Teplá vlna: Na Slovensku sa bojíme zobrazovať LGBTI+ ľudí v seriáloch, vraví Peter Bebjak

Známy režisér Peter Bebjak pravidelne pri preberaní svojich cien ďakuje svojmu partnerovi, výtvarnému umelcovi Andrejovi Dúbravskému. Je jednou z mála filmových osobností, ktorá verejne rozpráva o svojej orientácii. Zároveň sú queer vzťahy a témy aj súčasťou jeho filmovej a seriálovej tvorby, čím sa snaží kultivovať spoločenské prostredie. Pre Českú televíziu natočil minisériu Herec, ktorej hlavnou postavou bol gej. 

Ako vyzeral jeho osobný coming out v 90-tych rokoch na dedine? Prečo je pre neho dôležité  verejne vystupovať ako gej? Aké queer témy sa objavili v jeho tvorbe?  Prečo je v Čechách takéto dejové linky presadiť ľahšie ako na Slovensku? Ako sa cítil po teroristickom útoku v Teplárni? Prečo si myslí, že LGBTI+ ľudia sú na Slovensku spoločnosťou vnímaní prinajmenšom kontroverzne a nechcú im pomôcť zrovnoprávniť sa, či už v oblasti zväzkov, ale aj v iných oblastiach? 

Nový diel Teplej vlny si môžete pozrieť nižšie na YouTube alebo podcastových platformách SMESpotifyPodBean alebo Apple Podcasts.

Teplá vlna je podcast Divadla NOMANTINELS, v ktorom sa rozprávame so zaujímavými osobnosťami a ľuďmi zo slovenskej queer komunity o ich živote, inšpiratívnych veciach, ktorými sa zaoberajú a odvahe, ktorá im pomohla prekonať predsudky okolia. Rozhovory moderuje Andrej Kuruc a Marek Hudec a Liberty Blake Simon. Epizódu sme nahrávali naživo v júli.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným formám intolerancie.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umeniaNadácia mesta Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj