Dnes vám ako vlkolak vysvetlím Pytagorovu vetu

Autorstvo: Tonie Thimble / Foto: Archív KyneOnline, Archív Carrie The One

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2023.

Vraví sa: „Oklam ma raz, hanba tebe. Oklam ma dvakrát, hanba mne.“ Čo ak sa niečo stane trikrát? Alan Weiss aj Ian Fleming majú veľmi podobné citáty k tejto štatistike. Môžeme ich preložiť takto: „Raz je to omylom. Dvakrát je náhoda. Trikrát je to už vzor, resp. nepriateľská akcia.“

Predstavte si teda moje prekvapenie, že neexistuje len jedna matematická queen, a existujú rovno dva citáty o pravdepodobnosti, že sa niečo náhodne stane dvakrát. Tiktok je však veľký a nezávisle od seba prišli s nápadom učiť matematiku v dragu kráľovné Kyne a Carrie The One. V rozhovoroch s oboma vzdáme hold spojeniu matematiky a performatívnemu umeniu.

Zoznámte sa s Kyne:

Kyne horí vášňou pre drag a matematiku. Síce ako súťažiaca skončila na začiatku prvej série televíznej šou Canada’s Drag Race, ale jej hviezda zažiarila na začiatku pandémie na platforme, ktorá je celá o krátkom čase videí. Kyne Santos sa narodil na Filipínach a presťahoval do Kanady s rodičmi, keď mal päť rokov. Vyštudoval matematiku na Univerzite Waterloo, kde sa začal venovať umeniu drag. Ako drag queen používa svoje prvé meno Kyne. Podľa Kyne je matematika hlavne o logike. Keď krájam koláč na polovicu, ale ten druhý si vyberá svoj kúsok prvý, pokúsim sa to rozdeliť čo najrovnejšie. V matematike je koláč metafora pre zložitejšie veci a nemusí sa deliť len medzi dvoch, ale aj troch, štyroch či piatich.

Kyne je na Tiktoku, Youtube, Twitteri a Instagrame pod @onlinekyne.

Čo bolo skôr, vajce alebo sliepka? Robím si srandu. Našla si najprv lásku k matematike alebo dragu?

Myslím, že rástli súčasne! Matematika mi v škole išla najlepšie, odkedy si pamätám. Ale od malička som bola tiež super gay. Na strednej škole som začala experimentovať s make-upom. Keď som mala 14 rokov, chcela som dokázať všetkým, že môžem byť gej, feminínna, umelecká a zároveň dominovať v najťažších predmetoch v škole.

Po strednej škole som sa rozhodla pokračovať v matematike na univerzite. Oficiálne som začala vystupovať na pódiu v dragu počas mojich univerzitných čias. Technicky bola teda matematika prvá.

Samo som queer dieťa divadelné, ale chodilo som na matfyzácke letné tábory. Osobne nevnímam performance a matematiku ako protiklady, ale veľa ľudí áno. Aké sú reakcie na tvoje videá?

Asi len asi 1 % mojich komentárov vyjadruje šok nad novinkou – drag matematikárkou. Tých zvyšných 99 % sú ľudia, ktorí obdivujú matematiku, kladú otázky o číslach alebo chvália môj make-up. Mladí ľudia sú takí otvorení a myslím, že ich už naozaj nič nešokuje.
Väčšinou dostávam nenávistné správy, keď sa moje videá dostanú k širšiemu publiku. napr. pri repostoch s veľkým rozsahom. Keď sa o mne napíše článok v časopise alebo novinách, vtedy prichádzajú ľudia s vidlami. Ale moja hlavná cieľová skupina je cool. Oni sú tí, ktorí sa skutočne zaujímajú o vedomosti a osobný rozvoj.

Myslíš si, že si inšpirovala iných?

Nie. Myslím si, že drag queens sú naozaj kreatívne a našli veľa rôznych spôsobov, ako vyjadriť svoje umenie. Pandémia nás všetkých priviedla na digitálne platformy! Určite nie som prvá drag queen, ktorá sa pohrala s myšlienkou „drag queens, ktoré robia netypické veci“. Svoje videá však považujem za celkom úspešne. Ukázala som, že existuje publikum ľudí, ktorí majú záujem vidieť drag aj mimo komediálneho kontextu.

Jeden citát je bežne pripisovaný Einsteinovi: „Ak to nedokážete vysvetliť šesťročnému dieťaťu, nerozumiete tomu.“ Použila si niekedy tento prístup pri scenári matematického vysvetlenia?

Predtým, ako som začala natáčať vzdelávacie videá, doučovala som popri škole. Vždy som zistila, že učiť niekoho druhého mi pomohlo pochopiť danú vec hlbšie. V školských laviciach som bola vždy frustrovaná, keď učitelia len naškriabali rovnicu na tabuľu a očakávali, že si ju zapamätáme a budeme vedieť použiť bez vysvetlenia alebo zdôvodnenia.

