Ballroom je slobodou byť, kýmkoľvek chcete, a spôsobom, ako priviesť túto osobu do svojho každodenného života, tvrdí Edgy

Autor: David Benedek / FOTO: Archív Edgyho

Text sme prvý raz publikovali v čísle Jar 2024.

Edgy je princom v House of Freija. Ballroom pre neho znamená celý život. Je to preňho miesto, kde môže byť sám sebou, obklopený svojou chosen family.

Ako by si opísal ballroom kultúru osobe, ktorá o nej nikdy nepočula?

Ballroom je komunita a priestor pre ľudí, ktorých biely heteronormatívny svet nechce vnímať a vidieť. Ballroom vznikol v newyorskom Harleme koncom 60. rokov, pretože latinx a čierne trans ženy nemali priestor, kde by sa cítili rešpektované. Či už v každodennom živote, alebo v queer komunite. Ony vytvorili tento priestor pre ľudí, ktorých svet nechcel medzi sebou prijať. Stal sa z toho priestor, kde ľudia mohli byť tým, čím chcú byť, keďže spoločnosť im tieto veci nedovoľovala, ako napríklad byť modelkou či šéfkou veľkej firmy. Ballroom ale bol a stále je veľmi „drsný“ tým, že to je aj súťaž, a ľudia, čo sedia na paneloch, očakávajú excelentnosť. Chcú totiž docieliť, aby sa človek prezentoval v tom najlepšom, čo dokáže, a potom už mu nevadí, čo mu nejaký homofóbny blbec povie na ulici. Je to komunita, kde sa stretávame, oslavujeme sa navzájom a žijeme tým, čo nám okolitý svet nedovoľuje.

Aké boli tvoje začiatky s ballroomom?

Môj začiatok bol film Paris is Burning. Videl som ho prvýkrát v roku 2015 a ihneď som sa zaľúbil, pre mňa je koncept chosen family veľmi dôležitý a to je dôležitá časť ballroomu. Žijem sám od šestnástich, tak som si vždy vybudoval okolo seba malú rodinku a väčšinu tých ľudí mám v živote doteraz. Po tom, čo som videl Paris is Burning, som začal robiť trošku prieskum o ballroome. Ale o tom, že existuje aj mimo Ameriky, som nevedel až do decembra 2019, kedy som spoznal jednu z českých ballroom trailblazers (a moju ballroomovú matku) Lanu Freija. Mala vystúpenie spolu so C-Yara Velvet a vtedy som pochopil, že ballroom je aj v Európe a aj v Prahe. Tak sme sa zoznámili, začali sa spolu kamarátiť a pritom som začal chodiť aj na jej vogue lekcie a tiež k mojej druhej ballroom mame Oli – and the rest is history.

 Ako si prišiel k menu Edgy?

Moje meno je Egid a vyslovuje sa Edži, v anglickom prepise je to teda Edgy. Keď som potom hľadal moje ballroom meno, tak som najskôr chcel nejaké rómske slovo: More, čo znamená kamarát či priateľ, alebo Čavo, čo znamená chalan. Ale nejako som sa nemohol rozhodnúť a nakoniec som si povedal, že Edgy je pre mňa absolútne perfektné, pretože to ku mne pasuje a ľudia budú konečne vedieť vysloviť moje meno.  

Ako fungujú houses?

Housy fungujú ako rodina. Je to chosen family, funguje v ňom hierarchia, matky sú líderky, otcovia sú second in command, potom sú princezné a princovia a potom zvyšok súrodencov. Na počiatku housov ľudia väčšinou fakt žili všetci v jednom alebo v dvoch bytoch. Trans ženy boli hlavne matky, starali sa často o 13-, 14-ročné deti, ktoré boli vyhodené z domova, pretože boli queer. House je podporný systém, v dnešnej dobe o trochu menej ako kedysi, ale nájdeme aj prípady podobné konceptu z minulosti.

Povedz mi o tvojom house a ako si sa doň dostal. 

Ja som momentálne v kiki scéne v House of Freija a v major scéne ako 007 (free agent). Do môjho kiki house som sa dostal tým, že mám talent a som That Bitch! Ako som už spomenul, začal som chodiť na hodiny vogue s mojimi matkami. Spolu s niektorými z ich ďalších študentov sme išli na prvý Kiki ball v Česku, brniansky Kiki ples 90210 otca Viktora Velveta. A deň po balle sa ma spýtali, či by som bol súčasťou housu, keby ho založili. Samozrejme som povedal áno, pretože už vtedy boli mojou rodinou. O rok neskôr, skoro na deň presne, sme mali prvý Kiki ples v Prahe, kde sme sa predstavili ako house a kde som si ukoristil svoju prvú veľkú cenu. Teraz som princom housu, čo znamená, že mám určité povinnosti, ako je pomoc pri organizovaní domácich stretnutí, byť podporou pre ľudí, ak potrebujú niekoho, s kým sa môžu porozprávať, a samozrejme robiť to najlepšie, čo môžem, vo svojich kategóriách.

