Trixie Mattel, Violet Chachki či RuPaul: spoznajte najúspešnejšie drag queens súčasnosti

Autor: David Benedek

FOTO: Facebook Drag Queens

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2023.

Väčšina súčasných populárnych drag queens vďačí svojmu úspechu televíznej relácii RuPaul’s Drag Race, no nájdu sa aj také, ktoré sú populárne i bez nej. V tomto článku vám predstavujeme 10 najúspešnejších.

Trixie Mattel

Objavila sa v siedmej sérii Drag Race, kde jej vypadnutie vyvolalo obrovský šok medzi fanúšikmi. Rýchlo sa stala obľúbenkyňou fanúšikov a v roku 2018 vyhrala tretiu sériu RuPaul’s Drag Race All Stars. Trixie má dve internetové šou s Katyou, UNHhhhI Like to Watch. Okrem toho vlastní úspešnú kozmetickú značku, vydala tri štúdiové albumy, dve knihy, dokument s názvom Moving Parts a od roku 2021 je členkou poroty pre spevácku súťaž Queen of the Universe. Minulý rok vytvorila vlastnú televíznu reláciu o renovácii motela s názvom Trixie Motel.

Trixie Mattel

Bianca Del Rio

Vyhrala šiestu sériu RuPaul’s Drag Race All Stars a fanúšikovia ju dodnes považujú za najlepšiu víťazku v histórii šou. Odvtedy vydala dva celovečerné filmy Hurricane Bianca and Hurricane Bianca: From Russia with Hate. Od roku 2014 Bianca cestovala po celom svete so štyrmi sólovými komediálnymi turné: The Rolodex of Hate Tour (2014), Not Today Satan Tour (2016 až 2017), Blame It On Bianca Del Rio Tour (2018), a It’s Jester Joke Tour.

Pabllo Vittar

Pabllo je jednou z najpopulárnejších drag queen súčasnosti. Pochádza z Brazílie a je hlavne známy svojou pop-elektronickou hudbou. Jeho vplyvy prišli od amerických divas, ako sú Aretha Franklin, Whitney Houston, Beyoncé či RuPaul. V roku 2017 vydal Pabllo svoj debutový album Vai Passar Mal, ktorý obsahoval skladby „K.O.“ a „Corpo Sensual“ a obe dosiahli v Brazílii prvé priečky. V roku 2018 bol nominovaný za najlepšie brazílske vystúpenie na MTV Awards a nasledujúci rok získal nomináciu za pieseň „Sua Cara“ na Latin Grammy Awards.

Plastique Tiara

V jedenástej sérii Drag Race skončila na ôsmom mieste, napriek tomu, že bola pred začiatkom šou najpopulárnejšou súťažiacou na sociálnych sieťach. Toto potvrdzuje aj fakt, že sa identifikuje ako súčasť novej generácie drag queens, ktorá sa naučila svoje remeslo prostredníctvom sociálnych médií. V súčasnosti je kráľovnou sociálnej platformy TikTok, kde má viac ako 11 a pol milióna sledovateľov, čo z nej robí najsledovanejšiu drag umelkyňu na danej platforme.

Bob The Drag Queen

Stal sa víťazom ôsmej série Drag Race v roku 2016 a vďaka svojej popularite počas súťaže dostal niekoľko hereckých úloh a spojil sa so známymi spoločnosťami vrátane HBO, Netflix a Sony Tristar. Bob má na konte aj dva komediálne špeciály, vrátane Suspiciously Large Woman z roku 2017 a Live at Caroline’s z roku 2020. Je súčasťou relácie We’re Here spoločne so Shangelou a Eurekou, pričom sa objavil aj v reláciách ako A Black Lady Sketch Show a Tales of The City. Moderuje úspešný podcast so svojou drag sestrou Monét X Change s názvom Sibling Rivalry.

Bob The Drag Queen

Violet Chachki

Od víťazstva v siedmej sezóne Drag Race v roku 2015 sa stala striptízovou umelkyňou a predvádza taktiež vzdušnú akrobaciu. V roku 2019 sa zúčastnila Met Gala, čím sa spoločne a Aquariou stali prvými Drag Race súťažiacimi, ktoré sa danej udalosti zúčastnili. Stala sa vôbec prvou drag queen, ktorá bola vo veľkej kampani na spodnú bielizeň pre Bettie Page Lingerie a spolupracovala aj so značkami ako Moschino a Heretic Parfum. Minulý rok sa objavila vo videoklipe k piesni „Unholy“ od Sama Smitha a Kim Petras.

RuPaul

Najznámejšia drag queen súčasnosti začala svoju bohatú kariéru už v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Celosvetovú slávu získala vydaním svojho albumu Supermodel of the World z roku 1993. Prvý singel albumu Supermodel („You Better Work“) sa dostal do Top 50 popových rebríčkov a bol nominovaný na cenu za najlepšie tanečné hudobné video v roku 1993 na MTV Video Music Awards. V roku 1994 RuPaul uzavrel modelingovú zmluvu ako prvá tvár radu MAC Cosmetic Viva Glam. V roku 1996 debutoval vlastnou televíznou talkšou na VH1 s názvom The RuPaul Show. Bol to jeden z prvých televíznych programov v USA, ktorý moderoval vyoutovaný homosexuál. Bolo to až v roku 2009, keď sa zapísal do kultúrnej histórie so svojou reality šou RuPaul’s Drag Race. Je považovaný za komerčne najúspešnejšiu drag queen v USA a v roku 2017 bol zaradený do každoročného zoznamu Time 100 najvplyvnejších ľudí sveta.

Shangela

Nielenže sa objavila v druhej a tretej sérii Drag Race a v tretej sérii All Stars, ale hosťovala aj v seriáloch ako 2 Broke Girls, Glee, Bones, The Mentalist a The X-Files. V roku 2018 bola Shangela obsadená po boku Willama vo filme Zrodila sa hviezda, kde obe drag queens pracujú po boku postavy Lady Gaga v gej klube. Rok nato sa Shangela stala prvou drag queen v histórii, ktorá sa zúčastnila odovzdávania Oscarov. V súčasnosti má vlastnú reláciu We’re Here na HBO.

Courtney Act

Po tom, ako sa Courtney stala prvou queer súťažiacou, ktorá súťažila v speváckej relácii Australian Idol a bola jednou z finalistiek šiestej série Drag Race, vydala v roku 2015 EP s názvom Kaleidoscope a vydala sa na turné po boku Willama a Alasky v dievčenskej skupine The AAA Girls. V roku 2018 súťažila v 21. sérii Celebrity Big Brother U.K., ktorú vyhrala. Pokračovala v moderovaní vôbec prvej zoznamovacej súťaže pre bisexuálov s názvom The Bi Life. V roku 2019 sa rozhodla vyskúšať ďalšiu reality šou: Australia’s Dancing With The Stars, kde získala druhé miesto.

Courtney Act

Willam

Ako herec bol Willam uznávaný za účinkovanie v CSI: Crime Scene Investigation, Criminal Minds a Nip/Tuck. Po účinkovaní v štvrtej sérii Drag Race sa jeho herecká kariéra nezastavila a získal úlohy v televíznych reláciách ako The New Normal, When We Rise, Difficult People a The Kominsky Method. Objavil sa vo filme Zrodila sa hviezda a v seriáli EastSiders, ktorý mu vyniesol nomináciu na cenu Daytime Emmy. Nahral tiež tri komediálne albumy, vrátane toho, ktorý sa v roku 2015 dostal na prvé miesto v rebríčku komediálnych albumov Billboard.