Je Slovensko naozaj pre všetkých? Dáta z najnovšieho prieskumu o vnímaní slovenskej kvír komunity hovoria opak

Tlačová správa, 14.03.2025, Bratislava

Včera, 13. marca 2025, priniesli niektoré  médiá smutnú správu o ukončení života 12-ročného dieťaťa z Košíc. Podľa zverejnených informácií sa pre tento definitívny krok rozhodlo aj kvôli homofóbnemu správaniu svojho okolia.

Žiaľ, aj táto dramatická udalosť je následkom šírenia predsudkov o kvír ľuďoch a pokusov o obmedzovanie ich práv zo strany niektorých súčasných politických „elít“, ktoré vytvárajú z kvír komunity terč homofóbnych, transfóbnych útokov a akýchsi vymyslených nepriateľov. Navyše, v aktuálnej spoločenskej klíme na Slovensku je LGBTI+ komunita nielen neustále napádaná, ale jej problémy sú zjednodušované a odsúvané na okraj spoločnosti. Na základe toho sa necíti na Slovensku bezpečne. 

Preto NOMANTINELS so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva a agentúrou FOCUS zrealizovali prieskum o akceptácii LGBTI+ ľudí na Slovensku. 

Zber dát do prieskumu realizoval FOCUS v dňoch 6.11. – 13.11.2024  formou osobných rozhovorov na vzorke 1018 respondentov a respondentiek, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov. 

„Vo výsledkoch prieskumu môžeme jasne vidieť, aké negatívne následky má politický naratív súčasnej vlády na mysle obyčajných ľudí, majority na Slovensku“,  hovorí spoluautor prieskumu z občianskeho združenia NOMANTINELS, Andrej Kuruc.

Dáta z prieskumu jasne ukazujú, že viac ako polovica Slovákov a Sloveniek sa snaží zakrývať si oči pred faktom, že kvír komunita je plnohodnotnou súčasťou Slovenska. Viac ako polovica opýtaných, 51,6 % ľudí na Slovensku tvrdí, že nepozná žiadneho LGBTI+ človeka a 68,4% sa nestretlo osobne či sprostredkovane s transrodovými ľuďmi.

„Osobne ma najviac šokuje to, ako väčšinové Slovensko stráca akúkoľvek ľudskosť a empatiu voči skutočným ľuďom, ktorí sa vo svojej rodnej krajine cítia čoraz viac v ohrození. To, že až 90% ľudí nevníma ako sa zhoršila bezpečnosť kvír komunity po teroristickom útoku na Zámockej ulici, je prejavom straty tolerancie voči jestvovaniu menšín v našej krajine“, dopĺňa Róbert Pakan z NOMANTINELS.  

Prieskum odhalil stagnáciu vnímania všeobecnej populácie v oblasti bezpečnosti a spoločenského prijatia LGBTI+ ľudí po teroristickom útoku na Zámockej ulici. Takmer  90% respondentov vyjadrilo názor, že bezpečnosť LGBTI+ ľudí sa nezhoršila, čiže buď sa podľa nich nezmenila, alebo dokonca zlepšila. Teroristický útok na Zámockej ulici v Bratislave v roku 2022, počas ktorého boli zavraždení dvaja mladí kvír ľudia Juraj Vankulič a Matúš Horváth, mal veľký dopad na vnímanie bezpečnosti medzi LGBTI+ ľuďmi a má dlhodobý negatívny vplyv na ich pocit bezpečia. Vo vnímaní bezpečnosti a spoločenskom prijatí všeobecnej populácie sa to však neodráža. 

Len 27,5 % respondentov podľa prieskumu považuje legislatívnu podporu bezpečia LGBTI+ osôb za potrebnú. Tento postoj môže byť ovplyvnený prevažne konzervatívnymi hodnotami, ktoré sú rozšírené v slovenskej spoločnosti, a ktoré majú historické a kultúrne korene. V krátkodobom horizonte sa očakáva, že diskusia o právach LGBTI+ ľudí bude aj naďalej čeliť silnému odporu zo strany populistických a konzervatívnych politikov a političiek.