Aké kategórie „walkuješ“?

V kiki scéne chodím All American Runway, Sex Siren a Best Dressed a v hlavnej scéne chodím All American Runway a Sex Siren a dúfam, že jedného dňa (čoskoro) budem kráčať Designers Delight.

Kde si vyrastal? Aké si mal dospievanie?

Pripomína mi to horskú dráhu. Narodil som sa v Československu (rok pred jeho zánikom) a do svojich 10 rokov som žil v Olomouci. Potom som sa s rodinou presťahoval do Sydney v Austrálii a keď som mal 16 rokov, presťahoval som sa do Nemecka študovať balet, kde som sa stal profesionálnym tanečníkom a mal som 10 rokov peknú tanečnú kariéru.

Od detstva všade, kam som prišiel, som sa stretával s rasistickým fanatizmom. V češtine som bol špinavý cigán, v Austrálii som bol „wog“ (hanlivý výraz pre niekoho z Európy) a keď som sa presťahoval do Nemecka, videli ma ako Araba, čo malo byť zrejme tiež urážlivé. Ale mal som dobré detstvo, moja biologická mama ma vždy veľmi podporovala. Pamätám si, že keď som mal 5 rokov, vysvetlila mojej sestre a sesternici, čo je to homosexuál, a povedala mi: „Je to ako narodiť sa ako ľavák. Nie je v tom žiadny rozdiel, všetci sme len ľudia,“ a moja prvá myšlienka bola: „Wow, som ľavák a som gay!“ Coming out som urobil v sedemnástke. Bolo to desivé, ale vedel som, že to bude v poriadku. A aj keď sú členovia mojej rodiny, ktorí sa so mnou necítia dobre, viem, že mám veľké šťastie, že mám takú mamu, ktorá ma podporuje. Môj život je môj, a nedovolím, aby mi názor niekoho iného spôsobil, aby som sa cítil zle alebo vinne za to, že milujem mužov! A aj preto pre mňa vyvolená rodina tak veľa znamená, sú to ľudia, ktorých som si vybral a ktorí si pre mňa vybrali mňa. 

Bol si vždy stotožnený s tým, že si Róm?

Česká a slovenská spoločnosť mi dali jasne najavo, že ma nepovažujú za rovnocenného, pretože som Róm. Ale veľmi dlho som sa snažil skryť tú časť mňa, aby som sa snažil zapadnúť do sveta. Som chorý a unavený zo skrývania sa a som unavený z toho, že sa stále snažíme uspokojiť bielych ľudí. Je rok 2024! Mali by byť spokojní s tým, že na svete sú farební ľudia. A ak nie, nechajte ich zhniť v ich nepohode.

Ako podľa teba berie spoločnosť queer Rómov?

Na toto je, žiaľ, jednoduchá odpoveď, že neberie. Či už je to česká, slovenská, európska cis het spoločnosť alebo rómska komunita, queer Rómovia nie sú naozaj nikde akceptovaní. Preto si myslím, že ballroom je pre queer Rómov dôležitý. Spôsob, akým sa k nám správajú, je presne ten dôvod, prečo sa ballroom stal ballroomom.

Teraz žiješ vo Viedni, prečo si sa tam presťahoval?

V Prahe som naozaj nebol šťastný. Život tam pre mňa ako queer Róma bol naozaj ťažký a už 10 mesiacov po tom, čo som sa tam presťahoval, som sa chcel odsťahovať, ale potom prišiel COVID a ja som sa tam zasekol. Vybral som si Viedeň, pretože som sa nechcel vrátiť do Nemecka, ale chcel som ísť do krajiny, kde hovorím ich jazykom a mám tam prijateľný plat.

Čo robíš vo voľnom čase? Aké je tvoje zamestnanie?

Bývam v queer dome, takže väčšinu svojho voľného času trávim organizovaním podujatí, venujem sa politickému aktivizmu a ballroom, aby som sa nezbláznil z toho, čo sa v súčasnosti deje vo svete. Som tiež videoeditor. Ak je to queer a ak sa za to platí, urobím to.

Čo pre teba znamená ballroom?

Ballroom je sloboda byť kýmkoľvek chcete, ballroom je spôsob, ako nájsť seba samého a priviesť túto osobu do svojho každodenného života, ballroom je komunita, ktorá je tu vždy jeden pre druhého, ballroom je vyvolená rodina, ballroom je zábava, ballroom je kreativita a móda, ballroom je vášeň, ballroom je politický, ballroom je feminizmus, ballroom je boj proti patriarchátu, ballroom je čudná radosť… Je to pre mňa toľko vecí, je ťažké opísať, čo to je, ale rozhodne je to magické!