

Červené svetlá, džez, drinky a dvaja ľudia, ktorých k sebe pritiahla nevysvetliteľná sila a spojilo tajomstvo s fatálnymi následkami. Kto je ona a kto je on?

Ich puto nemá obdoby, no speje k bodu, pred ktorým by mal každý zutekať. V tejto novele však Mia Žureková nesmierne citlivo, občas kruto cynicky, no najmä veľmi ľudsky ukazuje, že kto nechce zažiť bolesti priateľstva, nemá právo ani na jeho radosti.

V denníkových zápiskoch vo forme listov okamžite strhne čitateľa do silného prúdu málo viditeľných vychýlení duše, tela, vzťahov i spoločnosti, v ktorej dnes žijeme a pre ktorú je skratka LGBT niekedy ešte stále tabu.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Kniha vyšla s podporou mnohých z vás, ktorí a ktoré ste ju podporili počas crowdfundingovej kampane na stránke StartLab. Zo srdca vám ďakujeme.

Počet strán:
128

Rok vydania:
2022

Väzba:
brožovaná väzba

Jazyk:
slovenčina

ISBN:
9788097219512

Vydavateľstvo:
NoMantinels


Autorský kolektív: Príbehy o coming-oute

Veľké lásky, rozchody, superhrdinovia, medvede, hady, záhady a kult krvilačných profesorov. Zbierka trinástich textov od autorského kolektívu queer časopisu QYS ukazuje rôznorodosť ťažkostí LGBTI+ ľudí na Slovensku, ale aj odvahu a vytrvalosť.

Dlho sme sa na Slovensku k našej menšinovej sexuálnej orientácii alebo rodovej identite „priznávali“. Ľudia, ktorí nás milujú a prijali nás bezpodmienečne, nám však trpezlivo dali najavo, že coming-out, že som gej, lesba alebo bi či transrodový alebo nebinárny človek, nie je priznaním, lebo to nie je zločin.

Takí jednoducho sme od narodenia. Kvôli predsudkom okolia nám môže trvať veľmi dlho, kým prijmeme svoju podstatu. Pri pekných reakciách nám padá balvan zo srdca, pri nepríjemných, ktoré, žiaľ, nie sú ojedinelé, dostávame záchvaty strachu a úzkosti.

Kolekciu textov sme sa snažili vystavať pestro, s textami literárnymi, ale aj esejistickými, o rôznych osobných identitách a skúsenostiach s coming-outom v rôznych kútoch našej krajiny. Veríme, že zaujme aj nequeer väčšinu, pre ktorú predstavuje príležitosť dozvedieť sa viac o prežívaní svojich blízkych, lepšie im porozumieť, a v konečnom dôsledku azda aj dôslednejšie pri nich stáť v ťažkých chvíľach.

Do zbierky textov prispeli: Dominika Chrastová, Kristián Lazarčík, Matej Uhlár, Jakub Spevák, Jana Varcholová, Marek Majzon, Andrej Kuruc, Ambrosia Bajtek, Marek Hudec, Sabrina Katonoff, Zuzana Jakúbková, Šimon Drgoňa, Tonie Thimble, Ilustroval: Viliam Slaminka

Ďakujeme zo srdca všetkým, ktorí a ktoré sa rozhodli vydanie publikácie podporiť aj v kampani na stránke StartLab.

Realizované s finančnou podporou Goetheho inštitútu.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tejto publikácie výlučne zodpovedá NOMANTINELS.

Počet strán:
236

Rok vydania:
2022

Väzba:
brožovaná väzba

Jazyk:
slovenčina

ISBN:
9788097219529

Vydavateľstvo:
NoMantinels


Andrej Kuruc: Stratení v nahrávkach

V to ráno sa Rita zobudí s nožom v hrudi a Johan s dierou v srdci. Magda má chuť masturbovať a Filip sa balí. Opúšťa dom na bratislavskej Kolibe a rozbíja ich pestrú, divokú, no silnú “rodinu”, ktorej sa odovzdali v snahe uniknúť traumám a bolestiam, čo si v detstve poctivo vypestovali a za výdatnej asistencie svojich najbližších v mladosti štedro zavlažovali. Pritom nechceli nič iné, len nájsť lásku, pochopenie, prijatie. A istú ženu, ktorá za záhadných okolností pred vyše tridsiatimi rokmi zmizla. Jedného dňa sa však objaví tajomný odkaz, ktorý naznačuje, že nič nie je také, ako sa zdá.

Román Stratení v nahrávkach je na slovenskej literárnej scéne ojedinelý počin. Prináša nielen strhujúci príbeh s kriminálnou zápletkou, ale najmä príťažlivý náhľad do života tridsiatnikov, ktorí si veľmi dobre uvedomujú, že ryba smrdí od hlavy. Kombinácia ich temperamentov je ako Molotovov koktejl, ako zviera pred orgazmom.

