Zn. Hľadám lásku. Online. Zážitky admina na LGBTI+ online zoznamke

Autorka textu: Tonie Thimble / Fotografia: mockupbase.com

Text sme prvý raz publikovali v čísle Zima 2021

Stretávanie nových ľudí a randenie boli vždy komplikované aj pre bežného jedinca, nieto ešte queer človeka, a dupľom nie počas pandémie. V tejto hetero- a amatonormatívnej spoločnosti si LGBTI+ komunita dlhodobo buduje systém signálov a zákutí, kde môžeme byť sami sebou. Ako však vyzerá taká LGBTI+ online zoznamka v zákulisí? Sľubujem, že to bude veselé.

Na Facebooku existuje súkromná skupina s názvom LGBT Zoznamka Slovensko. Súkromná v tomto zmysle znamená, že ľudia mimo nej nevidia vo vašom profile informáciu, že ste členom tejto pofidérnej skupiny. Je to praktické nastavenie, ak nechcete, aby vám „heteráci“ videli do súkromia. Nastavujú to však admini a adminky stránky, nie vy sami.

Ďalšia dobrá vec na tomto nastavení je, že vám do skupiny polezie minimum sex botov, úchylov alebo heterosexuálnych ľudí, ktorí chcú mať trojku alebo teplého najlepšieho kamaráta. Skúsenosti nám ukázali, že naozaj treba kontrolovať, kto všetko má do skupiny prístup. A takisto aj manuálne schvaľovať príspevky. Žiaľbohu. Nemyslím tým nutnosť kontrolovať gramatiku, hoci zhodou okolností admini sú dve duše, ktoré si na správnu gramatiku potrpia.

Táto zoznamka vznikla s cieľom mať bezpečný priestor pre queer mládež od približne 14 rokov. V pravidlách je zakázaná nahota a pornografický obsah. Skupín, kde členovia a členky len píšu, koho hľadajú na sex, je na internete požehnane, ale zakladateľka skupiny nenašla fórum len tak, na pokec. Pardón za výraz. Pardón za pripomenutie tým starším čitateľom, ako dávno to bolo, keď vo veľkom fičal web s týmto názvom. Osobne som na ňom strávilo nejednu hodinu informatiky na strednej škole pred pandémiou. Zopár desaťročí pred pandémiou.

Je táto zoznamka nejako výnimočná? Vôbec nie. Ale zhodou okolností je autor článku adminom tejto zoznamky a má veľa screenshotov a príhod na pobavenie. Pokiaľ vás do skupiny nepozve priamo admin, musíte súhlasiť s pravidlami skupiny a zodpovedať tri zákerné otázky. Pripravení na trápenie mozgových buniek?

Koľko máš rokov? (POVINNE)

Odkiaľ si? (POVINNE)

Akým spôsobom patríš do LGBTI? (POVINNE)

Prečo sú tieto otázky zákerné? V prvom rade na ne treba odpovedať. Veľa ľudí si nevšimne tú časť v zátvorke a neodpovie. Alebo nesúhlasia s pravidlami zoznamky. Automaticky sú odmietnutí. Osobne si však pamätám prípad, keď niekto odpovedal na otázky, ale nevyjadril súhlas s pravidlami. Tejto osobe som napísalo a všetko sme si vysvetlili.

Vstupné otázky máme preto, aby sme nepustili do skupiny niekoho, kto nevie čítať s porozumením. Teda aby sme vyfiltrovali boty, ktoré iba spamujú, a ľudí, ktorí sa hlásia do každej zoznamky, ktorú nájdu, bez ohľadu na to, či sú LGBTI, alebo nie. Špecificky tieto otázky máme na to, aby v skupine boli naozaj ľudia žijúci na Slovensku, neboli príliš mladí, ale aj vedeli, čo to LGBTI znamená. Zatiaľ v pravidlách nemáme minimálny vek, ale to je tým, že treba aktualizovať pravidlá a jedna adminka aktuálne maturuje a druhý admin píše namiesto pravidiel tento článok. Pardon ešte raz.

