PRIDE prvý raz v Trnave: Aj v študentskom meste nájdeme kvírnegativitu

Autor: Marek Hudec / FOTO: Status queer

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2024.

Na jednom tímbildingu si členstvo kvír spolku Status queer povedalo, že by bolo skvelé zorganizovať PRIDE pochod aj v Trnave. Tento zámer si napísali do jedného z projektov a ten bol schválený. Naplánovali ho na 29. jún v kultúrnom centre Nádvorie v centre mesta.

Nachádza sa blízko Bratislavy a jeho obyvateľstvo tvorí veľa študentstva z dvoch veľkých univerzít. Trnava by s viacerými kultúrnymi priestormi uprostred mestských hradieb mohla pôsobiť ako otvorené a prijímajúce miesto. Už pred dobou tu vznikla teplá párty Queerdom a funguje tu spolok Status queer, ktorý pre LGBTI+ ľudí organizoval viaceré komunitné podujatia a teraz aj prvý Pride. Situácia však nie je taká ideálna, upozorňuje Status queer, napriek prvému dojmu je Trnava stále konzervatívna a málo konfrontovaná s témou života kvír ľudí. 

V popise podujatia spomína spolok hlavne potrebu pocitu vzájomnosti, vytvorenia bezpečného priestoru a dôrazného aktivizmu: „PRIDE začal ako vzbura. Proti nielen policajnej brutalite na kvír ľuďoch. Chceme pripomenúť nielen sebe, ale najmä majorite, že sme predovšetkým ľudia a požadujeme rešpekt a práva, ktoré nám patria – preto vyjdeme do ulíc.“

Študentstvo sa pokúsilo najprv vytvoriť kvír spolok na Trnavskej univerzite. Chceli organizovať výlety a komunitné podujatia, no odpoveď od školy nebola nadšená. „Prodekanka návrh zamietla, lebo sa jej zdalo, že budeme diskriminovať straight ľudí, čo však nebola pravda, lebo sme deklarovali, že by vítaní boli všetci. Stretol som sa aj s kvírnegativitou od vyučujúcich. Jeden pedagóg sociálnej psychológie prirovnával vzťah dvoch mužov k vzťahu s Eiffelovkou. Na poradenskej psychológii sme si zas vypočuli, že transrodovosť je výmyslom z Ameriky,“ vraví Adam Olšiak zo Status queer. 

Do tímu sa neskôr pridalo Denis Sedlák, ktoré sa o snahe vytvoriť organizáciu dopočulo, dalo si Adama do priateľov na sociálnej sieti a spolu začali svoje plány realizovať. V súčasnosti sú v tíme šiesti. V súčasnosti sú v tíme piati. Inšpiráciou pre nich bol spolok LIGHT*, ktorý vznikol na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a tiež má nehierarchickú štruktúru a dôrazný aktivistický charakter. 

Spolok je financovaný z projektov Európskej únie a do jedného z nich si členstvo napísalo, že by zorganizovalo PRIDE. „Na jednom tímbildingu sme si vraveli, že by bolo pekné ho priniesť do Trnavy, tá myšlienka totiž dlho visela vo vzduchu. Teraz sme už projektom viazaní ho pripraviť a niet cesty späť,“ vysvetľuje Adam s menším strachom v hlase. Sú – podobne ako všetci organizátori podujatí – v strese, či to dobre dopadne. Rozprávame sa totiž pár týždňov pred konaním akcie.

Pride organizujú na Nádvorí, čo je kultúrnym priestorom, ktorý založila rodina Miroslava Trnku, zakladateľa Esetu a kde Status queer sídli v Kubíku nápadov.  Keďže sa bude konať na súkromnom pozemku, komunikácia spolku s mestom sa obmedzila na podanie žiadosti o verejné zhromaždenie a kultúrne podujatie, ktoré boli potvrdené bez problémov. 

PRIDE má 29. júna v Trnave celodenný sprievodný program s hudobnými vystúpeniami, prejavmi osobností a stánkami neziskových organizácií, napríklad Domu svetla s bezplatným testovaním na HIV. Pochod pôjde okolo Trojičného námestia späť na Nádvorie. Organizačný tím predpokladá, že by sa akcie mohlo zúčastniť pár stoviek ľudí a v prípade, že by sa im podarilo osloviť aj podporovateľstvo z Bratislavy, mohol by ich počet byť väčší.