Keď Harley stretla Ivy: Queer postavy v animovaných seriáloch

Autorka: Zuzka Jakúbková / FOTO: Netflix, HBO Max

Text sme prvý raz publikovali v čísle Jar 2023.

Na 75. výročie prvého animovaného televízneho seriálu môžeme otvorene povedať, že animácia už dávno nehrá vo filmovom žánri druhé husle. Malé deti nachádzajú spriaznenú dušu v Disney princeznách, korunou vianočného televízneho programu sa stáva naháňačka za žaluďom v Dobe ľadovej alebo osud zeleného zlobra Shreka. A dokonca aj milovníci komiksovej zábavy stavajú na piedestál animovanú snímku Into the Spider-Verse, ktorá zmenila dejiny s prvým latino Spidermanom. Ako sa tento všeobjímajúci formát, ktorý prirodzene inklinuje k mladšiemu divákovi, stavia ku queer postavám?

Znie až kontraintuitívne, ako zúrivo sa žáner technicky založený na sile predstavivosti bránil zobrazeniu romantických vzťahov rovnakého pohlavia alebo príbehom trans postáv. Mladšie čitateľstvo tomu nemusí uveriť, ale v roku 1999 žil moderný svet v dvoch obavách: z toho, ako počítače zareagujú na príchod roku 2000, a z domnienky, že jedna z bezpohlavných postáv seriálu Teletubbies je homosexuálna. Chlapčenský hlas a k tomu nosí červenú kabelku? Tak to veru nie! Americkí televanjelisti videli koniec sveta hneď dvojmo a do tretieho milénia tak mohli vstúpiť s krížovou výpravou proti náznakom inakosti.

Zaplatili za to predovšetkým animované seriály, v ktorých sa na seba nemohli pozrieť dve ženy bez toho, aby sa pohádali o mužovi. Tento trend toxickej heteronormativity a silný syndróm stavania žien proti sebe prelomil seriál Legend of Korra, pokračovanie populárneho Avatar: The Last Airbender s inšpiráciou v japonskom žánri anime. Titulná hrdinka má magickú moc nad všetkými štyrmi prírodnými elementmi, no skutočnú slobodu dosiahne až vtedy, keď dá košom mužom vo svojom živote a dá sa dokopy so svojou bývalou rivalkou, momentálne najlepšou priateľkou Asami.

Hoci dvojica žien, ktoré počas štyroch sezón prešli obrovským charakterovým rastom, odíde v záverečnej scéne ruka v ruke smerom k zapadajúcemu slnku, napätá atmosféra roku 2014 im neumožnila pobozkať sa. Dobré meno seriálu zachránil jeho tvorca, ktorý queer publiku na svojich sociálnych sieťach potvrdil, že ich oči neklamali a dievčatá naozaj boli spolu.

Práve táto osobná angažovanosť Bryana Konietzka a skrytá sila internetu otvorila dvere queer tvorcom, ktorí mali zálusk rozprávať autentické príbehy LGBT+ postáv. Princezná Bubblegum z populárnej desaťminútovej fantasy série Adventure Time a upírka Marceline patria medzi prvé ženské páry, ktoré sme videli spoločne šťastne zostarnúť v minisérii Stakes (2015) z pera nebinárnej queer autorky Rebeccy Sugar.

Vzťah ženských hrdiniek bol ústredným motívom aj v netflixovskom remaku animovanej sci-fi klasiky She-Ra and the Princesses of Power. Ochrankyňa planéty Etheria menom Adora a jej nemesis Catra si za päť sérií boja na opačných stranách barikády vyznajú svoje city a práve ich láska zachráni miestny vesmír pred zánikom. Remake z roku 2018 priviedol na svet ND Stevenson, trans autor, ktorý sa venoval queer vzťahom už v komiksoch Lumberjanes a Nimona.