Vždy som chcela vedieť, prečo tieto rovnice fungujú a odkiaľ pochádzajú čísla. Napríklad prečo je kvadratický vzorec taký, aký je? Prečo vám sčítanie číslic čísla pomôže zistiť, či je deliteľné tromi? Takéto vysvetlenie je vždy to, po čom som túžila na hodinách matematiky. Keď mi učitelia pomohli pospájať tieto bodky, vtedy som začala skutočne veriť, že matematika má zmysel a všetko súvisí so všetkým ostatným. To je prístup, ktorý používam aj pri doučovaní študentov a písaní mojich videí. Je to všetko o vysvetlení metód, o zjednodušovaní a súvislostiach.

Pomáhajú ti znalosti z matematiky pri šití odevov alebo rysovaní strihov?

Áno! Pri šití sukní používam π (pí), pri strihaní pruhov a vytváraní šachovnicových vzorov používam sčítanie, násobenie a delenie. Vďaka geometrii si dokážem predstaviť, ako by odev mohol vyzerať, keď ho prehodím naruby a prišijem kus k druhému. Nie som síce profi krajčírka, ale ľudia nedávajú krajčírkam dostatok uznania za všetku tú matematiku, ktorú pri ich práci treba chápať a použiť.

Kde sa vidíš o desať rokov?

Rada by som sa viac venovala učeniu, či už cez platformu webu, v triede alebo cez online učenie, alebo aj v televíznej relácii! Rada by som bola niečo ako Bill Nye the science guy alebo slovenský Majster N. Ja budem Majsterka Kyne, kráľovná matematiky. Pravdupovediac, som veľmi šťastná za to, čo teraz robím. Myslím si, že ambícia vie byť vrtkavá vec – ak sa neustále zameriavame len na cieľ v budúcnosti, môžeme celý život prežiť nespokojní s tým, čo máme teraz. Ja sa môžem pochváliť, som veľmi spokojná s tým, kde som dnes.

V USA je asi 500 návrhov zákonov proti LGBTI komunite; väčšina obmedzuje, zakazuje drag. Na Slovensku máme v druhom čítaní zákon, ktorý by znemožnil právnu tranzíciu transrodovým ľudom. Máš nejaké slová pre queer ľudí, ktorí čelia kritike a nenávisti?

Homofóbovia a transfóbovia sú tak posadnutí snahou legislatívne obmedziť to, čomu nerozumejú a čo sa ich netýka. V budúcnosti budú ľudia s hrôzou čítať historické knihy, keď sa budú čudovať, ako mohli byť bežní ľudia takí plní nenávisti, že vykopnú svoje deti z domu a obmedzia ich práva len kvôli ich sexualite. Vládni lídri sa budú ospravedlňovať za všetko, čo nám urobili; rovnako ako anglická kráľovná udelila kráľovskú posmrtnú milosť Alanovi Turingovi za to, čo mu urobila jej vláda. Žijeme v barbarskej dobe, ale nikto nie je sám. Vo svete sú ľudia podobní vám, ktorí s vami budú bojovať a budú s vami prekvitať. Môžete, dokážete žiť šťastný a naplnený život tak, ako ste. Môžu zavrieť naše priestory, odobrať nám práva a zlynčovať naše telá, ale nikdy nám nevezmú srdce a našu komunitu. Queer ľudia budú vždy existovať, či už v USA, Rusku, Ugande, na Filipínach alebo na Slovensku.

Stručne o Carrie The One:

Dokončila vysokú školu v roku vyjadrenom rímskymi číslicami MMV v odbore ekonómia. Vtedy nevedela, čo chce ďalej robiť. Vyskúšala si veľa zamestnaní, ako je barman, športový reportér pre lokálne noviny, ale aj podnikala s predajom a prenájmom kostýmov. Celý čas popri tom doučovala matematiku. Nikdy nemala v úmysle ju učiť, ale má na to šťastie a talent. Jej umelecké meno je dvojzmysel o sčítavaní s prenosom (jednotky) o jeden rád vyššie a homofónnym menom Carrie. Snaha preložiť tento vtip do slovenčiny skončila majestátnymi titulom Kája Prenášačka, Jediná, Prvá svojho mena.

Nájdete ju na Tiktoku, Youtube alebo Instagrame pod @mathisadrag.

Čo bolo skôr, vajce alebo sliepka? Robím si srandu. Našla si najprv lásku k matematike alebo dragu?

Oh, matematika. Moji rodičia mali trik, ako zastaviť moje detské slzy tým, že mi ukázali čokoľvek s číslami. Ako dieťa profi vojaka som v detstve striedala partie podľa toho, ako sme sa sťahovali kvôli práci. V každej novej škole som bola v matematike popredu. Talent na matematiku však neviedol u mňa priamo k žiadnej kariére. Až donedávna.

