...

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Teplá vlna si pripomína 17. máj

17. mája 2021

Zadarmo
V máji si pripomíname významný deň pre queer komunitu. V roku 1990 bola 17.5. vyškrtnutá homosexualita z Medzinárodnej klasifikácie chorôb. V tento deň chceme poukázať na porušovanie práv LGBTI ľudí a zároveň uvažovať nad tým, ako situáciu zmeniť alebo napraviť.
V projekte Teplá vlna si deň proti homofóbii, transfóbii a bifóbii (IDAHOT) pripomenieme hneď niekoľkokrát online aj naživo v Novej Cvernovke.
PROGRAM:
////
Teplá vlna: Mama Zlatica Maarová o združení rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí
videopodcast / online o 14:00 na Facebooku Dúhový rok a na Youtube
V teplej vlne privítame Zlaticu Maarovú zo združenia rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí. Má dieťa, ktoré patrí do komunity a spolu s ďalšími rodinami sa rozhodli založiť zatiaľ neformálnu skupinu, kde sa chcú navzájom podporovať v tom, aby boli pre ich LGBTI+ ľudí v ich okolí oporou a zdrojom sily.
Porozpráva nám o tom, ako reagovali na coming out svojich blízkych a čo im pomohlo. Prezradí tiež prečo poslali otvorený list poslancom a poslankyniam, ktorí sa cez ústavu snažili obmedziť rodičovské práva a možnosť zmeniť si meno a priezvisko v právnych dokumentoch pre transrodových ľudí. Tiež uvedie čo odporúča rodičom, ako podporiť ich dúhové deti. Moderuje Andrej Kuruc.
////
Webinár: Comingout vo filmoch a seriáloch
/ online o 16:00 na Facebooku Dúhový rok a na Youtube
Je to jeden z najťažších ale aj najvýznamnejších okamihov v živote LGBTI ľudí, keď sa zdôverujú so svojou inakosťou blízkym. Comingout už popkultúra veľakrát spracovala a na príklade filmov a seriálov z minulosti si môžeme ukázať, ako sa menilo prijatie LGBTI ľudí v minulosti a dnes.
Bol to šok, keď sa Charlie Chaplin na plátne prvý raz prezliekol za ženu? Kedy sa uvoľnila cenzúra? Ako prežívala comingout svojej vnučky babka v seriáli One Day At a Time? A prečo sme ešte stále nevideli queer Marvel superhrdinku alebo superhrdinu?
Zuzka Jakúbková a Marek Hudec si vybrali niekoľko diel, ktoré ukazujú, aký môže byť comingout ťažký, bolestivý, ale aj oslobodzujúci.
////
Diskusia: Ako sa môžu na Slovensku presadiť queer hudobníci a hudobníčky?
/ naživo o 18:00 v Novej Cvernovke a cez stream na Facebooku Dúhový rok
Jarné číslo queer časopisu QYS sme venovali hudobníkom a hudobníčkam. Ako vyzerá ich proces tvorby, kde hľadajú inšpiráciu a ako sa snažia pritiahnuť nových fanúšikov a fanúšičky?
Gitarista Erik Žigmund v posledných mesiacoch vydal svoj debutový album Utópia, mladý spevák NaiKavols má za sebou už 14 releasov a dídžejka Wyme organizuje párty, ktoré sú viac inkluzívne. Reflektujú vo svojej tvorbe inakosť a ako sa presadiť na internete, ktorý búra všetky známe pravidlá hudobného trhu?
Erik počas diskusie zahrá aj niekoľko piesní z jeho najnovšieho albumu. Hostia: ERØ, Wyme, NaiKavols. Moderuje Marek Hudec.
Diskusia prebehne na základe aktuálnych hygienických opatrení v priestore Novej Cvernovky. Vstup je voľný, povinné je však preukázanie negatívneho testu pri vchode. Test si môžete spraviť aj v neďalekej MOM. Diskusia bude zároveň streamovaná online.
///
Grafika: Eugen Korda

Podrobnosti

Dátum:
17. mája 2021
Cena:
Zadarmo
Udalosť Značky:
, ,
Webstránka:
https://fb.me/e/2av7ZNtqG

Miesto udalosti

Nová Cvernovka
Račianska 78
Bratislava, 831 02 Slovenská republika
+ Google Map