Recenzia: Generácia, ktorá odmieta spoločenské normy

Autor textu: David Benedek / Foto: HBO

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2021

Queer ľuďom sa dostáva čoraz viac filmovej a televíznej reprezentácie. Tento rok sa teší úspechu aj tínedžerský seriál Generation. Prináša však niečo nové?

V posledných rokoch sa pretrhlo vrece s novými seriálmi, ktoré sa snažia venovať reálnym problémom mladých ľudí. V roku 2019 nám napríklad na HBO predstavili veľmi populárnu Euphoriu, rok nato Netflix prišiel s Grand Army. Tento rok dostalo publikum Generation (s názvom štylizovaným taktiež ako Genera+ion). Keď som sa dozvedel, že streamovacia služba HBO Max pripravuje nový seriál s queer postavami, obával som sa, že sa dočkáme generického diela, ktoré bude opakovať rovnakú formulu ako predchádzajúce menované seriály a neprinesie nič nové. Moje obavy sa naplnili len spolovice. Už po premiére prvých troch polhodinových epizód som si uvedomil, že hoci je Generation dynamický tínedžerský seriál zo strednej školy, neponúka nič nové v zmysle seriálového rozprávania či štylizácie. Môže to vyplývať aj zo skutočnosti, že časť scenára písala 19-ročná Zelda Barnz, ktorá je síce vekovo blízka postavám, no autorsky ešte potrebuje dozrieť.

Seriál sa venuje skupine stredoškolákov, ktorí riešia neopätované lásky, experimentujú s alkoholom a drogami, snažia sa vymaniť spod dominancie rodičov a chcú prežiť každý deň naplno, napriek všetkému, čo sa v ich životoch deje. Hlavnou postavou je Chester (Justice Smith), populárny a sebavedomý gej, ktorý odmieta spoločenské normy a dostáva sa kvôli tomu do mnohých problémov. Chester sa zamiluje do nového školského psychológa Sama (Nathan Stewart-Jarrett). Dejová línia, pri ktorej sa študent zamiluje do učiteľa, bola v minulosti populárna. Doba sa však našťastie zmenila a predátorské vzťahy medzi dospelými mužmi a tínedžermi sa prestali romantizovať. Obával som sa teda, ako to zvládne Generation. Našťastie môžem konštatovať, že počas prvých ôsmich epizód (druhá polovica prvej série začína 17. júna) bola táto línia zvládnutá vkusne a žiaden romantický vzťah medzi nimi neprepukol. Dúfam, že to tak zostane aj v ďalších epizódach, pretože posledná vec, ktorú ako LGBT+ komunita potrebujeme, je vytváranie televíznych postáv predátorských gejov. V prípade Chestera a Sama je zaujímavejší iný aspekt ich vzťahu. Chester patrí k Gen Z (generácia, ktorá nasleduje po mileniáloch) a jeho skúsenosť ako homosexuálneho človeka sa líši od Samovej, pretože ten je mileniál. Gen Z je omnoho otvorenejšia a akceptuje všetky minority. Nerobí rozdiely na základe etnicity, rodu či sexuálnej orientácie. Dá sa povedať, že táto generácia oslavuje diverzitu, k čomu ju vedú od mladého veku. Naproti tomu, mileniáli ešte často zažívali neistotu, či ich priatelia, rodina a spoločnosť prijmú ich otvorené vyjadrovanie sexuálnej orientácie. Tento fakt si Sam dobre uvedomuje a obdivuje Chesterovu odvahu a slobodu. Seriál sa teda venuje aj tomu, čo sa môžu od seba navzájom naučiť jednotlivé generácie.

