Queer Time: Nenechajte sa odstrašiť, ak chcete drag skúsiť. My vám spravíme terapiu

Autorstvo: Andrej Kuruc / FOTO: Jakub Kováč

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2023.

Drag, tanec, burleska, divadelná performance. To všetko prináša show Queer Time, ktorá z Banskej Bystrice spravila mekku dragu. Za napumpovaným formátom stoja kreatívne drag queens Chantall Licorne alias Matúš Vraštiak a Jasmine RichArt alias Peter z House of Q. Spolu s ďalšími skvelými umelcami a umelkyňami vytvorili priestor pre uvoľnenie a slobodu a nabúravajú tradičné koncepty mužskosti a ženskosti. Nedávno priniesli šou aj na festivalTHEY! Drag Queens and Kings Showcase v Bratislave, ktorý organizovalo združenie Drama Queer v kultúrnom centre Pakt. Takže bola príležitosť ich zažiť nielen na vlastnej koži, ale aj porozprávať sa s drag umelkyňami Chantall a Jasmine.

Keď som sa ich pýtal, čo pre nich znamená drag, Chantall hovorí, že pre ňu je to vyjadrenie, ktoré si ako Matúš nie vždy môže dovoliť. „Predstavuje masku, personu, ktorou sa nebojím vyjadrovať, čo chcem ukázať svetu. Je mojím uvoľnením a oddýchnutím od bežnej reality, na chvíľu vypustím všetko to zlo, čo sa deje,“ dodáva. Opisuje drag ako určitú formu terapie, k čomu sa pridáva aj Jasmine. Vďaka dragu na chvíľku môže vypnúť Petra a neriešiť svoje osobné problémy. „Vtedy som niekým iným a zároveň ma to baví. Viem aspoň na krátky čas priviesť ľudí na iné myšlienky v utrápenej dobe.“ To znamená, že by mohlo ísť o takú obojstrannú terapiu, zhodujú sa.

Chantall mala k dragu zdĺhavú strastiplnú cestu, prešla od klasickej travesty až po umelecký drag. Postupne sa vykryštalizovala. „Začalo to s Action Sisters a potom sme sa presunuli do viac umeleckých sfér, do nového rozmeru House of Q. Celý Queer Time je skvelé zoskupenie, je to krásne,“ rozplýva sa. Jasmine sa k dragu dostala tak, že v roku 2020 bola s kamarátom na Pride v Banskej Bystrici a vtedy mali Action Sisters vystúpenie v disko klube. „Povedali sme si, že pôjdeme na afterpárty a že zo srandy v dragu.“ Už predtým sledovala Drag Race a zahraničné drag queens. „A keď som ich vtedy videl vystupovať, tak som si povedal, že wow! A doslova do roka a do dňa na ďalšom Pride som už vystupoval s nimi.“ Neskôr vystupovali už aj v rámci Pinkbusu z Čiech, na Prideoch.

Čo sa týka inšpirácie, Chantall hovorí, že nie je veľkým fanúšikom reality šou RuPaul’s Drag Race. „Podľa mňa reality šou okresáva možnosti dragu. Je to pozlátka na oko diváka. Samozrejme, super vyzerajú, sú krásne, vo veľa veciach sú inšpiratívne, ale nie priamo v tej šou, ale už keď sa dostanú z nej,“ vysvetľuje. Najviac ju vizuálne obohacuje napríklad Violet Chachki, Aquaria. Skôr sa nechá ovplyvniť vecami, ktoré nemajú s dragom nič spoločné. Aj nápad na posledné vystúpenie, ktoré je takpovediac sväté, vznikol v kostole na pohrebe.

„Mňa fascinovali rituály, pospájam si bežné veci a prevediem ich do drag vystúpení.“ Na druhej strane Jasmine kontruje, že je fanúšičkou Drag Race, sleduje všetky nové série, čo vychádzajú, ale tiež berie súťaž s rezervou. „ Od reality to má možno dosť ďaleko,“ upozorňuje. Má niektoré obľúbené účinkujúce, ako Trixie Mattel, Katja a Jujubi. „Inšpiráciu na naše vystúpenia hľadáme v sociálnych a politických situáciách, ktoré sa dejú okolo nás, trápia nás. Vieme, že by sme sa k nim chceli umelecky vyjadriť, tak si sadneme, vymyslíme nejaký akt, spravíme hudbu, kostýmy a máme to. Povieme to naším štýlom, čo má väčšiu umeleckú hodnotu,“ dodáva.