Ako sa do toho dostal drag? Vždy som milovala umenie kostymérstva a celkovo myšlienku ľudského tela ako plátna. Ako som preskúmala oblasť kostýmov, pripadala som si obmedzená „tradičným pánskym oblečením“. Vtedy mi došlo, že je to pomyselná bariéra! Môžete jednoducho… prejsť na druhú stranu!
V tom čase som často hostila (a stále hostím!) premietanie Rocky Horror Picture Show v našom miestnom kine. Jedna z kamarátok mi urobila make-up, prvýkrát som si nahodila sieťkové pančuchy a operenú štólu. Taký základný obraz mláďaťa drag queen. Vtedy ma to chytilo.

Samo som divadelné queer dieťa, ale chodilo som na matfyzácke letné tábory. Osobne nevnímam performance a matematiku ako protiklady, ale veľa ľudí áno. Aké sú reakcie na tvoje videá?

Nikdy som nevidela rozpor medzi matematikou a divadlom, ako keby to mali byť protipóly. Stále vídavam takéto predpoklady a stereotypy. Ako učiteľ som veľmi živý a mám veľa skúseností s divadlom a stand-upom. Sú ľudia, ktorí majú pocit, že mi divadlo uberá na schopnosti byť matematikárom, čo môže byť frustrujúce. Radšej ani nechcem zabŕdať to faktu, že ako chlap čelím ešte stále menej problémom ako moje kolegyne.

Reakcia na moje videá bola prevažne pozitívna. V mojich začiatkoch, keď bola kvalita mojich videí oveľa nižšia, ako je teraz, dostala som desiatky podporných komentárov: „Toto je úžasné!“ – „Prosím, pokračujte v vytváraní týchto videí!“ – „Moje čudné dieťa to miluje,“ atď. Často ľudia lamentujú, že som nebola ich učiteľkou na škole. Veľa ľudí má priam traumu spojenú s matematikou.

Očakávala som určitý odpor – najmä v súvislosti s nedávnym hanobením drag queens, ktoré sa teraz deje v USA. V skutočnosti musím raz za uhorský rok niekoho zablokovať.

Čo bolo tvojou inšpiráciou?

Moja snúbenica začala s Tiktokom v roku 2021. Keď som videla, koľko sa pri tom baví, chcela som to vyskúšať aj ja. Matematika je moja parketa a chcela som ju podať nejakým zábavným spôsobom, mať pre moje videá zaujímavý vizuál. Mám veľkú zbierku kostýmov, ale spojiť ich s matematikou mi pripadalo trochu divné. Preberieme si Pytagorovu vetu, dnes som tu ako vlkolak.

V hlave sa mi objavila myšlienka „Matematika je drag,“ čo je v angličtine slovná hra! Chcem povedať, že matematika je nudná, alebo že je drag queen? Make-up som sa učila za chodu, keďže predtým som raz ročne poprosila kamku, ale nechcela som ju prosiť každý týždeň. Začiatky boli drsné, ale po dvoch rokoch mi to začína ísť od ruky.

Žeby som toto niekde odkukala? Úprimne, nie – bola som ohromená, keď som asi po mesiaci pohľadala iných učiteľov v dragu a narazila na Kynein kanál. Ďalšia osoba robí presne to isté a je to najlepšia drag queen, akú som kedy videla. Kam sa ja nováčik hrabem!

Pomáhajú ti znalosti z matematiky pri šití odevov alebo rysovaní strihov?

Keby som šila, možno! Väčšinu svojich kostýmov kupujem. Tých pár ručne vyrobených vzniklo s pomocou mojej kamarátky Cyndy, ktorá už 20 rokov navrhuje kostýmy pre naše ochotnícke divadlo. Možno sa niekedy naučím aj šiť, ale tento projekt mi dal už toľko nových zručností: make-up, zvuk, osvetlenie, hranie vo videu, strih atď. Na teraz to stačí.

V USA je asi 500 návrhov zákonov proti LGBTI komunite, väčšina obmedzuje, zakazuje drag. Na Slovensku máme v druhom čítaní zákon, ktorý by znemožnil právnu tranzíciu transrodovým ľudom. Máš nejaké slová pre queer ľudí, ktorí čelia kritike a nenávisti?

Nechajte svoje hlasy znieť. Kričte, čo vám hrdlo ráči, a buďte pritom v bezpečí. Veľa nenávisti, ktorej čelia queer ľudia, je strach z „iného“. Čím viac ľudí dokáže dať tomu inému podobu, konkrétnu tvár aj hlas, tým menej politikov bude hlasovať za kruté zákony namierené proti menšinám. Nie je to všeliek, ale vytvára to rozdiel. Nezúfajte, verte, že láska nakoniec zvíťazí nad nenávisťou.