Fotografia zo seriálu Generation

Ďalšou ústrednou postavou je Greta (Haley Sanchez), ktorá pochádza zo skromnejších pomerov ako jej spolužiaci. Jej mamu nedávno deportovali, preto žije so svojou transrodovou tetou. Domáca situácia ovplyvňuje aj jej fungovanie v škole, kde sa snaží nájsť si miesto medzi spolužiakmi. Je zaľúbená do Riley (Chase Sui Wonders), ktorá miluje fotografiu a snaží sa byť pre svojich blízkych priateľov oporou v každej situácii. Prístup k vzťahu dvoch dievčat poňali tvorcovia a tvorkyne inak ako vzťahy ostatných postáv. Vidíme ich vzájomnú príťažlivosť, pomaly sa oťukávajú a spoznávajú, no stále medzi nimi stojí akási neviditeľná stena, ktorá im nedovoľuje zblížiť sa na intímnejšej úrovni. Mojím želaním pre tieto postavy je, aby sa ich vzťah v druhej polovici prvej série posunul. Mnohé seriály totižto zanechávajú dvojicu postáv v období, ktoré presiahlo priateľstvo, ale stále nie je milostným vzťahom, a to im psychologicky postupom času ublíži.

Posledná z hlavných postáv, ktorú spomeniem, je Nathan (Uly Schlesinger), ktorý objavuje svoju bisexualitu a má náročný vzťah so svojou mamou. Téma coming-outu a prijatie rodičmi nie je v dnešnej dobe pre queer divákov a diváčky príliš originálna. Dlhé roky išlo prakticky o jedinú tému filmov o LGBTI+ komunite. Som si však vedomý, že pre mnohých mladých ľudí môže ísť o prvý kontakt s touto témou, preto je trvalo aktuálna. Dôležitým – a povedal by som, že dokonca jedinečným – faktorom je v tomto prípade skutočnosť, že Nathan objavuje svoju bisexualitu. Tá totiž stále nie je v médiách ani umení dostatočne zastúpená, napriek tomu, že je u mladých ľudí častá.

Azda najzaujímavejšie na seriáli Generation je zobrazovanie nových typov queer postáv. Ide o istým spôsobom postmoderné zobrazovanie sexuálnej orientácie a rodovej identity. Všetky témy, ktoré sú v Generation rozohrané, sú pre mládež relevantné a svieže. Tínedžeri často konajú chaoticky a ich správanie nie je vždy správne, ale vieme ho pochopiť. Týka sa to napríklad dialógov, ktoré sa niekedy zdajú pritiahnuté za vlasy, no môže ísť aj o spôsob vyjadrovania dnešných tínedžerov a autenticky zobrazené reakcie v daných situáciách. Aj queer ľudia, ktorí majú tínedžerský vek dávno za sebou, dokážu v postavách nájsť svoje mladšie ja.

Ak sa v postavách seriálu Generation nenájdete, bude pre vás určite zaujímavé sledovať súčasnú mládež i to, ako sa spoločnosť výrazne posunula k lepšiemu. Generation nemá problém s diverzitou. Väčšina hlavných postáv sa identifikuje ako queer. Nájdeme tu čierneho geja, ázijskú i latino lesbu, a aj transrodovú postavu. Väčšina vedľajších heterosexuálnych postáv nemá problém so sexuálnou orientáciou a rodovou identitou ostatných postáv – ich inakosť pritom neoslavujú, jednoducho ich prijímajú také, aké sú. Väčšinu postáv tiež spoznávame už v období, keď pre ne samotné nie je vlastná orientácia otázkou. Tento aspekt považujem za dôležitý i hodný nasledovania pri prezentovaní queer postáv v súčasných médiách a umení. Pre mnohých a mnohé z nás je blízky kamarátsky okruh, aký sledujeme aj v Generation, realistickým vyobrazením našich reálnych životov. Seriál sa však odohráva v Los Angeles, teda okrem fungovania kamarátskych skupiniek zachytáva aj širšie fungovanie tamojšej spoločnosti.

Hoci Generation nie je prelomovým dielom a nedá sa ani očakávať, že zaujme každého, nepochybne má potenciál nájsť si veľkú fanúšikovskú základňu. Ja osobne sa nesmierne teším každej pozitívnej reprezentácii LGBTI+ komunity, a tá je v tomto seriáli tým najdôležitejším.