Sex, dobrovoľný aj nedobrovoľný, nedosiahnuteľný i zakázaný, je ďalším z dôležitých aspektov knihy, pričom sa nesústreďuje len na vzťah medzi mužom a ženou, pretože ako hovorí jedna z postáv: „Hetero nie je obmedzené, môžeš skúsiť všetko, ochutnať mnoho spôsobov bytia.” Ktorý je ten správny a aký je jeho zmysel?

Autor Andrej Kuruc odpovedá nekompromisne úprimne, jeho humor líže ostrie skalpelu, slzy sú sladké a čas zaseknutý. Ukazuje našu spoločnosť dnes, no aj pred rokom 1989, keď bola LGBTI komunita u nás prenasledovaná, perzekuovaná a takmer vymazaná z povrchu zemského. Čo sa odvtedy zmenilo?

Realizované s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, Ministerstva kultúry SR, Goethe-Institut.

„Funded by the Stabilisation Fund for Culture and Education 2022 of the German Federal Foreign Office and the Goethe lnstitut“

Kniha vyšla s podporou mnohých z vás, ktorí a ktoré ste ju podporili počas crowdfundingovej kampane na stránke StartLab. Zo srdca vám ďakujeme.

Počet strán:
304

Rok vydania:
2023

Väzba:
brožovaná väzba

Jazyk:
slovenčina

ISBN:
9788097219536

Vydavateľstvo:
NoMantinels


Autorský kolektív: Príbehy o kvír vzťahoch

Trinásť textov o vzťahoch, ktoré sú queer a ktoré sa nezmestia do jednej škatuľky

Zbierka textov Príbehy o kvír vzťahoch voľne nadväzuje na minuloročné Príbehy o coming-oute. Autorstvo magazínu QYS prináša trinásť rôznych pohľadov na vzťahy v rámci rôznych písmeniek LGBTI+ abecedy, ktoré zasiahli do ich životov. V jednom z nich sa autorka počas tranzície lúči so svojou starou rodovou identitou – aký s ňou mala vzťah? Ďalší prináša pohľad do bežného života dúhovej rodiny. Nechýbajú reflexie vzťahov queer párov, tých šťastnejších, ale aj tých, ktoré v nás živia úzkosti a možno by sme na ne radšej zabudli.

Pozrieme sa na také vzťahy, ktoré búrajú mýtus o tradičných vzťahových normách: niekto preferuje polyamóriu, niekto si volí singlehood, niekto sa snaží prekonať závislosť na Grindri, niekto potrebuje otvorene hovoriť o svojej záľube v BDSM a niekto sex vôbec nepotrebuje, a možno ani romantiku. Niekto hľadá cestu z bludiska neuspokojivých vzťahov a niekto má bludisko pomyselných vzťahov s viacerými osobami vo svojej vlastnej hlave.

Autorstvo dostalo voľnú ruku v tom, ako tému svojich diel vyjadrí, v zbierke preto nechýbajú poviedky, poézia ani analytické či hlboko osobné eseje.

Do zbierky textov prispeli: Ambrosia Bajtek, Nina Beňová, Marek Hudec, Zuzana Jakúbková, Daniel Javoran, Sabrina Katonoff, Fru Kreas a Alica Kreas, Richard L. Kramár, Andrej Kuruc, Kristián Lazarčík, Sasi Moran, Michal Tallo, Tonie Thimble, Ilustroval: Viliam Slaminka

Z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia.

Finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR. Za obsah tejto publikácie výlučne zodpovedá NOMANTINELS.

Počet strán:
244

Rok vydania:
2023

Väzba:
brožovaná väzba

Jazyk:
slovenčina

ISBN:
9788069049000

Vydavateľstvo:
NoMantinels


Jana Varcholová: Len trochu v poriadku

Debutová zbierka poviedok Jany Varcholovej Len trochu v poriadku ukazuje komunitný život prevažne mladšej strednej generácie, ktorá sa tlačí na kope, a predsa sa cíti osamelo.

Postavy v nej sa pozorujú, porovnávajú, scvrkávajú, vyvreskujú po sebe, občas požívajú nadmerné množstvá alkoholu či jedla na vyrovnanie sa so stiesňujúcim životom veľkomesta alebo vlastnými, nie vždy úplne štandardnými vzťahmi.

Autorka na ich zobrazenie využíva realistickú optiku, miestami drsnú a sarkastickú, ironickyodstupovú, so špecifickým nenásilným humorom. Ďalšou polohou je nenápadný prerod textu vychádzajúceho z realisticky pôsobiacej situácie do absurdity, často až kamsi k surreálnu, kde byť čudný je tou najnormálnejšou vecou na svete.

Realizované s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a Ministerstva kultúry SR.

Rukopis tohto diela vznikol s finančnou podporou Literárneho fondu.

Počet strán:
164

Rok vydania:
2023

Väzba:
brožovaná väzba

Jazyk:
slovenčina

ISBN:
9788097219543

Vydavateľstvo:
NoMantinels