Zoskupenie Queer Time pôsobí najmä v Banskej Bystrici v centre nezávislej kultúry Záhrada. Bývajú vypredaní do posledného miesta a ohlasy sa len zlepšujú. Šou ani nestihne skončiť a ľudia si už pýtajú lístky na ďalšiu. „Na to, že ide o malé konzervatívne mesto, je obdivuhodné, že máme taký veľký úspech,“ hrdo opisuje Chantall. Jasmine dodáva, že niekde napísali, že Banská Bystrica je mekka slovenského dragu. „To ma zahrialo pri srdiečku. V strede Slovenska. Človek by čakal Bratislavu, keďže je to najviac kváziliberálne mesto.“ Queer Time sa však rozrastá aj do iných miest. Už v októbri vystupujú v Prahe a v septembri to roztočia v Chorvátsku.

Vytvorili aj dva nové formáty: Q talk, vlastnú talkšou, kam si volajú vždy nových hostí, ktorých vyspovedajú vtipnou, nie veľmi vážnou formou. „Bude to uvoľnené, na štýl klasických talk šou, ktoré sú populárne v Amerike.“ Prvou hostkou bola Ivinitty, ktorá porozprávala o svojej tvorbe na OnlyFans, ale aj o sexpositivity a bodypositivity. A takisto priniesli formát Q art, kde sa rozhodli, že je škoda dávať priestor umelcom len na pódiu, takže počas každej šou v Záhrade vyberú dvoch umelcov alebo umelkyne, ktoré vystavia svoje diela, sochy, obrazy, fotografie. Vždy sa snažia o bohatý sprievodný program.

Chantall vysvetľuje, ako formát vznikol: „Veľmi jednoducho, boli sme s Jasminou pozvané vystupovať do Českej republiky na Pinkbus. Videli sme iný spôsob drag šou a povedali sme si, že na Slovensku nič také nemáme, prečo niečo také nezaložiť? Do týždňa sme sa rozhodli a o ďalší týždeň bolo oznámené zoskupenie Queer Time. A o nasledujúce dva či tri týždne bola už aj prvá šou.“

Podľa Jasmine sú platformou, ktorá združuje rôznych queer umelcov a umelkyne a ktorá spája všetko farebné, pestré, dúhové. Každý má možnosť sa prejaviť, keď chce. „Fungujeme rodinným spôsobom. Náš house tvorí asi sedem ľudí a stále sa rozrastáme.“ A prijímajú aj nových ľudí, keby mal niekto záujem. Rastú aj po stránke diváctva. Na každú šou chodí čoraz viac nových ľudí, aj hetero, pre mnohých ide o prvú skúsenosť s dragom, hovoria, že je to brutálne, a prídu znova. „Páči sa mi, keď po šou môžeme ísť medzi ľudí a počuť spätné väzby. Reakcie sú veľmi pozitívne,“ opisuje Chantall.

V Queer Time teda účinkujú aj skvelé burlesky, Ivinitty, Fatal Error, nadviazali spoluprácu s Lucom Avedonom a Emedi production, v ktorej sú skvelí kabaretní tanečníci, majú veľkolepé čísla. „Spolupracujeme samozrejme s našou Kassandrou, veľmi úspešný je Vojtík, ktorý teraz rastie do výšin. Keď sme hľadali nové členky, napísali sme inzerát a ozvala sa Kassandra. Tak si z nej robíme srandu, že je inzerátovou drag queen,“ usmieva sa Chantall. „Ešte je tam Trick Richard za spev a potom naši produkční Tragedy a Oliver Kuklovský a ďalšia choreografka Lea,“ dodáva Jasmine. Sú veľký tím, dopĺňajú sa, niekto šije, niekto robí grafiky, je to rodinné, poprepletané, priateľské, čo ich aj drží pokope. Nemusíme nikoho tlačiť, ide to samo. Nie je to tak, že idem do roboty, jednoducho si to užívame,“ opisuje ich fungovanie Chantall. Prichádzajú spontánne na nápad edícií, napríklad tak vznikol Cirkus. Každá šou má približne rovnakú atmosféru, ale tematickosť je rôzna.

