Sophie nás naučila, že plakať je v poriadku

Autorka textu: Dominika Chrastová / FOTO – Facebook – Sophie

Text sme prvý raz publikovali v čísle Jar 2021.

Čo majú spoločné Madonna, Charli XCX, MØ či Kendrick Lamar? Okrem slávy aj spoluprácu s jedinečnou producentkou Sophie, ktorá stihla položiť základy popovej hudby budúcnosti a ukázať fanúšikom, ako prijať samých seba. Nezabudnuteľná kariéra jej však nebola dopriata, v januári vydala singel Unisil a o dva dni nato nás navždy opustila.

Najznámejší klip Sophie sa začína pohľadom na hviezdnu oblohu. V popredí stojí postava pripomínajúca Davida Bowieho a Troya Sivana zároveň. Má štýlový ryšavý zostrih, výrazné lícne kosti a obnažené telo. Hlas pripomína podmanivý šepot, ktorý vás dokáže upokojiť a ubezpečiť, že všetko je v poriadku.

Až do vydania spomínanej skladby It’s Okay To Cry v októbri 2017 fanúšikovia a fanúšičky netušili, ako Sophie naozaj vyzerá. V rádiových rozhovoroch a dovtedajších songoch si upravovala hlas a svoju tvár odmietala zverejniť. Hudobný svet pokladal publikovaný klip za veľkolepé odhalenie transrodovej identity a manifest, že je potrebné cítiť sa dobre vo svojej koži. Sophie to zaskočilo, pretože to vraj nebolo jej zámerom. Ako sa vyjadrila pre nemeckú reláciu Arte Tracks, sklamalo ju, aké je pre ľudí dôležité spájať si hudbu s imidžom umelca. Svoju tvár a telo použila jednoducho na umocnenie efektu skladby.

Hviezdne spolupráce a nominácia na Grammy

Sophie predpovedali, že ju čaká žiarivá budúcnosť na čele súčasných rebríčkov popu. Jej vzťah k elektronickej hudbe začal ešte v detstve, keď jej rodičia púšťali magnetofónové kazety. Následne dostala na narodeniny keyboard a na ňom robila svoje prvé kroky k producentskej kariére. Celé dni trávila zavretá v izbe, pričom jej sestra si myslela, že sa venuje dídžejingu. Dokonca ju zavolala hrať na svoju svadbu, a tak sa Sophie zdokonalila aj v mixovaní hudby.

Hoci jej rodičia nedovolili odísť zo školy, aby mohla svojej tvorbe venovať všetok čas, cestu si predsa len našla. Najskôr hrala v kapele Motherland a dostala sa do hudobných a producentských kruhov. V roku 2013 sa jej po nazbieraní kontaktov podarilo vydať debutový singel Nothing More to Say. Skutočný prelom v jej kariére nastal, keď s ňou ohlásila spoluprácu Charli XCX a neskôr aj Madonna, MØ či Kendrick Lamar.

Najväčší úspech zožala za album Oil of Every Pearl’s Un-Insides, ktorý v roku 2019 získal nomináciu na Grammy. Na slávnostné podujatie prišla aj so svojou vtedajšou priateľkou, a tiež transrodovou ženou, Tzef Montana. Časopis Vogue ich označil sa ikonický queer pár, ktorý sa však ešte v tom istom roku za kontroverzných okolností rozišiel. Sophie to však v tvorbe nezabrzdilo, vlani vydala singel Metal a tento rok v januári ešte stihla zverejniť skladbu Unisil.

Po splne zostali oči pre plač

Na elektronickej hudbe sa Sophie odjakživa páčilo to, že jej nekládla limity ako napríklad inštrumentálne nástroje. Každý zvuk si nahrávala alebo vytvárala sama, čo ju podľa fanúšikov odlišovalo od tuctových producentov a producentiek. Svoju osobnosť vkladala aj do textov, chcela, aby každý prijal, kým je. Otvorenosť o jej rode pre ňu znamenala, že konečne nikto nebude mať od nej očakávania na základe pôvodného pohlavia a bude sa môcť slobodnejšie rozhodovať, akým smerom sa jej život bude uberať.

Hoci sa narodila v Škótsku, v istom období svojej kariéry žila v Los Angeles. Pred novinármi pôsobila hanblivo, pričom išlo len o jej povestné pokojné vystupovanie, ktoré bolo pre ňu typické aj v súkromí. Ešte s bývalou partnerkou sa stihla presťahovať do Grécka, kde sa neskôr bližšie spoznávala s novou priateľkou Evitou Manji.

„Stihla som jej povedať, že ju ľúbim a nech bojuje. Bola môj život, mali sme sa vziať,“ zverejnila Evita na svojom instagramovom účte po tragickej nehode. Sophie neskonala hneď, so zraneniami si už však nedokázala poradiť. Pritom išlo o takú banalitu! Tridsiateho januára sa zadívala na spln mesiaca a chcela si ho odfotiť. Nasledoval však pád zo strechy, po ktorom skončila medzi hviezdami, podobne ako v klipe It’s Okay To Cry, ktorým sa jej fanúšikovia a fanúšičky utešujú dodnes.