Just Karen: Drag je pre mňa predovšetkým sloboda

Autor textu: David Benedek / Foto: Paulína Maťová

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2021

Drag kultúra sa úplne novej generácii fanúšikov a fanúšičiek predstavuje najmä prostredníctvom televíznych programov ako RuPaul’s Drag Race. No aj u našich českých susedov sa rozvíjajú rôzne spôsoby sebavyjadrenia pomocou dragu. V tomto článku predstavíme Just Karen z drag kolektívu House Of Garbáge, ktorý 16. júla vystúpi so svojou šou Queeriety v bratislavskej A4 v rámci podujatí mesiaca PRIDE.

Občianske meno Just Karen je Karel. To umelecké vzniklo náhodou, keď mu raz na bowlingu chybne napísali meno. Karlovi sa hneď zapáčilo, pretože meno Karen na jednej strane odkazuje na postavu hlúpej bielej ženy stredného veku z rôznych memečiek, na druhej strane mu poskytuje možnosť naplniť ho ľubovoľným obsahom. Od malička sa rád prezliekal do ženského oblečenia, vystupoval pred obecenstvom a mal potrebu sa umelecky vyjadrovať. Cesta k dragu z toho vyplynula prirodzene. Verejne začal robiť drag pred troma rokmi. „Drag je pre mňa predovšetkým sloboda. Vnímam ho ako médium, cez ktoré mám možnosť vyjadriť čokoľvek, čo práve chcem, od vizuálnej stránky až po performance,“ hovorí. Jedna z najlepších vecí na dragu preňho je, že si môže v podstate robiť čo chce a pohybovať sa na hranici (alebo za hranicou) prijateľného. So smiechom dodáva: „Keby som sa ako Karen vyčúral na pódiu alebo si napríklad z niekoho robil srandu, môžem tomu hovoriť umenie.“ Karel nevníma Just Karen ako oddelenú persónu, skôr ako extenziu samého seba – svoju hlasnejšiu, sebavedomejšiu a vtipnejšiu verziu. „Milujem byť ako Karen na pódiu, pretože sa tam cítim ako doma.“

Ako by teda slovenským čitateľom a čitateľkám predstavila Just Karen kolektív House Of Garbáge? Tvoria niečo ako drag rodinku. Každá drag queen robí niečo iné, rady však vystupujú spoločne a navzájom sa pri tom podporujú. „Je pre mňa dôležité, aby som pri sebe mala svoje sestry Miss Petty, Cuntessu a Tonic. Ten pocit komunity a sesterstva je na dragu jedna z najlepších vecí.“ House Of Garbáge môžete vidieť v ich šou Queeriety, alebo aj v kabarete českej platformy PiNKBUS, za ktorým stojí Martin Talaga alias Venice. Ostatné ich aktivity sú dosť rôznorodé. Už si spolu zahrali v seriáli, v súčasnosti skúšajú predstavenie Traviata a spolupracujú aj na niekoľkých pesničkách Miss Petty. „Petty je naša popová hviezda, Cuntessa je divadelná kráľovná a z Tonic je momentálne okrem iného aj youtuberka,“ opisuje svoje drag sestry Just Karen. Sama seba charakterizuje ako chaotickú umelkyňu, ktorá študuje maľbu na Akadémii výtvarných umení v Prahe. House Of Garbáge chystá čoskoro na Slovensku drag bingo. Fanúšikovia a fanúšičky môžu očakávať prvotriednu zábavu. „Bingo budem robiť prvýkrát, takže sa veľmi teším! Vždy sa snažíme, aby sa na našich šou ľudia cítili ako doma. Zároveň sme ale všetky bláznivé kravy, takže ktovie, čo čakať!“

Úplne prvou drag inšpiráciou Just Karen bol Tim Curry ako Frank N Furter v The Rocky Horror Picture Show. Karel sa chcel cítiť tak, ako on vyzeral. V súčasnosti ho inšpirujú rôzne umelecké počiny a osobnosti. Z oblasti drag šou sú to hlavne drag queens pôsobiace v Berlíne, kde je bohatá alternatívna queer scéna. „Mnohí umelci sa tam identifikujú ako nebinárni, rozbíjajú koncepty pohlavia a robia veľmi zaujímavé veci.“ Miluje aj ikony dragu, ako sú Divine z filmov Johna Watersa či bývalé súťažiace z RuPaul’s Drag Race, Bob The Drag Queen a Bianca del Rio.

Drag postupne preniká do povedomia verejnosti, vďaka čomu sa pre drag queens naskytuje čoraz viac príležitostí pracovať na zaujímavých projektoch. Zároveň je však zreteľné, že drag ešte stále nie je úplne rešpektovaný ako umelecká forma – v House Of Garbáge napríklad bežne dostávajú ponuky na neplatenú prácu. Čím si to vysvetľujú? „Myslím si, že veľa ľudí stále nechápe, koľko úsilia, lásky a peňazí ide do toho, čo robíme. It takes a lot of money to look this cheap, darling.“