Viac ako polovica Slovákov a Sloveniek si myslí, že LGBTI+ ľudia nečelia diskriminácii. Iba približne 39,2 % respondentov súhlasí s tým, že LGBTI+ ľudia na Slovensku čelia diskriminácii. Nižšie vnímanie diskriminácie, naznačuje, že slovenská spoločnosť môže byť menej citlivá na tieto témy, alebo že medzi jednotlivými skupinami ľudí existujú rozdiely v pohľadoch na LGBTI+ komunitu. 

Na Slovensku potrebujeme viesť dialóg a akceptovať inakosť s porozumením a láskou

Autori prieskumu – NOMANTINELS a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, dôverujú v slovenskú spoločnosť a veria, že v dlhodobom horizonte je možné očakávať ďalší nárast akceptácie, najmä ak sa zintenzívni osveta a diskusia o týchto témach.

V rámci legislatívnej podpory LGBTI+ ľudia potrebujú:

  • Efektívne riešenie homofóbnej a transfóbnej šikany na školách si vyžaduje systematické vzdelávanie o diverzite, jasné preventívne opatrenia, bezpečné mechanizmy nahlasovania a podporu pre LGBTI+ študentov a študentiek.
  • Zabezpečenie fungovania antidiskriminačných zákonov v praxi: Zabezpečiť právnu ochranu LGBTI+ osôb pred diskrimináciou v pracovnom prostredí, zdravotníctve, školstve a pri poskytovaní služieb.
  • Legalizáciu životných zväzkov: Zaviesť legislatívu, ktorá umožní životné partnerstvá alebo manželstvá, čo poskytne LGBTI+ párom rovnaké právne práva a ochranu.
  • Posilnenie trestnoprávnej ochrany: Prijať zákony, ktoré jasne definujú trestné činy z nenávisti voči LGBTI+ osobám a ich uplatnenie v praxi, vrátane prísnejších postihov za takéto skutky.

V nadchádzajúcich mesiacoch budeme pokračovať v aktivitách, ktoré už realizujeme v rámci projektu „Queer Vibes,“ ktorý je podporený Európskou komisiou, v programe CERV – Equality. 

Plánujeme naďalej:

Zviditeľňovať LGBTI+ ľudí – ukazovať ich príbehy, hovoriť o nich na sociálnych sieťach a v médiách.

Vzdelávať o realite diskriminácie a násilia, vyvracať mýty o LGBTI+ komunite, ktoré pretrvávajú najmä kvôli neznalosti.

Vytvárať bezpečné priestory v kultúrnom centre P*AKT – pre komunitu aj pre dialóg medzi ľuďmi s rôznymi názormi.

„Zmena začína porozumením. Počúvajme, učme sa a budujme Slovensko, kde sa nikto nemusí skrývať,“ uzatvára Andrej Kuruc.

Všetky informácie o našich aktivitách nájdete na webových stránkach www.nomantinels.sk a www.duhovyrok.sk, ako aj na našich sociálnych sieťach na Facebooku a Instagrame.  

Tlačovú správu si môžete stiahnuť nižšie:

Všetky informácie o našich aktivitách nájdete na webových stránkach www.nomantinels.sk a www.duhovyrok.sk, ako aj na našich sociálnych sieťach na Facebooku a Instagrame.  

Ďalšie informácie poskytne:

Andrej Kuruc,
tel.:+421 905 992 298
e-mail: andrej@nomantinels.sk, info@nomantinels.sk 

Róbert Pakan,
tel.: +421 907 927 161
e-mail: robert.pakan@gmail.com

Silvia Porubänová,
tel.: +421 903 432 121
e-mail: silvia.porubanova@ivpr.gov.sk