Študent umenia Alexander Ajo Zigo v októbri vystavil svoje multimediálne dielo Pamätník pre Juraja a Matúša v reakcii na dva roky od vraždy pred Teplárňou. Nielenže v osudný večer prišiel o známych, ale sa na mieste v čase streľby takmer ocitol. V diele hrá na klavír ako drag queen. Klavír, mimochodom, našiel v rakúskom Kitsee.
V rozhovore si spomína na svoje vyrastanie, pôsobenie vo folklórnom súbore, ale aj na neprijatie v chlapčenských kolektívoch. Vytváral videoklipy na pesničky, ktoré sa mu páčili, hoci mnohých s predsudkami šokovalo, že chlapec počúva Hannah Montana. Dnes pomáha vytvárať bezpečné miesto pre umelecké študentstvo v spolku Dír kvír. Ako nebinárna osoba vníma limity slovenského jazyka pri vyjadrení jeho rodovej identity, zatiaľ však nerieši, aké zámená sa v súvislosti s ním používajú.
Na druhej strane vraví, že používať stredný rod alebo onikanie je hrdinské. Aké osobnosti ho inšpirovali? Ako hodnotí situáciu v kultúre? Dokáže si predstaviť budúcnosť na Slovensku?
Aktuálny diel Teplej vlny si môžete pozrieť nižšie na YouTube alebo podcastových platformách SME, Spotify, PodBean alebo Apple Podcasts.
Teplá vlna je podcast Divadla NOMANTINELS, v ktorom sa rozprávame so zaujímavými osobnosťami a ľuďmi zo slovenskej queer komunity o ich živote, inšpiratívnych veciach, ktorými sa zaoberajú a odvahe, ktorá im pomohla prekonať predsudky okolia.
Financované zo zdrojov Európskej únie z programu „Citizens, Equality and Value Programme.“ Podcast podporil aj Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy. Partnerom podcastu je denník SME.
Foto: Jakub Kováč