...

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Dúhový rok si pripomína Deň ľudských práv /ONLINE PROGRAM/

10. decembra 2021 — 15:00 - 20:30

Zadarmo
V decembri si pripomíname Deň ľudských práv. 10. decembra 1948 bola v Paríži prijatá Všeobecná deklarácia ľudských práv. Po druhej svetovej vojne sa členské štáty OSN zaviazali, že sa budú snažiť o uznanie a zachovanie základných ľudských práv a slobôd.
O dôstojnosť a spravodlivosť sa queer komunita pokúša vo väčšine štátov. V projekte Dúhový rok sme si pre vás pri tejto príležitosti pripravili bohatý online program vhodný na karanténny binge watching. Všetky videá si budete môcť pozrieť cez náš Facebook a Youtube.
PROGRAM:
14:00 Teplá vlna so skvelou drag queen Liquid
Slovenská drag scéna rastie. Začiatkom leta vznikla nová skupina House of Foundation. Jej matkou je živelný Joey alebo Liquid the Queen. Feminínnu energiu cítila od detstva, rada sa prezliekala do ženských šiat, skúšala tanec, spev, či herectvo. Na poslednom vystúpení pred lockdownom sa vtelila do veštice.
Ako zmenil svet RuPaul’s Drag Race a čo naučil ju? Je drahé robiť drag? A čo to znamená byť matkou? Moderuje Marek Hudec
///
15:00 webinár: HIV vo filmoch a seriáloch
///
Je to klišé comingoutu: Budeš určite veľmi osamelý, osamelá a ochorieš. HIV a AIDS je stále dôležitou témou v queer popkultúre, vírus nám od 80. rokov vzal veľa výnimočných ľudí z komunity a viedol k stigmatizácii už aj tak znevýhodnenej komunity. Začiatkom decembra si ich pripomíname červenou stužkou.
Doba sa však posunula a život HIV+ ľudí už vyzerá úplne inak. Kedy vznikli prvé filmy a seriály ochotné zobraziť tabuizovanú tému? Čo zmenil Tom Hanks vo Philadelphii a aká je situácia s vírusom na Slovensku? Zuzka Jakúbková a Marek Hudec si vybrali niekoľko zaujímavých diel, ktoré sa oplatí si pozrieť a na diaľku sa spojili s odborníkom na tému, infektológom Michalom Skurákom.
///
16:00 Teplá vlna so Zitou Hoszzuovou z Filmového festivalu inakosti
///
V Teplej vlne sme privítali riaditeľku Filmového festivalu inakosti Zitu Hosszúovú. Prezradila nám aká bola jej cesta k prijatiu svojej orientácie. Priblížila ako sa stal film jej životným poslaním. Aké to je byť riaditeľkou teplého filmového festivalu a prečo je dôležitý.
Priblížila jeho históriu a zhodnotila posledný ročník ako aj premiéru dokumentu Barbory Chalupovej Zákon lásky. Zita je manažérkou Kina Lumière. Študovala Filmovú fakultu VŠMU. A pochádza z Nových Zámkov.
///
17:00 webinár o queer symboloch
///
V ďalšom dúhovom webinári vám sprievodca Andrej Kuruc predstaví hlavné symboly LGBTI+ komunity, ako vznikli, kto ich vytvoril a čo znamenajú.
Okrem dúhovej vlajky a jej pestrých variácií, sa povenujeme aj karafiátom a fialkám, ale nezabudneme ani na hrôzu ružového trojuholníka. A na konci sa dozviete ako pomocou šatiek muži v New Yorku nadväzovali vzťahy.
///
19:00 Identikit: stream divadelnej hry
///
Môžeme si vybrať svoju vlastnú identitu? Alebo sme len bábky v rukách nášho okolia, spoločnosti, ktorá nás vníma takých, akí by sme mali byť? Alebo akých by nás chcela mať… Máme právo slobodne sa rozhodnúť pre tú možnosť, ktorá nám najviac vyhovuje?
Tri minidrámy, ktoré sa odohrávajú medzi LGBTI komunitou, napísali na objednávku divadla traja slovenskí autori, ktorí vám prezradia, ako: – vykonať intrauterinnú insemináciu u vás doma (Andrej Kuruc), – sa zaručene vyliečiť z homosexuality (Michal Hvorecký), – si prepísať rod v občianskom preukaze (Peter Scherhaufer)
NAŠU PRÁCU MÔŽETE PODPORIŤ:
Darom na bankový účet IBAN: SK48 0200 0000 0028 3503 8356 BIC
(SWIFT): SUBASKBX (0200) – VÚB banka
Variabilný symbol: 469
COVER FOTO: ROBERT TAPPERT / IDENTIKIT

Podrobnosti

Dátum:
10. decembra 2021
Čas:
15:00 - 20:30
Cena:
Zadarmo
Udalosť Značky:
, , , , , , ,
Webstránka:
https://fb.me/e/1cX70M0PU

Miesto udalosti

Online udalosť