Áno, oddajte ma.

Prineste Say Yes to the Dress aj na Slovensko

Autor textu: Tonnie Thimble / Fotografia: Unsplash

Text sme prvý raz publikovali v čísle Jeseň 2021

V roku 2007 prišla do televízie reality šou o tom, ako si nevesty vyberajú svadobné šaty. A hoci si myslím, že to bola v prvom rade reklama na newyorský svadobný salón Kleinfeld, nič to nemení na fakte, že Say Yes to the Dress mi vždy zdvihne náladu.

Tajne dúfam, že na Slovensko niekedy, po Zámene manželiek a Farmár hľadá ženu, importujeme aj túto reláciu. Doslovný preklad jej názvu – Povedz áno týmto šatám – sa nerýmuje, a to ma veľmi mrzí.

V závere každej epizódy sa nastávajúcej nevesty s úsmevom spýtajú, či povie áno. Čo však tejto otázke predchádza? Usmiata nevesta príde spolu s blízkymi do salónu a povie niečo o sebe, svadbe, ženíchovi a o tom, aké chce šaty.

Ja byť hosťom v tejto relácii, poviem, že mojou jedinou podmienkou sú vrecká. Lebo tak to je. A robia sa aj také šaty. Aj čipkované, aj saténové, aj organžové, aj vyšívané s kamienkami a perlami. Od materiálu, strihu a zdobenia sa odvíja aj cena. Ako dlhoročný fanúšik tejto šou si pamätám najdrahšie šaty za zhruba dvadsaťštyri tisíc dolárov. Možno majú aj drahšie.

Svadby v Spojených štátoch sú veľmi lukratívna záležitosť. Iná reality šou, s názvom Marriage or Mortgage, porovnáva ceny za svadby s prvou tranžou alebo aj celou hypotékou. Šaty v Kleinfelde začínajú okolo tisícky. Seriál bol taký úspešný, že máme aj odnož, kde nevesty nakupujú vo výpredaji vyradené dizajnové šaty z minulej sezóny za pár stovák. Máme aj Las Vegas spin-off, kde si svadobný pár vyberie oblečenie, cez noc ho tím krajčírok upraví na ich postavy, aby sa na druhý deň mohli vziať. V Britskej verzii šaty vyberá chlapík, ktorý dizajnoval svadobné šaty pre princeznú Dianu.

V januári 2020 sa odvysielalo desať epizód, v ktorých si nevesty, symbolicky jedna z každého štátu USA a Portorika a Washingtonu D. C. vybrali šaty. Celé to zakončili velikánskou svadbou v New Yorku, kde všetky páry oddal Randy Fenoli.

Randy Fenoli je módny návrhár, ktorý sa špecializuje na svadobné šaty a dlhé roky bol módnym riaditeľom v Kleinfelde. Jeho kariéru odštartovala v roku 1990 výhra súťažiacej v súťaži Miss Gay America. Peňažnú výhru použil na štúdium módy v New Yorku. Dnes Randy pracuje ako nezávislý konzultant a práve jeho úsmev a neoblomnú podporu nevesty možno považovať za kľúč k úspechu tejto reality šou.

Keď sa prihlásite do relácie a vyberú vás, musíte opísať svojich blízkych a televízia vám povie, koho si máte priviesť ako poradenský tím. Chceme predsa drámu, konflikt a slzy. Chceme však aj šťastný koniec – a tu vstupuje na scénu Randy.

Randy vždy obhajuje nevestu a jej preferencie. Ľuďom, ktorí sú voči nej nepríjemní, slušne vysvetlí, že nerešpektujú nevestine pocity a priania. Pamätným sa stal moment, keď si sadol jednej budúcej svokre na kolená, aby umlčal jej kritické poznámky.

V neskorších sériách sa Randy vrátil k svojim návrhárskym koreňom a prišiel s kolekciami šiat, ktoré berú dych a zároveň sú často o tretinu či polovicu lacnejšie ako šaty s obdobným množstvom čačiek od iných návrhárov. Ak odmalička snívate o svadbe, Randy je vaša dobrá víla.

Inšpiráciou pre tento článok bol svadobný salón v Pezinku pri hlavnej stanici, ktorý predáva Randyho dizajny. Keď som ho objavila, bol zavretý, a bojím sa doň vkročiť a zistiť, ako sa pohybujú ceny. Snívam o momente, keď budem hosťom v tejto reality šou a prehovorím majiteľa či majiteľku salónu, aby mi dali na moje vysnívané šaty zľavu. Zatiaľ si sporím, platím hypotéku a čakám, kedy Slovensko zavedie registrované partnerstvá a zrovnoprávni queer manželstvá, keď už EÚ rozhodla, že to všetky členské štáty musia spraviť.