...

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Drama Queer Festival 2022

18. októbra 2022 — 19:00 - 28. októbra 2022 — 21:00

Karine Ponties / Tereza Ondrová & Petra Tejnorová / NOMANTINELS / Depresívni děti touží po penězích / Venuše ve švehlovce / Martin Talaga /
18.10. P*AKT
NOMANTINELS: Pandémia+
Utorok / 19.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste
Lístky 18.10. / https://bit.ly/3pPHCfr
Inscenácia Pandémia+ vychádza z rozhovorov s ľuďmi s HIV statusom, ktorí počas krízy s koronavírusom zažívali ťaživé déjà vu. Každý deň na Slovensku zvádzajú boj s absurdnými dezinformáciami a snažia sa búrať tabu v sebe aj v iných.
Šteklivé bozkávanie sa v klube by bolo predzvesťou vášnivej noci dvoch príťažlivých mužov, keby jeden z nich neskrýval tajomstvo a druhý nedostal strach. Vzťah ďalšieho páru nečakaná pandémia rozdelí na diaľku, prepojení zostávajú len vďaka videohovoru a spoločnej pozitivite. Dve ženy z malomesta riešia predsudky okolia, zatiaľ, čo sa jedna z nich pripravuje na ťažký pôrod. Posledný hrdina je síce osamote, no zvádza so sebou nebezpečný monológ. Oplatí sa žiť, hoci je zo seba nekonečne zhnusený? Každému z nich do života zasiahne osudová diagnóza, ktorá pre milióny v minulosti znamenala smrť.
Réžia: Juraj Bako, Autori: Andrej Kuruc, Marek Hudec, Scéna a kostýmy: Júlia Jurinová, Lightdesign: Boris Adamčík, Videoart: Matúš Gavorník, Hudba: InWalk, Grafická spolupráca: Eugen Korda, Produkcia: Marcela Stanková, Andrej Kuruc, Róbert Pakan, Technické zabezpečenie: Boris Adamčík
Hrajú: Mária Ševčíková, Peter Pavlík, Lukáš Zahy, Andrej Kuruc
––––––––
19.10. A4
​​Karine Ponties / Tereza Ondrová & Petra Tejnorová: SAME SAME
Streda / 20.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste / 8 € zľavnené
Koncept a choreografia Karine Ponties, tanec Tereza Ondrová, Petra Tejnorová , svetelný design a dramaturgia Guillaume Toussaint Fromentin, svetlá Zuzana Režná, produkcia Linda Průšová
Tanečná osobnosť Tereza Ondrová a divadelná režisérka Petra Tejnorová pod vedením francúzsko-belgickej choreografky Karine Ponties prichádzajú s nečakaným duetom. Inšpirované osobnosťou Bustera Keatona nás napriek všetkej odľahčenosti formy dokážu dojať svojou hĺbkou a úprimnosťou. Spoločne hľadajú hranice jemného humoru, irónie či absurdity a postupy iné ako tie, na ktoré sme boli zvyknutí a zvyknuté.
––––––––
21.10. A4
Hedwig a její Angry Inch
Piatok / 20.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste / 8 € zľavnené
Autori John Cameron Mitchell, Stephen Trask, preklad a réžia: Pavel Košatka preklad piesňových textov Petr Soukup, dramaturgia Jaroslav Panenka, choreografia Tomáš Smička, kostýmy VECIZVECI.CZ, parochne: Jarmila Kamínková, hudobná supervízia Jiří Vidasov, Producent Libor Sloboda
hrajú Roman Tomeš, Vendula Príhodová / Elis Ochmanová
kapela Jiří Vidasov, Daniel Herman, Denis Sova, Dalibor Pelc
Napoly stand-up, napoly rockový koncert. Napoly spoveď, napoly divadlo. Napoly žena, napoly muž. Napoly zošitá, napoly rozorvaná. Napoly vás rozosmeje, napoly rozplakajú, napoly ju budete milovať a napoly neznášať. Ale aj ona, ako ktokoľvek z nás, túži po jedinom – nájsť svoju druhú polovičku… To je Hedwig, zoznámte sa. Prišla vám povedať, že nech ste, kto ste, nikdy na to nie ste sami. A tiež zabodnúť svoje vysoké podpätky nekompromisne do dnešnej doby, tak precitlivené na korektnosť všetkého druhu. Pretože v tomto predstavení nie je korektného vôbec nič!