Vytvorili si vlastný House of Q, kde združujú svoje zverenkyne. Chantall je matkou Jasmine a Jasmine matkou Kassandry, takže Chantall je už vlastne stará matka, bavia sa na tom. „Určite to má aj historické korene, ale pre mňa znamená náš house druhú rodinu, ktorú si vyberáš. Keď niečo potrebujem, viem, že sa na hocikoho z nich môžem spoľahnúť, požiadať o hocičo, môžem za nimi prísť a viem, že ma neodsúdia,“ opisuje ich vzťahy Chantall. Jasmine dodáva, že sú to ľudia, ktorých si vyberajú, je im s nimi príjemne, snažia sa navzájom podržať, pomôcť si. „Úlohou drag matky je pomôcť pri prvých krôčikoch s make-upom, nejakou choreografiou, pri vybudovaní si persóny. Za mňa ako matku musím povedať, že som mal asi najľahší pôrod, lebo Kassandra sa už narodila ako hotový produkt,“ objasňuje Jasmine. Chantall pridáva, že býva niekedy náročná, chce aby čísla boli super, ale vždy je to v záujme jej zverenkýň.

Vo svojich šou ponúkajú performatívne umenie. Snažia sa vyvarovať klasických travesty šou a priniesť divákovi aj niečo iné ako obyčajný lipsync alebo paródiu na Vondráčkovú. „Tieto performance neodsudzujem, mne však pripadajú nenápadité. Ako lacná zábava je to však okej,“ dopĺňa Chantall.

Najčastejšie riešia témy spojené s politikou, cirkvou, náboženstvom, celkovo spoločenské problémy, ešte sa chystajú zabŕdnuť aj do ekológie. Venovali sa aj sexuálnemu zneužívaniu detí. Tiež sa zamerali na sociálne siete. „Aj na šou v Bratislave nám vyšla naša performance prasiatka so šľahačkami. Je zameraná na to, že všetci nadávame na všetko, ale aj tak sme najväčšie svine, nie konkrétne my, ale ľudstvo,“ približuje Chantall.

Plánujú tiež vytvoriť druhú základňu v Bratislave, aby tam mohli častejšie vystupovať. Tento rok budú na bratislavskom Pride, košickom Pride, BB Pride. Čo sa týka Prideu v Banskej Bystrici, Chantall má pocit, že čím ďalej sa zväčšuje a účasť je vyššia. „Pre mňa je dôležité, aby sme ukázali spoločnosti, že tu žijeme aj my a mali by sme byť akceptovaní takí, akí sme.“ Podľa Jasmine je to aj atmosféra Pride dňa, že ľudia sa v bezpečnom priestore môžu spoznávať v rámci komunity a majú príležitosť mať veľa ľudí okolo seba. „Aj mne to pomohlo. Keď som bol mladší, keď som mal šestnásť-sedemnásť a začal som si uvedomovať, ako sa veci majú, mal som dojem, že nás nie je veľmi veľa. Ale potom som prišiel prvýkrát do Bratislavy alebo Bystrice, alebo do Košíc na Pride, tak som bol uveličený, že v tom nie som sám.“