Ak sa nám odpovede zdajú čudné, ako admini si spravíme screenshoty a navzájom si ich posielame. Jedna hlava je múdrejšia ako. Moment. Naopak. Viac hláv viac vie. Niekedy, keď si admini nevedia rady, pomáha Google. Minulý mesiac som takto našlo odpoveď „znamist“ pod „Akým spôsobom patríš do LGBTI?“. Uvažovalo som veľmi dlho, či to je nový kink, ktorý ešte nepoznám. (Nehovorím, že poznám všetky kinky, ale ani nehovorím, že si vo voľnom čase neštudujem kink.) Kinky ľudí pritom nevylučujeme, iba chceme, aby nepublikovali fotky svojich nahých tiel. Áno, preto kontrolujeme nové príspevky. Ľudia by občas chceli len ukázať svoje telo a čakať, kto sa ozve. Na to už existujú aplikácie nad 18 rokov.

Vyhľadávač Google bol však dobrý kamarát a spýtal sa ma, či nemyslím slovo „známosť“. Písmená O a I sú na klávesnici hneď vedľa seba. Identifikovalo som teda odpoveď, ale myslelo som si, že máme ďalší prípad, keď niekto pozeral priveľa televíziu a myslí si, že jeden gej musí byť v každej skupine priateľov. Rozhodlo som sa, že tejto osobe radšej napíšem. Vysvitlo, že hľadá lásku v queer komunite, len nepochopila otázku.

Mali sme aj experta z Londýna, čo napísal „I like your style“, v preklade „mám rád váš štýl“.

Neviem, čo tým chcel básnik povedať, a ani som sa nepýtalo. Ak nevie odpovedať po slovensky, v tejto skupine si spoločnú reč nenájde.

Pár mojich obľúbených odpovedí na tú LGBTI otázku bolo „ok“ (aj na všetky tri otázky), „potrebujem lásku“ (tiež na všetky otázky), „bar“, „mám rád p*čky“ so ženským menom, mužským rodom v odpovedi a až osem hodín starým profilom, „SS“ či „CD“, alebo „som Emo chalan“. Žiadosť so „SS“ prišla začiatkom marca, keď internetom prehrmela vlna tzv. Super Straight; transfóbnych heterosexuálov tváriacich sa, že sú sexuálna menšina. Žiadosť s „CD“ je dôvod, prečo som začalo googliť divné odpovede. Tohto človeka sme zamietli, lebo ani ja, ani druhá adminka sme nevedeli, čo to je. Náhodou som spomenulo túto historku niekomu, kto mi vysvetlil, že to je skratka pre crossdress, teda transvestitu alebo drag. Napísalo som tomuto človeku s prosbou o vysvetlenie, a ľaľa, naozaj išlo o crossdressera, a nie kompaktný disk alias cédečko.

Sme otvorení pre ľudí hľadajúcich polyamorné/nemonogamné vzťahy, ale chceme, aby to otvorene priznali. Je niečo iné povedať „hľadáme babu do trojky“, a niečo úplne iné hľadať „bi babenku“. Mali sme jedného spamera, ktorý pravidelne menil svoj inzerát o partnerke, manželke, o tom, že je single, a stále nie a nie rovno napísať, čo chce. Keď sme mu dohovorili, napokon sám zo skupiny odišiel. Dohovor to bol slušný a čisto digitálny, žiadne päsťovky alebo poškriabané auto. Ale keď sa chcel znova prihlásiť, lebo zabudol, že tu už raz bol napomenutý za spam a porušenie pravidiel, bez milosti sme ho odmietli.

Snažíme sa, aby bola skupina bezpečné miesto na stretnutie nových queer ľudí. Niektoré obmedzenia môžu používateľom a používateľkám pripadať ako zbytočná otrava, ale v nových pravidlách bude z dobrého dôvodu napísané, že admini a adminky si nikdy nebudú súkromne pýtať nahé fotky a vyhrážať sa vyhodením zo skupiny. Tak budú obsahovať prosbu o nahlásenie falošných profilov (napríklad chlap predstierajúci, že je lesba).

Na záver vás chcem uistiť, že do LGBTI+ komunity sa dá patriť aj „normálnym“ 🙂 spôsobom.

Kiežby sme pri hľadaní si svojho miesta vo svete všetci a všetky mali sebavedomie heterosexuálneho tínedžera!