Česká premiéra kultovej broadwayskej show, ovenčenej radom ocenení, vrátane cien Tony či trofejí z festivalov Berlinale, Sundance a nominácie na Zlatý glóbus pre jej filmovú verziu.
––––––––
22.10. P*AKT
Ensemble Damian: Poklad Arkádie
Sobota / 19.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste / 8 € zľavnené
Prvú českú queer operu o nenaplnenej láske a túžbe s hudbou skladateľa Tomáša Hanzlíka privezie na festival Wild! súbor Ensemble Damian, v titulnej úlohe vystúpi kontratenorista Vojtech Pelka. Predstavenie sa hrá v českom znení libreta Marka Říháka.
Opera Poklad Arkádia rozpráva príbeh mladého pastiera Dafnida, ktorý je pre svoju krásu zvádzaný troma lúpežníkmi. V jednotlivých áriách sa mu Menalkás, Korydón a Thyrsis snažia zapáčiť svojim umením – básňou, sochou a piesňou. Dafnis je však zhrozený ich chtíčom a rozhodne sa opustiť svet, ktorý je naplnený povrchnosťou.
Z pôvodného Theokritovho textu sa zachovali iba fragmenty. Ich preklad bol zveršovaný a doplnený do jedného celistvého príbehu. Skladateľ Tomáš Hanzlík a libretista Marek Rihák tak vytvorili nadčasovú queer operu inšpirovanú antickými príbehmi siahajúcimi svojím posolstvom do súčasnosti.
Hrajú Vojtěch Pelka, Matěj Pšenička, Jiří Poláček, Matej Benda, Ondřej Benek, Michal Marhold, Jiří Poláček
––––––––
23.10. P*AKT
Divadlo Paradox: Intímny zemepis ženy
Americká divadelná autorka a aktivistka na základe antropologického výskumu napísala v roku 1996 poviedkovú knihu Monológy vagíny. Tá bola zložená z autentických výpovedí viacerých žien o tom, ako vnímajú svoje telo, sexualitu, či postavenie v spoločnosti.
Päť herečiek sprostredkuje príbehy viac ako desiatich žien. Tie nazerajú na svoje prirodzenie často s humorom a nadhľadom, ale aj s patričnou vážnosťou.
Podobne ako predloha aj táto inscenácia je provokatívnym počinom, ktorý odhaľuje ženské lono a nedbá na stále pretrvávajúce tabu ohľadom tých najintímnejších tém.
Réžia Marek Lupták, Dramaturgia Romana Luptáková, Scénografia a kostýmy Viktória Kubicsková Účinkujú Zuzana Molnárová, Sabina Šándorová, Nikki Böjtösová, Zuzana Valkus-Súkeníková, Daria Kériová
––––––––
24.10. P*AKT
Venuše ve Švehlovce: Čas, kdy umírají vosy
Pondelok / 19.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste / 8 € zľavnené
Dva mladé páry na ceste do Berlína. Nové začiatky pred nimi a poľská hranica za ich chrbtom. Kvôli ľuďom, medzi ktorými žili.
Inscenácia rozpráva príbeh mladých ľudí z poľskej LGBT komunity na pozadí premeny spoločenských nálad v ich vlastnej krajine. Akému útlaku čelia v Poľsku, ovládanom autoritárskou pravicou? Autorský text v českej premiére popisuje jednotlivé drámy a ukazuje mechanizmy represie, ktoré priviedli mladých ľudí až k rozhodnutiu emigrovať. Poľský autor aj režisér projektu Przemek Wojcieszek je neúnavný kritik pomerov v súčasnom Poľsku, aj celej Európe.
Hrajú Karolina Zajdel, Paulina Dobosz, Scenár a réžia Przemek Wojcieszek, Scénografia a kostýmy Anton Unai, Hudba Magdalena Gorwa, Svetlá: Robert Traczyk, Producenti a organizátori: Kultúrne a Umelecké Centrum vo Vroclavi
––––––––
25.10. A4
Depresivní děti touží po penězích: Zlý jelen
Utorok / 20.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste / 8 € zľavnené
