THEY! Drag Queens and Kings Showcase 2023: Druhý ročník festivalu prináša väčší žánrový rozptyl

Autor: Kristián Lazarčík / FOTO: Jakub Kováč

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2023.

Od prvého uvedenia festivalu THEY! prešlo zhruba šesť mesiacov a už je tu jeho žánrovo pestrejší a o niekoľko dní rozšírenejší druhý ročník. Festivalový program bol zatiaľ uvedený počas dvoch týždňov od 11. do 19. mája v Kultúrnom centre P*AKT. Organizátor festivalu Róbert Pakan ale pripomína, že THEY! stále pokračuje. Ukončí ho až Dúhový PRIDE Bratislava 2023. „Týmto spôsobom vytvárame priestor pozvať viaceré drag skupiny, ktoré povedzme v máji z rôznych príčin do Bratislavy prísť nemohli.“

Mesiac máj však rozhodne nie je náhodným výberom usporiadateľov. Organizátori sa s touto myšlienkou pohrávali už dlhší čas. Festival sa totiž prelína so 17. májom – Medzinárodným dňom boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.

Program festivalu bol oproti jeho prvému predchodcovi blokovo roztrúsený naprieč dvomi týždňami, teda nie kontinuálne za sebou počas niekoľkých dní. Tento spôsob rozloženia programu určite potešil viacerých návštevníkov, pretože si tak nemuseli robiť starosti, že by niektoré z udalostí počas jedného týždňa nestíhali. Róbert moje domnienky ohľadom tohto dramaturgického zámeru potvrdil: „Reagujem aj na to, že v niektoré dni ľudia menej chodia do divadla, alebo sa v tom istom čase konali iné podujatia v Bratislave pre tú istú cieľovú skupinu.“

Prvý večer festivalu otvorilo zoskupenie Queer Time sériou Drag Queens and Kings showcase. V rámci tohto večera tak vystúpili umelkyne, umelci a umelectvo LUCAN & emedi productions, Error Fatale, Chantall Licorne, Jasmine RichArt, IVINITTY, TRICK, OLIVER a TRAGEDY. Celým večerom nás previedol moderátor Arejko, od ktorého sme sa dočkali aj slovenskej verzie „Británie Spírsovej“ Baby One More Time. Arejkovo „Oh, bábätko, bábätko, udri ma ešte raz,“ mi bude ešte veľmi dlho znieť v ušiach a vďaka mu za to! Hudba Británie Spírsovej mi neraz pomohla dokončiť texty pripravované pre magazín QYS, áno, aj vrátane tohto.

Pokiaľ je na festivale THEY! niečo tradičné, tak je to rozhodne tradičná dávka obrovskej zábavy, skvelej hudby, spevu a vystúpení od zábavných a zmyselných burlesiek až po zimomriavky naháňajúce choreografie tanečnej skupiny Lucan & Emedi Productions. Počiatočný dojem z predstavenia rozkošnej cukrovej vaty alias performerky Error Fatale, že by ste naň mohli vziať aj svoje deti alebo mladších súrodencov, vystriedalo rozhodné znegovanie tohto prvotného názoru, pretože bol zakončený tvrdým rockom a ako inak, strapcovými krytmi na bradavkách.

Showcase PiNKBUS: Call for love, ktorý sa mal konať nasledujúci deň, musel byť kvôli chorobe zrušený. Organizátori ale prisľúbili náhradný termín, takže našťastie ešte nič nie je stratené!

O necelý týždeň nato, 17. mája, v rámci showcaseu prebehlo čítanie z príbehov transrodových ľudí. Výber textov si zobral na starosť Marek Hudec a vybral úryvky z novely Mie Žurekovej Tá bolesť ťa prejde a tiež texty z novej zbierky poviedok Príbehy o coming oute, konkrétne text Ambrosie Bajtek „Môj coming-out“ a Sabriny Katonoff „Daniele“. Čítali Elégia Štrbová a Ľuboš Janák. Nasledoval koncert Zuzany Mikulcovej na počesť IDAHOBIT.

Na otázku, či návštevnosť festivalu splnila očakávania organizátorov, Róbert Pakan odpovedá: „Niektoré podujatia prekvapili, iné však návštevnosťou trochu sklamali. Inscenácia Maria Stuartovna mala menej divákov, čo síce pre tento formát imerznej inscenácie nevadí, ale zvládli by sme aj tridsať divákov.“ Pre Róberta bol príbeh Marie Stuartovej veľkým zážitkom. Považuje ho za najlepšie predstavenie festivalu THEY! Róbert sa domnieva, že menšia účasť návštevníkov na festivale mohla súvisieť s pekným počasím, ktoré ľudí lákalo skôr pod rozkvitnuté orgovány než do interiérov. „Je to možno výzva do budúcnosti, robiť niektoré podujatia viac vonku, keď to májové počasie takto priam ponúka. Možno drag majáles, ktovie,“ vraví Róbert.

Ďalší z organizátorov Marek Hudec podujatie tiež chváli: „Performancia Jakuba Čermáka ma najviac zaujala tým, akým kreatívnym a interaktívnym spôsobom vyrozprával príbeh o vzťahu dvoch panovníčok. Jakub hral obe postavy a každú ich osobnostnú vlastnosť nám predstavil skrz hru s divákmi. Publikum muselo reagovať na jednotlivé žiadosti postáv, zúčastniť sa ich párty alebo predstierať, že sú poslušnými poddanými, ktorí im museli slúžiť. Bolo to veľmi zaujímavé a klobúk dole pred Jakubom a pred jeho schopnosťou improvizovať na situácie, ktoré si vopred nemohol pripraviť.“

Posledný blok festivalu bol nateraz zakončený diskusiou o rodových identitách Ženy, muži a iné. Diskusiu moderovala novinárka Mia Žureková a diskutovať prišli Veronika Moňoková, Lukas Lee a Eva Kopecká.

Róbert Pakan plánuje aj do budúcnosti rozširovať žánrovosť festivalu. „Myslím, že by bolo fajn mať ako súčasť festivalu viac medziodborových podujatí a workshopov pre začínajúce drag queens,“ vraví. „Tiež by som uvítal viac podujatí v štýle vogue. A samozrejme, pokiaľ to finančné možnosti THEY! dovolia, rád by som na festivale privítal väčšiu medzinárodnú účasť.“

Na ďalší ročník festivalu sa môžeme tešiť zase o rok v máji 2024. Ale nezabúdajme: ani ten aktuálny sa ešte neskončil!