She-Ra vo svojom čase predstavovala úplnú oázu queer tém a postáv. Gay tatinovia tu, lesbický ústredný pár tam – LGBT+ divák sa v každej epizóde mal kde nájsť a 25 minút She-Ra pre neho znamenalo miesto, kam bez pochybností a otázok patril. Stevensonov autentický pohľad na životné situácie transrodových a nebinárnych ľudí sa pretavil aj do postáv Double Trouble a Jewelfish, ktorých dabovali herci otvorene sa hlásiaci ku queer identite.

Kým She-Ra alebo Korra oslovovali raných pubertiakov, sci-fi animák Steven Universe zaujal ešte dôležitejšie miesto určené veľmi mladému divákovi. Príbehy malého chlapca Stevena, ktorého vychovávajú živé magické kryštály Granát, Ametyst a Perla, príjemne prekvapili v roku 2013 svojím pozitívnym prístupom k otázkam rodovej identity. Postavy fiktívneho mesta Beach City sú nebinárne, rodovo fluidné a vďaka svojim prirodzeným citom rastú – občas až do úplne nových postáv. Sám štrnásťročný hlavný hrdina je spolovice človek, spolovice kryštál a aj jeho činy pomáhajú zachrániť ľudstvo pred príšerami. Skutočná Stevenova superschopnosť je ale jeho bytostná vľúdnosť, zvedavosť a zraniteľnosť, ktorá pôsobí na publikum ako dokonalá protilátka proti baráži toxickej maskulinity, ktorou seriálové mužské postavy často ovplývajú.

Dominantnou dejovou linkou piatej série bol skutočný unikát – prvá svadba postáv rovnakého pohlavia v animovanom seriáli pre detského diváka. Na úspechu Stevena sa podpísalo autorstvo veteránskej queer tvorkyne Rebeccy Sugar, ktorá dbala na to, aby scenáristický kabinet čo najlepšie reprezentoval inakosť a diverzitu.

Mladému trans divákovi mohlo v roku 2022 pomôcť v objavení vlastnej identity aj animované dielo Netflixu – hororová komédia Dead End: Paranormal Park. Adaptácia komiksu DeadEndia sa sústredila na dospievanie trans chlapca Barneyho, ktorý sa vo svojej rodine stretáva s nepochopením. Zamestná sa v paranormálnom zábavnom parku, no to ešte netuší, že ho čaká súboj so skutočnými démonmi, starodávne kliatby, ba aj najhrozivejšia výzva zo všetkých – prvá láska.

Dôkazom toho, že nie vždy je queer postava v animáku strelou do čierneho, je nový seriál Velma (2023). Animák pre staršieho diváka z pera Charlieho Grandyho sa vracia do familiárneho prostredia Scooby-Doo gangu a snaží sa potešiť fanúšikov hororu novými strašidelnými prípadmi, ktorých sa ujíma bisexuálna titulná hrdinka. Možno je príčinou seriálového neúspechu nedostatok autentického queer zážitku alebo absencia nadšenia z hororových príbehov na strane scenáristov. Seriál má problém sústrediť sa na hlavnú hrdinku alebo ústrednú dejovú linku, pretkáva ho zádrapčivý a nevľúdny humor a čo je najhoršie, darí sa mu bridiť pamiatku nostalgickej destinácie pre deti 90. rokov.

Absenciu hodnoverných queer postáv vo svete komiksových superhrdinov úspešne dorovnáva čierna komédia Harley Quinn (2020), ktorá uspela tam, kde Velma zlyháva. Opisuje osud titulnej hrdinky po tom, ako sa rozíde so slávnym záporákom Jokerom a snaží sa vyrovnať s následkami tohto toxického vzťahu, s čím jej pomáha jej kamarátka a neskôr lepšia polovička Poison Ivy. Napriek drsnému humoru a dospeláckym témam pristupuje seriál z pera ostrieľaného tvorcu komédií Deana Loreyho k tematike bisexuality citlivo a tvorcom sa podarilo vymaniť pôvodne hypersexualizovanú postavičku Harley z pazúrov mužského pohľadu.