Mátyás Zane Mészáros: Sloboda byť hocikým, kým si viem predstaviť byť

Autor: Marek Hudec / FOTO: © scasnak, © neonski

Text sme prvý raz publikovali v čísle Jar 2024.

Performer a lektor Zane sa k tancu dostal dávno, no vogue mu pomohol lepšie objaviť vlastnú osobnosť.

Zane sa tancu venoval od detstva, chodil na kurzy komerčných štýlov, ako napríklad hiphop, ktoré jeho mama vyučovala v obci Zlaté Klasy. Neskôr nejaké vlastné choreografie začal aj vyučovať, no zhruba pred desiatimi rokmi začal byť z tanca znechutený a dal si dvojročnú pauzu. Až keď potom počul nový album Lady Gaga, vrátila sa mu chuť hýbať sa, a to práve na pesničky obľúbenej speváčky. S kamarátmi si v tom období vytvoril tanečnú skupinu Slayground. Začal skúmať videá na youtube, preklikal sa k záznamom ikonických vogue bálov a vyjasnilo sa mu, chcel objaviť svet tohto štýlu.

Kamarát Zoli, ktorý dnes tiež pôsobí v House of Velvet, mu ukázal ďalšie video, tentoraz s Monikou Prikkelovou a Viktorom Bukovým. Neskôr zistili, že Monika bude mať otvorenú lekciu. Na prvú sa prihlásili tesne pred vypuknutím pandémie COVID-19. Odvtedy vogue neopustili, dokonca ich Monika hneď po tretej lekcii pozvala na bál, ktorý sa mal čoskoro konať. Zane zostal v šoku z predstavy, že by mal súťažiť tak skoro, a hoci v prvom battle vypadol, počas vystúpení dostal od porotcov takzvané samé desiatky, teda uspel. 

Po prvom bále sa Zane prihlásil ešte na bál do Budapešti, kde spoznal maďarskú vogue komunitu, no potom prišla karanténa a načas jeho tanečný rozlet zastavila. 

Zane vystupujúci pri kategórii All american Runway počas Zodiac Ball v Chorvátsku © neonski

Na každý bál si niečo nové ušije

Na Monikiných lekciách sa najprv naučil pohyby z kategórie vogue fem, no čoskoro začal skúšať ďalšie. Zameral sa na runway, ktorý ma dva druhy. Zmyslom oboch je ladne sa prechádzať po vytýčenej ploche a pózovať na požiadanie, no európska verzia je zameraná na viac feminínne pohyby a americká na viac maskulínne. Človek sa pri nich nemusí učiť veľa nových tanečných techník, len si môže vyskúšať viacero póz. Runway je ako kategória zároveň zameraná aj na oblečenie a módu a uspieť v nej si môže vyžadovať veľké investície. 

Zane sa snaží šetriť nakupovaním v second handoch a vlastnou zručnosťou, keďže nazbierané kúsky si následne sám prešíva a prerába. Hoci vraví, že sa mu veľmi nechce, na každý bál si niečo nové pripraví. Po runway sa rozhodol si vyskúšať aj kategóriu Sex Siren, ktorej cieľom je čo najatraktívnejšie predviesť seba alebo pôsobiť sexi. „Keby si nechcel, nemusíš sa ani vyzliekať. Ide o to, či máš sex appeal, a ten máš hlavne v očiach.“

Skúšal túto kategóriu v Poľsku, Maďarsku a naposledy pred rokom na slovenskom Ball of Shame, potom s kategóriou prestal. Zdalo sa mu, že si ju dostatočne preskúšal a získal novú zručnosť. „Získal som pocit, že keď chcem, môžem byť sexi.“

Zane vystupujúci pri kategórii All american Runway počas Zodiac Ball v Chorvátsku © neonski

Písmeno Z

Pre Zanea vogue znamená, že na bále môže byť hocikým, kým si len vie predstaviť. Dáva mu slobodu experimentovať a objavovať sa. Hoci svojím coming outom ako queer človek prešiel ešte predtým, než sa na vogue prihlásil, novým tancom získal lepšiu predstavu o svojej osobnosti a identite. Aj meno Zane je prejavom jeho alter ega a súvisí so synestéziou.

Zane ju opisuje ako zvláštnosť, jeho schopnosťou je vnímať jeden impulz viacerými zmyslami, čo je zriedkavé. Pre Zanea to napríklad znamená, že text, znaky alebo čísla mu vo vedomí evokujú isté farby. Písmeno Z sa mu spája s veľmi peknou bordovou, zamatovou farbou. Nejako, hoci si už presne nepamätá ako, cez tento obraz dospel k menu Zane. 

Už je to rok a pol, čo prijal ponuku vyučovať niekoľko lekcií namiesto Moniky. Najprv si nebol istý, či je na to pripravený, no ona ho upokojila, že vtedy tancoval už roky a navyše mal aj skúsenosti s vyučovaním vlastných choreografií, mal tanečnú skupinu Slayground. Okrem toho dnes organizuje aj špeciálne večerné podujatie Vogue Affair, ktoré pripravuje práve s kamarátom Zolim, ten sa kvôli nim naučil aj mixovať hudbu. Je v súčasnosti spokojný,  prestúpiť do nejakého veľkého medzinárodného zoskupenia sa zatiaľ nechystá, major scéna ho tiež neláka, kiki scéna mu umožňuje viac experimentovať. 

Počas 90210 Kiki Ball v Brne. © scasnak