Výprava Martina Zwyrtek, hudba Petra Horváthová, réžia: Jakub Čermák.
hrajú Tomáš Čapek, Anežka Rusevová / Petra Mošovská, Martina Jindrová, Daniel Krejčík, Jiří Racek, Jiří Ratajík, Peter Matyáš Cibulka, Petra Mošovská / Jakub Čermák, Lukáš Štěpánek, Martin Kadrnožka
Ekoteroristická hororová komédia s detektívnou zápletkou.
Václav Kliment Klicpera feat. David Lynch. České národné obrodenie feat. surrealizmus. Fraška feat. filozofické podobenstvo.
Kto zabil zlého jeleňa? A čo sú zač tie divoké vtáčiky, čo sa teraz potulujú kniežacím lesom? Koho si pôvabná Ruženka nakoniec vezme a s kým sa vyspí? Sú Ivan a Ivana dvojčatá, alebo je to len zhoda mien? Aké tajomstvo skrýva Myslibor? A aký je najlepší recept na jelenie stehná? Z chalúpky nie je úniku, lebo ju obostúpila rozhnevaná zver.
––––––––
26.10. A4
Depresivní děti touží po penězích: Kdo zabil mého otce
Streda / 20.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste / 8 € zľavnené
Autori Édouard Louis, Jakub Čermák, preklad knihy Sára Vybíralová, výprava Martina Zwyrtek, hudba Adam Kratochvíl, réžia Jakub Čermák
hrajú Daniel Krejčík, Adam Mašura
„Často sa mi zdá, že ťa mám rád.“
Monodráma mladého, talentovaného a mrazivo autentického Daniela Krejčíka odkrýva vzťah, do ktorého patrí rovnakým dielom vzájomné zraňovanie, neporozumenie, zlosť i láska. Kde zostáva čo i len najmenšie miesto pre blízkosť a pochopenie vo svete plnom chlapskej pýchy, tvrdosti a strachu prejaviť cit? Titulná otázka „Kto zabil môjho otca?“ sa dočká svojho prekvapivého rozuzlenia.
Predstavenie, na ktoré by ste mali vziať svojho otca (alebo svoje dieťa).
––––––––
28.10. Galéria Umelka
Martin Talaga: SARX
Piatok / 19.00 / divadlo / 10 € predpredaj / 12 € na mieste / 8 € zľavnené
Autorom trojakého poňatia tela je grécky filozof Poseidónios. Od tejto doby je telo popisované ako soma, sarx a pexis. Poseidónios vidí telo ako telo hmatateľné, uchopiteľné a rozoberateľné (sarx). Ďalej rozlišuje telo (soma), ktoré dáva vonkajšiu podobu človeka, ako vzhľad a jeho vystupovanie, dalo by sa povedať navonok vyžarujúce charakter. Pokiaľ telo popisujeme na pozadí plochy, dostávame telo v zmysle „soma“, somatotypu, tvaru a formy. Pokiaľ popisujeme telo na pozadí časovej postupnosti (sukcesivity), dostaneme telo v zmysle „sarx“. Telo vyplnené jednotlivými orgánmi a ich funkciami, ktoré sa realizujú v čase. Toto telo patrí lekárom a vedcom. SARX nadväzuje na Talagov úspešný projekt SOMA. V performance je prepojený silný vizuálny a pohybový materiál a zaoberá sa problematikou tela a jeho pominuteľnosťou. Tam kde SOMA prezentovala telo vo všetkej jeho kráse a nedokonalosti, SARX telo rozkladá na kusy a dovoľuje hĺbavejší a intenzívnejší výskum.
choreografia: Martin Talaga, dramaturgia Tomáš Procházka, hudba Filip Míšek light design, Karel Šimek, performeri Helena Araújo/Markéta Pšolková, Marek Menšík, Alica Minárová, Radim Klásek, produkcia Adriána Spišáková
––––––
Festival Drama Queer z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Festival ďalej podporili Nadácia mesta Bratislavy, Ministerstvo kultúry SR a Bratislavský samosprávny kraj.

Podrobnosti

Začiatok:
18. októbra 2022 — 19:00
Koniec:
28. októbra 2022 — 21:00
Udalosť Značky:
, , , ,
Webstránka:
https://tootoot.fm/sk/5d8b1a6c2a177a066832fdd3