Snahy zakázať drag kultúru v Amerike vníma Chantall v dvoch rovinách. „Neviem, či nejaké štvorročné dieťa by malo byť na drag šou, kde sú sporo odeté drag queens. Ale to je zodpovednosť rodiča, aby deti neboli v baroch, ale spali, tak prečo by to malo byť zakazované? Deti sú čisté bytosti, oni to majú nastavené v hlavičkách inak, skôr to záleží na rodičoch.“ Keď ich vidia deti, tak ich volajú víly, princezné. Jasmine pridáva druhú rovinu: „Druhá vec je tá, že keď sú drag šou určené pre deti, či už je to čítanie rozprávok, alebo keď si rodičia zavolajú drag queen na detskú oslavu oblečenú ako Elsa alebo Rapunzel, ja osobne v tom nevidím rozdiel, či mi príde na detskú oslavu Rapunzel drag queen alebo reálna žena. Dieťa stále vidí Rapunzel.“ Spomínajú tiež nastavenie ľudí, ktorí to chcú zakázať, z televízie si totiž dobre spomíname na Uragán a pani Máriu, Mafstory, Tvoja tvár znie povedome, ktoré nikto nehanil v hlavnom vysielacom čase. V Amerike je veľa filmov, v ktorých muži hrali ženy, napríklad Niekto to rád blond, Niekto to rád horúce. „To bolo v poriadku a teraz sa z toho niekto ide s prepáčením posrať, že to drag queens robia lepšie. Asi sa politici boja, že sa raz večer v bare pomýlia a začnú si s nejakou drag queen,“dodáva Jasmine.

V súčasnosti je v našom parlamente zákon o rodnom čísle, ktorý prakticky znemožňuje tranzíciu transrodových ľudí, a prešiel už do druhého čítania s veľkým počtom hlasov. Chantall nerozumie, prečo na Slovensku musíme riešiť zákonmi životy niekoho iného a neriešime radšej existenčné problémy republiky. „Ja by som to zhodnotil z hľadiska celosvetovej situácie, nie je to problém len Ameriky a Slovenska, kde sa teraz rieši LGBTI problematika. Tým, že celkom rozumiem histórii, vidím podobnosť s obdobím v Nemecku po tridsiatom treťom. Jednoducho – hľadá sa neexistujúci nepriateľ, na ktorého ideme zvaliť vinu za všetky problémy v tomto štáte. A ľudia tomu slepo uveria, myslia si, že to, že oni nemajú peniaze, to, že je všetko drahé, že sa majú zle, tak za to môže LGBTI komunita. Namiesto toho, aby politici riešili problémy, tak to zvaľujú na niekoho iného a na tom si zháňajú hlasy,“ zdôrazňuje Jasmine.

Stretli sa aj s hejtom, nenávisťou, ale už to veľmi neriešia, naučili sa s tým žiť. „My už sme nastavení tak, že nás to vôbec netankuje. Pozriem si komentár a poviem si okej, buď vymazať, nahlásiť, alebo blokovať,“ vysvetľuje Chantall. Dodáva, že tým, že žijú vo svojej bubline, sú obklopené ľuďmi, s ktorými nemajú dôvod sa báť. „Našťastie, nikdy sa mi nestal závažný nenávistný hejt, akože slovné urážky na ulici alebo v autobuse nepočítam, to už je normálne v dnešnej dobe. Nemalo by to byť, ale je to žiaľbohu tak.“

Jasmine pridáva poznatok o tom, ako to vníma jej rodina. Tá býva v dosť malom meste a keď sa prevalilo, že sa Peter venuje dragu, tak to bolo témou číslo jeden. „Veľmi veľa ľudí s tým konfrontovali či už moju mamu, starú mamu, alebo malého brata v škole. Milo ma prekvapila reakcia mojej rodiny. Stará mama s mojou mamou tých ľudí akože slušne vyfakovali, nech sa starajú sami o seba, že oni dobre vedia, čo robím, a sú s tým úplne v pohode. Horšie to je s mojím bratom, ktorý má desať rokov a troška si to pripúšťa. Ale už som s ním mal o tom debatu, aby to lepšie pochopil,“ opisuje svoje skúsenosti Jasmine. Hejt počúvala od trinástich rokov a vybudovala si už železnú košeľu, že si nepripúšťa veci a že slovné urážky, komentáre či ohováračky už dávno nie sú niečo, čo by ju dokázalo rozhodiť.

Chantall kontruje, že tých pozitívnych odoziev je viac. „Tie nás vedia nabudiť, naštartovať.“ Mladým ľuďom, ktorých zaujíma drag, odkazujú, že sa nemajú báť a majú si ísť za svojím cieľom. A ak je fakt niekto, kto má obavy, tak sú tu oni, môžu ich kontaktovať. „Niekedy sme aj psychologičky,“ uzatvárajú rozprávanie.