Komentár: Verte mi, že ja som si nevybrala, aká som. Vždy som taká bola

Autorstvo: Dominika Chrastová / FOTO: Reprofoto – Youtube

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2023.

Politické babráctvo sa s príchodom úradníckej vlády zmiernilo a Slovensko spoznalo prvého Dúhového jednorožca, no o reprezentáciu na televíznych obrazovkách sme boli opäť ukrátení.

Na Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii v Bratislave extrémne pršalo a vietor prevracal dáždniky. Na Námestí SNP sa napriek tomu zišli desiatky ľudí s odznakmi či transparentmi. Rezonovalo tu najmä heslo „Trans práva sú ľudské práva“, ktoré súviselo s posunom novely zákona o rodnom čísle do druhého čítania. Upravené znenie zákona by prakticky zamedzilo právnej tranzícii.

Tento komentár vzniká v čase, keď dianie v parlamente dostáva prívlastky chaos a babráctvo. Povedzme si na rovinu, že v súvislosti so spomenutou novelou ide paradoxne asi o vítaný stav. Transrodové osoby a ľudia z aktivizmu či poradenských centier sú síce v napätí, no sledovať potenciálne schválenie zákona by bolo horšie. Ešte nám však môže zdvihnúť tlak júnová schôdza a, samozrejme, výsledky jesenných volieb.

Dovtedy tu máme úradnícku vládu, z ktorej vyžaruje potrebná odbornosť. Od doterajšej „obyčajnosti“ je to príjemná zmena. Súčasná ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová pomerne rýchlo narobila poriadky s nápadom podhodiť nám fiduciárne vyhlásenia. „Z právneho hľadiska tento návrh postavenie tejto menšiny vôbec neriešil,“ povedala jasne a vecne pre SME po tom, ako návrh stiahla. Navyše uviedla, že je aj za životné partnerstvá, aj za manželstvá pre všetkých. Poprosíme viac takýchto verejných činiteliek a činiteľov.

Viac si želáme aj „dúhových jednorožcov“. V poslednom období pozitívne zviditeľnil queer ľudí na Slovensku spevák Vojtech Klinec. Jeho debutový singel „Detviansky sen“ je absolútne chytľavý, no najmä autenticky približuje skúsenosti geja v malom meste. „Môj frajer ma nechce, lebo dnes už kričí Na stráž.“ Tak znie najzapamätateľnejšia veta skladby, ktorá azda pomôže mnohým mladým ľuďom, aby sa necítili vo svete plnom predsudkov sami.

Medzitým na českých obrazovkách

Pamätné výroky zazneli aj v niekoľkých nových seriáloch a filmoch s LGBTI+ postavami. „Verte mi, že ja som si nevybrala, aká som. Vždy som taká bola,“ hovorí napríklad predavačka Alena. Ak vás bližšie zaujíma jej príbeh, možno vás prekvapí, že nejde o americkú, francúzsku či nemeckú postavu. Alena je z českého seriálu Zlatá labuť, ktorý sa na Slovensku adaptoval ako Dunaj, k vašim službám.

Nakupovať licencie je pre televízie lacnejšie a výhodnejšie než prichádzať s vlastnou tvorbou. Konkrétne v tomto prípade existoval najskôr český námet a až potom vznikol slovenský, no ich premiéry mali opačné poradie. Až v polovici vysielania slovenskej adaptácie tak vyšlo najavo, že česká produkcia dala dejovo do popredia aj vzťah medzi spomínanou predavačkou Alenou a spolumajiteľkou obchodného domu Irenou. U nás sme sa vysielania žiadneho takého vzťahu nedočkali.

„Máme úplne iný scenáristický tím a hoci je Dunaj veľmi podobný, odklonili sme sa, nakrúcame po svojom,“ reagovala pre SME herečka Barbora Andrešičová, ktorá stvárnila slovenskú Irenu. „Chvíľu sa rozmýšľalo, že aj u nás to tak bude, ale potom sa linka zamietla, že diváci na to nie sú zvedaví a pôjdeme svojou cestou.“

Zaujímavosťou je, že na jar Markíza vysielala aj Klamstvo, miestami až do detailov vernú adaptáciu britského seriálu, v ktorej sa dve partnerky, policajtka a vojačka, dokonca dočkali šťastného konca. Ratingy boli nadpriemerné a epizódy dostávali na sociálnych sieťach nadšené reakcie. Navyše nezabúdajme na Let’s Dance, kde si v jednom z veľkolepých otváracích čísel zatancoval na podpätkoch verejne vyoutovaný Matty Massura.

Príčinu dvojakých rozhodnutí v jednej televízii by sme preto možno našli skôr vo finančnej opatrnosti než v homofóbii či konzervativizme. Úplne prvý dobový seriál Markízy si nemohol dovoliť zlyhanie či polemiku, ktorá by sa pred voľbami mohla potenciálne preniesť až do parlamentu. No aj tak je to škoda, čo otvorene dodala i herečka Andrešičová: „Podľa mňa by bolo zaujímavé ukázať aj iný vzťah. Poznám veľa homosexuálnych ľudí vo svojom okolí a myslím si, že to mohla byť dobrá šanca ukázať, že homosexualita je v poriadku. Že sú to takí istí ľudia ako my, takisto milujú ako my a že aj v minulosti tu boli, ale mali to ešte náročnejšie, lebo za inú sexuálnu orientáciu im hrozilo väzenie.“

Česká dvojica Adela – Irena určite stojí za pozretie. Ak nenájdete seriál online, odporúčame vám pozrieť si minimálne fanúšikovské montáže na YouTube, ktoré vystihujú ich nenútenú náklonnosť a lásku vo vojnovom čase, keď sa za inú orientáciu zatýkalo.

Dnes sa už síce za inú ako bežnú sexuálnu orientáciu a rodovú identitu na Slovensku nezatýka, no nadchádzajúce Pride podujatia stále nemôžeme považovať za oslavy. Jesenný teroristický útok rázne zmazal zvyšky prípadného idealizmu. Bude zaujímavé sledovať, ako sa tohtoročná atmosféra dúhových eventov v porovnaní s predošlými zmení a či napokon v ľudskoprávnej oblasti na Slovensku dozrie čas na posun vpred. Ak už nič iné, minimálne by na letných zhromaždeniach mohlo vyjsť slnko.